Pep: „A sikerek kulcsa? Józan ész”

Guardiola elõször adott a Barça trénereként interjút | Elsõ rész

Pep Guardiola három és fél év után elõször adott exkluzív interjút egy médiumnak, eddigi irányelvét pedig jelen esetben a FIFA.com kedvéért változtatta meg. A beszélgetés során Guardiola sokoldalúan beszélt múltról, s jelenrõl egyaránt, kifejtette a filozófiáját az apró részleteken keresztül, valamint mesélt a Barcelonába kerülésérõl, az edzõségrõl. Pep meglepõen egyszerû válaszai ellenére egy kiforrott és mûködõképes filozófiával szembesülhetünk, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a Barcelona az elmúlt 3 évben az összes lehetséges sorozat trófeáját megszerezte már.

 

 

FIFA.com: Pep, 3 és fél éve irányítod a Barcelonát, siker siker hátán. Mi a titkod?

Pep Guardiola: Nincs ebben semmi speciális, tényleg. Elõször is próbálok hû lenni a Barcelona történelméhez, amely egy nagy klub minden tekintetben. És ezek után a kérdés már csak az, hogy jól igazolsz, és ezt ötvözöd saját nevelésû játékosokkal, megfelelõ módon kezeled õket és nem félsz megadni a lehetõséget a fiataloknak, amikor eljön a megfelelõ idõ.

Egy azonnali hatást értél el, amikor átvetted a Barcelona irányítását. Hogyan?

Egy ismeretlen tényezõ voltam, amikor színre léptem, és az elsõ dolog, amit a csapattól kértem, az volt, hogy helyezzék belém minden bizalmukat. Megmondtam nekik, hogy minden remekül fog mûködni. Azt akartam, hogy a szurkolók lássák, hogy ez a csapat keményen fog dolgozni, futni, jó focit játszani, és büszke lehet a munkájára a pályán.  Az emberek szórakozást akarnak. Nem akarják azt, hogy becsapják õket. A szurkolók képesek elfogadni egy gyenge teljesítményt, de azt nem, hogyha azt választod, hogy nem teszel meg mindent a siker érdekében. A csapat eggyé vált, változtattunk, kipróbáltunk dolgokat itt-ott, de az eszme még mindig ugyanaz: támadni, gólt szerezni amennyit csak lehet és olyan jól játszani, amennyire csak tudunk.

Eljutottatok a Klubvilágbajnokságra újra, megnyerve a Bajnokok Ligáját másodszor 3 éven belül. Visszatekintve, hogyan értékeled mindezt?

Fontos volt megnyerni a csoportot. Ez mindig is prioritás számomra a Bajnokok Ligájában, mert a kiesés szakasz nagyon nehéz és sose megy könnyen. Rengeteget beszéltek az elõdöntõrõl a Real Madrid ellen és nem kérdés, ez egy hatalmas akadály volt számunkra. Néha az elõdöntõ még nehezebb nekünk, mint a döntõ. Csak tekintsünk vissza a 3 évvel ezelõtti, Chelsea ellen megnyert elõdöntõre, aztán következett az Inter, végül a Madrid.

De aztán mentetek és rákapcsoltatok a Manchester United ellen a fináléban, ami talán a Barcelona valaha nyújtott legjobb produkciója volt.

Ez igaz, de fontos arra is emlékezni, hogy ezek a döntõk általában nagyon szoros mérkõzések, és ez az a tényezõ, ami a mi teljesítményünket a Manchester United ellen még kiemelkedõbbé teszi. Voltak más mérkõzések is, ahol nagyon jól játszottunk, de ezt mindig nehezebb a döntõben megtenni a felmerülõ emocionális tényezõk miatt, és továbbá ott a minõségi ellenfél is. A meccsre való felkészülésünk kritikus volt. Napokkal korábban elutaztunk Londonba, hogy otthon érezzük magunkat és nagyon jó formában mentünk neki a meccsnek. Az ilyen dolgokat hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, pedig ezek meghatározó szereppel bírnak egy nagy összecsapás során.

Visszatérve a mostani szezonhoz, tettél néhány taktikai változtatást. Miért változtatsz meg valami olyat, ami mûködik?

Az emberek taktikáról beszélnek, de ha megnézed, taktika alatt csakis a játékosok értendõek. Megváltoztathatsz dolgokat azért, hogy a csapat képes legyen a lehetõ legjobbját nyújtani, de ennél nem mész tovább. Amikor elõjön a taktika, akkor kell megnézni azt, hogy mi az, amit az ellenfél tesz, és melyek azok a játékosok, akik gondot okozhatnak. Amit én tettem ebben a szezonban, az egy válasz azokra a taktikákra, amiket a riválisok alkalmaznak ellenünk. Ahogy az idõ halad, úgy az emberek egyre jobban megismernek. Ez problémát okoz neked és új ötletekkel kell elõjönnöd.

