A rivális az ellenfél szemével | Miért félelmetes a Bayern?
Négy évvel ezelõtt, a Barcelona és a Bayern legutóbbi BL-párharcának alkalmából egyszer már született hasonló cikk. Akkor a katalán csapat már az elsõ meccsen eldöntötte a továbbjutás kérdését, sajnos kétségtelenül egyértelmûvé téve az erõviszonyokat. Azóta viszont sok víz lefolyt a müncheni Isar folyón, s a bajor sztárklub – bátran kijelenthetjük – egy új, felemelkedõ korszakába lépett.
2010-ben van Gaal, a holland géniusz alapjaiban építette újra a csapatot, és bár voltak szakmai baklövései, mint utólag kiderült, olyan alapokat adott ennek a klubnak, ami most 2-3 év múltán a közvetlen elitbe segítette a Müchent.
Van Gaal nehéz természete, s hírhedt konoksága miatt azonban nem tudta maga befejezni, amit elkezdett. Helyét a csendes pedagógus, azaz Jupp Heynckes vette át, aki lassan de biztosan megzabolázta a csapatot, rendet, nyugalmat és stabilitást hozott az addig hektikus bajor futballba, a világklasszis egyéniségek (Ribéry, majd Robben) játékát pedig rendszerbe integrálta. Mindeközben fiatalabb saját nevelésû játékosaink: Kroos, Alaba, Müller klasszissá értek, és ami a legeslegfontosabb, a Bayern alfái: az õsbajor Schweinsteiger és Lahm teljesítménye csúcsára ért.
Az utolsó hiányzó puzzle darabok akkor kerültek a helyükre, mikor a klub leigazolta a világ egyik, hanem legjobb kapusát (Neuer), az idei szezon legnagyobb pozitív meglepetése, a csapat egyik oszlopává váló Dantet (középhátvéd), a bármelyik támadó középpályásunkat helyettesíteni tudó csupa szív Shaqirit, a horvát csatár Mandzukicot, aki a rengeteg gól mellett leírhatatlan mennyiségû mezõnymunkát végez, és nem utolsó sorban a Bayern valaha volt legdrágább játékosát, Javi Martínezt, akinek a védekezõ munkája még a mai napig ámulatba ejti a fanokat.
A Bajorok az elmúlt években folyamatosan fejlõdtek, erõsödtek, s akár már tavaly elérhették volna azt a bizonyos csúcsot, végül azonban drámai körülmények között alulmaradtak. Ez azonban csak még erõsebbé, egységesebbé és elszántabbá tette ezt az évek óta együtt játszó csapatot. Bátran állíthatjuk, a tavalyi döntõs Bayerntõl ez a Bayern sokkal jobb. Ennek is köszönhetõ az, hogy a ma esti meccset Európa két legjobb csapatának meccseként harangozzák be.
De hogy mitõl is ilyen erõs a bajor csapat?
A kulcs a tökéletes gépezetként funkcionáló csapatjáték, az egységet alkotó játékosok jelentik. Ha a Bayern védekezik, akkor az egész csapat védekezik, ha a csapat támad , akkor a támadásépítésbe jóformán mindenkit bevonnak. Itt nem egy elõretolt C.Rondaldónak rúgják fel a labdát, hogy oldja meg egyedül. Minden egyes támadó, mindkét szél egyaránt életveszélyes.
Mint közismert, napjaink Bayernje alapvetõen ahhoz szokott, hogy dominálja a játékot, ettõl a stratégiától Heynckes nem szokott és valószínûleg nem is tudna nagyon eltérni.
A párharc esélylatolgatásának során gyakran felmerül a kérdés, hogy a Barca ellen mit fog kezdeni a Bayern, ugyanis valószínûleg nem tudja majd annyit birtokolni a labdát, mint általában. A feltevés valóban jogos, de nem szabad elfelejteni, hogy a bajorok a már említett egységes csapatmozgással (inkluzíve támadók) rendkívül erõs és jól szervezett pressinget tudnak gyakorolni a labdás emberre. Vagyis a Barca sem játszhatja majd teljesen a megszokott játékát, hisz ez alkalommal várhatóan nem egy a tizenhatos elé tolt busszal és passzív ellenféllel fog találkozni, hanem egy bõven a középpályán letámadó csapattal, amely a labdaszerzésekbõl villámgyorsan tud fordulni. Ugyanakkor a technikailag jól képzett játékosainak köszönhetõen labdajáratásra is vállalkozhatnak, amelybõl egy-egy dinamikus megindulással pillanatok alatt tudnak létszámfölényes helyzetet kialakítani, fõleg a széleken.
S ha már itt tartunk: Nem titok, a széljáték rendkívül fontos szerepet tölt be a bajorok offenzív játékában. Ribéry-Robben-Müller egyaránt képes megverni a védõjét, és ehhez jön még a két szélsõ hátvéd, az elképesztõn nagy idényt futó Lahm és Alaba, akik rendkívül jó ütemben képesek bekapcsolódni az akciókba, ezáltal rendszeresen az ellenfél mögé kerülve. A Barcelona ellen, amely nem feltétlenül a kiváló védekezésérõl híres (hanem másról), ez mindenképp nyerõ pont lehet a München számára.
De ha nyerõ pontokról beszélünk, akkor nem szabad elfeledkezni a sebezhetõ részekrõl sem. Bár Dante vezérletével lényegesen stabilabb az idei belsõ védelem, azért a klasszikus Barca-féle, rávezetjük a bekkre típusú akciókkal a fürge katalán támadók okozhatnak néhány kellemetlenséget a hazai védelemnek. Javi Martínezre éppen ezért különösen kemény feladat fog várni a szûrõ középpályás szerepében.
Ami biztos, nem mindennapi futballélményben lesz részünk ezen a két meccsen. A Bayern ritkán látott magasságokba küzdötte fel magát, sokan sokra predesztinálják õket, de senki nem tudja, hogy valójában mire képesek egy Barca ellen. A katalánok szurkolói pedig érdeklõdve várhatják, hogy vajon mire mennek egy olyan csapattal szemben, mely nagyon közel áll a stílusukhoz, de valahol mégis alapvetõen különbözik tõlük. De legalább nem egy Real Madrid, s még inkább nem egy Chelsea 🙂
Gyõzzön a jobb! Hajrá FCB!
Írta: Szabó Sándor
fcbayernmunchen.hu
A találkozó elõtt, 19:15 perctõl élõ chatre invitálunk mindenkit. Várja a kérdéseiteket az fcbayernmünchen.hu szerkesztõje, Szabó Sándor, illetve az Eurobarca fõszerkesztõje, Záborszky Iván. Az egy órán át tartó chatet ide kattintva éred el!