Josep Pedrerol: „Ha azt mondom, hogy culé vagyok, sokan nem hisznek nekem”

Spanyolország egyik legnevesebb sportújságírója a katalán Sport kiadójához igazolt, ennek kapcsán adott interjút a lapnak

Akik itthonról is rajta tartják az ujjukat a spanyol sportsajtó ütőerén, nem lehet ismeretlen a számukra az „El Chiringuito”, a műsor, amelyben egyszerre fordulnak meg a különböző csapatoknak szurkoló újságírók, volt játékosok, ügynökök, sajtófőnökök, edzők. Az „El Chiringuito” nem létezne Josep Pedrerol nélkül, aki sokszor provokatív véleményeivel, őszinteségével a spanyol sportújságírás legendájának számít. Ettől az évtől fogva heti két alkalommal fog közreműködni a katalán Sport kiadója, a Prensa Ibérica különböző felületein, videók és véleménycikkek formájában. A Sport az új kaland kapcsán készített vele interjút, az első anyagok megjelenése előtt. 

– Isten hozott a Prensa Ibéricánál, Josep! Ebben az évben, 2023-ban ünnepli az „El Chiringuito” a tizedik évfordulóját az Atresmedián. Habár ez a formátum (amelyet korábban „Punto Pelota”-nak hívtak egy másik csatornán) már 2008 óta létezik. Példátlan siker, hogy egy műsor ilyen hosszú életű legyen. Minek tulajdonítja ezt?

– Mi vagyunk a szükséges rossz (nevet). Egy időben vagyunk egy nagyon népszerű és egy nagyon kritizált műsor. És egy találkozási ponttá váltunk. A kulcs a folyamatos megújulás. Megnézni, hogy mi történik. Az „El Chiringuito” egy közösségi jelenség. Nem csak egy tévéműsor. A nap 24 órájában adásban vagyunk a közösségi médián keresztül. A fiataloknak mások a fogyasztási szokásaik, és nekünk ehhez kell közelednünk. Végrehajtottuk ezt a változást. Az az igazság, hogy jobbak vagyunk, mint valaha, mert jobban is érezzük magunkat, mint valaha. Van egy csapatunk, akik jól csinálják és szenvedélyből. Időnként túlságosan is… De az a helyzet, hogy a futball egy szenvedély.

– Most úgy döntött, hogy szorosabb kapcsolatba kerül a Prensa Ibéricával, heti kétszer együttműködve: egy videó pénteken és egy véleménycikk hétfőn. Milyen Pedrerolt láthatunk majd ebben az együttműködésben a Prensa Ibéricával?

– Azt a Pedrerolt láthatjuk, aki őszinte. Aki azt mondja, amit gondol. Nagy kedvem van összefogni a Prensa Ibéricával, mert tudom, hogy ez a csoport szabadságot fog nekem adni. Ez egy bátor vállalkozás a Prensa Ibérica részéről, mert tudom, hogy politikailag inkorrekt vagyok, és kellemetlen lesz néhányak számára a véleményem. Szeretnék szintén interaktivitást létrehozni az olvasóimmal, közel kerülni hozzájuk, és hogy válaszoljanak és álljanak belém…

– Hogyan értékeli a Prensa Ibéricához szerződését? Egy újabb kihívás a karrierjében?

– Egy hatalmas kaland.  A Prensa Ibérica egy erős csoport, nagy potenciállal és egész Spanyolország területén vannak újságjaik. A Prensa Ibérica jeleníti meg a kerületi újságot, a helyi újságot, a közösségi újságot. Nagyon szeretnék közel kerülni Spanyolország minden eldugott sarkához ennek a 25 újságnak a segítségével. A futball lesz a találkozási pont mindenkinek, egy közös pont. Mint a Barça és a Madrid közös nevezőként.

– Beszéljünk a futballról. Ön culé. Hogy látja a Barçát ebben a szezonban? Bízik Xaviban, mint edzőben? És Laportában, mint elnökben?

– Ha azt mondom, hogy culé vagyok, sokan nem hiszik el. (Nevet) Bízom Xaviban, mert szeretnék bízni benne. Annak ellenére, hogy az eredmények még mindig nem jönnek. Mi culék úgy ragadjuk magunkhoz Xavit, mint a történelem legjobb Barçájának a referenciáját. Ha más lenne az edző, a zsinórban második BL-csoportkörös kiesés után felőröltük volna. De Xavial szemben sokkal nagyobb a türelem, és sokkal több ideje lesz megalkotni a projektjét. Habár a csapat játéka nem olyan, mint amit vártunk és szerettünk volna, bíznunk kell benne. Laportával kapcsolatban pedig, azt gondolom, hogy jól csinálja. Sokszor túl nagy ábrándokat ébresztett bennünk, ami frusztrációt eredményezett. Azonban elérte, hogy már nem a Barça kríziséről beszélnek, és bármelyik marketinges  szakértő azt fogja neked mondani, hogy Laporta egy zseni a marketingben. Az az igazság, hogy egy elég nehéz küldetése volt, de a gazdasági intézkedésekkel és az igazolásokkal feltámasztotta a csapatot.

– Barcelona-szurkolóként hogy értékeli a Real Madrid sikereit, különösen a BL-sikereket?

– A Madridban van valami különleges, amit irigyel a Barça és az összes culé. Ez a DNS teszi lehetővé, hogy megnyerjék bármelyik meccset, hiába állnak vesztésre 2-0-ra öt perccel a vége előtt. Az előző BL egy erős példa erre. Időnként elvakultan, abszurd vitákba bocsátkozunk, hogy a futballban hogy kell jól vagy rosszul játszani. Jól akkor játszol, ha gyorsan eljutsz az ellenfél kapujáig és gólt lősz. A Madrid ezt csinálja. Gyorsak, gyorsan váltanak ritmust, és ez a megrendíthetetlen magabiztosság, amelytől meghunyászkodnak az ellenfelek és elnémít olyan edzőket, mint Guardiola. A Madrid mindig azt gondolja, hogy lehetséges a fordítás. És emiatt voltak képesek sok BL-t nyerni.

– Azzal vádolják, hogy közvetlen vonala van Florentino Pérezhez. Ez igaz?

– Nincs közvetlen vonalam Florentinóhoz. Olyan emberekhez állok közel, akik rendelkeznek az információval. Minden újságírónak kötelező közel lenni a forráshoz. Az viszont igaz, hogy jó kapcsolatot ápolok vele. Sok évvel ezelőtt a Canal+-nál azzal kezdtem, hogy elnököket interjúvoltam meg a tribünön. Azokból az időkből Florentino Pérez és Cerezo (az Atlético de Madrid elnöke – a szerk.) maradtak. Ezért jó vele a kapcsolatom.  De nem ő írja a cikkeimet (nevet).

– Mondja el a jóslatát. Ki nyeri a ligát? És ki nyeri a BL-t?

– A LaLigát a Barça nyeri. Ez most a nagy célkitűzés. Erre fognak koncentrálni. A Madrid, pedig a tizenötödik BL-címért fog küzdeni, ez a prioritás a számukra.