Benedito interjút adott | Bartomeu és Rosell kapcsolata | Válság
Ugyan a klub szerint nem ez a megfelelõ pillanat, Agustí Benedito benyújtotta a bizalmatlansági indítványt, és megpróbál összeszedni nagyjából 16.500 aláírást, hogy szavazásra kerülhessen sor az elnökség jövõjérõl. A felek vitatkoznak azon, hogy mikortól is indul a 14 napos aláírásgyûjtés szakasz, illetve a munkanap definícióján is akad nézeteltérés, ennek ellenére Benedito már szüntelenül kampányol az indítvány mellett, mert szerinte ez nem csak egy rossz igazolásról vagy egy-egy gyengébb eredményrõl szól.
Miként vélekedik Albert Soler és Robert Fernández szavairól azok után, hogy a Barcelona az utolsó napokban nem igazolt senkit sem?
Bonyolult sajtótájékoztató volt egy nehéz pillanatban, amikor is ellentmondások, hamis állítások és kitalált magyarázatok hangzottak el azért, hogy bizonyítsák az általuk kreált világot, mely nincs összhangban a valósággal. Olyan érzésem volt, mintha csak idõt akarnának nyerni, de ez ettõl az elnökségtõl megszokott már.
Jellemezné egy szóval a klub által idén nyáron követett stratégiát?
Õszinte leszek: szerintem nem volt stratégiája az egyesületnek, de még csak egy egyszerû terve sem.
Lemondásoknak kellene követniük ezt az idõszakot?
Persze. Most nyújtottam be azt a bizalmatlansági indítványt, melynek nem más a célja, minthogy leváltsuk õket. A Barcelona egy különleges klub abból a szempontból, hogy a pártoló tagok választhatják meg az elnökséget, de azért is egyedi, mert le is válthatják azt. Ez a demokratikus jogaink gyakorlása. Azok pedig, akik ehhez az intézményi, szociális és gazdasági válsághoz juttattak minket, nem foszthatnak meg minket ettõl a jogunktól. Vészhelyzet van, az elnökségnek azonnal le kellene mondania.
Az egész elnökségnek vagy csak a vezetõknek, akik kudarcot vallottak az igazolások terén?
Mindenki nézheti úgy, ahogyan akarja, de az elsõdleges felelõse ennek a cseppet sem kielégítõ átigazolási idõszaknak nem más, mint a klub elnöke.
Ha itt állna Önnel szemben Josep María Bartomeu, mit mondana neki?
Nincsen rossz kapcsolatom Bartomeuval, mindketten ennek a városnak a szülöttjei vagyunk, és régóta ismerjük egymást. Azt mondanám neki, hogy távozzon, méghozzá most azonnal, mert megpróbálta ugyan, de nem jött össze neki a dolog.
Sandro Rosell a háttérbõl irányít még?
Néhány helyen én is olvastam, hogy a jelenlegi nyomozások alapján, melyek miatt Rosellt elõzetes letartózásba helyezték, erre utaló hangfelvételekre bukkantak a nyomozók. Ezekbõl kiderül, hogy Rosellnek még mindig van hatalma az FC Barcelona elnökségében. Nem mondom, hogy Bartomeu Rosell bábja lenne, de az biztos, hogy nagyon fontos tényezõ még mindig a klub által hozott döntésekben.
Hogyan befolyásolják az idei nyári történések a bizalmatlansági indítványt?
Én mindenképpen átláthatóvá teszem a bizalmatlansági indítványt. Ez nem egy könnyelmû téma, hiszen egy olyan eszközrõl van szó, mellyel a pártoló tagok nagyon fontos dolgokról dönthetnek. Ez sosem a sportszakmai sikerekrõl szól. Sosem indítványoznék bizalmatlansági szavazást egy rossz eredmény vagy egy helytelen igazolás miatt. Persze tisztában vagyok azzal, hogy számos pártoló tag ezekért fogja aláírni az íveket. Ez viszont nem újdonság, hiszen Bartomeu két éve azzal nyerte meg a választást, hogy a csapat triplázott. Most a gyengébb szereplés ugyanúgy döntõ lehet, és lemondásra kényszerítheti.
El fogják érni a szükséges aláírásszámot?
Tisztában vagyok a feladat nehézségével, illetve azzal, hogy összegyûjteni több mint 16.500 aláírást egy történelmi kihívás, amit még sosem hajtottak végre ezelõtt. Ez azonban lehetséges. Minden egyes nap érzékelem, hogy az elégedetlenség egyre nagyobb és nagyobb, ráadásul egyre több problémát látnak a culék a vezetõség munkáját illetõen.
Mennyi a költsége egy bizalmatlansági szavazás megszervezéséhez?
A költségvetésünk 200 ezer euró, ezt Lluís Geli valamint jómagam finanszírozzuk.
Ha választásokra kerül sor, jelöltetni fogja magát?
Jelenleg úgy gondolom, hogy igen.
Lehetséges, hogy Bartomeu már az ívek összeszámlálása elõtt elõrehozott választást hirdet ki?
Nem zárnám ki, már 2015 elején is megtette. Az elsõ csapat helyzete nem ideális, a pártoló tagok megosztottak a tevékenységével kapcsolatosan, az átigazolási idõszakban botrányosan végezték a munkájukat, az egyesület gazdasági helyzete rendkívül instabil és aggodalomra ad okot, ráadásul Rosell a börtönben van, illetve egy bizalmatlansági szavazás pedig a láthatáron. Logikus lenne, ha ezt meglépné, hiszen ezzel csökkenthetné az elnökségen levõ feszültséget.