Ezek szerint prioritás számodra, hogy intelligens játékosaid legyenek.

Feltétlenül.  A probléma az, hogy nem mindig kaphatod meg õket. Igazolhatsz játékosokat barátok és kollégák ajánlásai által vagy az alapján, amit a TV-ben látsz, de csak akkor tudhatod meg, hogy képesek-e arra, amit szeretnél tõlük, amikor a pályán kívül vannak veled. Nem könnyû. Néha mûködött nekem, néha nem.

Szükséged van sokoldalú játékosokra, mivel a keret nem olyan nagy, mint más csapatok esetében.

Sosem aggódtam amiatt, hogy szûk keretünk van. A bizalmam teljes az egész csapat felé, az a filozófiám, hogy minden problémára van megoldás. Tény, hogy egy kissé rövid keret jó lehetõségekkel jobb a számunkra, mint egy nagy – fõleg úgy, hogy vannak játékosaim, akik nagyon sokoldalúan tudnak teljesíteni. Amikor felmerül egy potenciális probléma, akkor elsõként mindig az elsõ csapat, majd a B együttes keretében nézek szét, hogy megtaláljam a megoldást az adott problémára. 

Rengeteget beszéltek arról, ahogyan a középpályásokat használod különbözõ pozíciókban. Honnan jön ez a megközelítés és milyen eredményt vársz tõle?

A középpálya egy kritikus pontja a csapatnak. A középpályások intelligens játékosok, akiknek a csapat egészeként kell gondolkozniuk. Olyan önzetlen játékosok, akik jobban értik a játékot, mint bárki más, és ha több középpályásod van, akkor könnyebb a játékosokat más pozícióba helyezni. Ez az, ami sokoldalúvá tesz bennünket és segít nekünk abban, hogy egy kisebb kerettel is képesek legyünk több variációra.

Mint edzõ, mennyit tanultál Johan Cruyff-tól, van-e más szakvezetõ, aki hatással volt rád az utad során?

Cruyff tette rám a legnagyobb hatást. Hat évet töltöttem el vele a Barçánál és szörnyen sokat tanultam tõle. Juan Manuel Lillo is alapvetõ figura számomra. Õ csak hat hónapig volt az edzõm Culiacanban, Mexikóban, de remek idõket éltem meg vele és sokat tanultam. Rendkívüliként gondolok rá és nagyon hálás vagyok neki, mert nagyon nagylelkûen bánt velem és átadta a tudását.

Nemrég egy interjúban Lionel Messi arról beszélt, hogy mennyire figyelsz a részletekre, hogy megérkezésed után szinte azonnal megváltoztattad a játékosok diétáját.

A pihenés és az evés alapvetõ fontosságú, amikor a testedtõl függesz a munkád során, tehát az elképzelés az, hogy a lehetõ legjobb formában legyél. Ezért próbáljuk elérni azt, hogy a játékosok otthon pihenjenek, jól játszanak és jókat egyenek. Az üzemanyag, ami az erõt adja az izmok számára, nagyon fontos és ez minden játékosra igaz, nem csak Messire.

Továbbá ellenálltál a modern trendnek és a csapatnak nem rendelsz el összetartást egy hotelben a mérkõzést megelõzõ este.

Az emberek nem töltik a munka elõtti napjaikat egy hotelba zárva. Mi csak próbáljuk a dolgokat a mindennapi élettel hasonlóvá tenni a játékosok számára. Ha nem pihennek, és nem figyelnek egymásra, akkor ez azt jelenti, hogy rosszul játszanak és elvesztik a munkájukat. Én a munkájuk alapján ítélkezek a játékosaim fölött, nem a magánéletük szerint. Nem rendõr vagyok. Én ágyban vagyok 10 órakor, de nincs semmi ambícióm arra, hogy menjek és ellenõrizzem, hogy a játékosaim hogyan cselekednek. Ez az, amiért inkább otthon tartom õket, mint egy hotelba bezárva, ahol nincs semmi tennivaló. Csak próbáljuk a józan eszünket használni. Akartad tudni, hogy mi is valójában a siker kulcsa, itt a válasz: józan ész. 

Az interjú második része hamarosan. 

Írta: Erdõssy Gellért