Szezonértékelő gólanalízis: drasztikus a visszaesés egyéni és csapatszinten is

Nagyon kevés gólt lőtt az FC Barcelona a 2021/22-es szezonban a La Ligában, és ez a gólszegénység nemcsak a csapat szintjén jelentkezett, mert ennyire kevés góllal nagyon régen lehetett valaki gólkirály a katalán alakulatban. Memphis Depay, a Barça házi gólkirálya csak tizedik lett a La Ligában, két kiesett csapat csatára is megelőzi őt. Utánanéztünk a számoknak, objektív alapon szubjektív értékelést próbálunk adni a csalódást keltő gólszegénységre.

Először csapat szinten nézzük milyen is volt a szezon

Már korábbi cikkünkben elemeztük, hogy milyen kevés gólt lőtt az idei szezonban a Barça az összes sorozatot figyelembe véve. Az alább grafikon azonban csak a La Liga eredménysorát mutatja több évre visszamenően.

Messi 2004-ben még csak perceket játszott a csapatban, de utána vele látványos emelkedésnek indult a góltermés, majd 2016 után lassú apadást tapasztalhatunk, az idei esés az előző évhez képest azonban drámai csökkenést mutat, 86-ról 68-ra esett a rúgott gólok száma.

A kapott gólok viszonylag szűk sávban [20-40] mozogtak, átlagban kevesebb gólt kapott a Barcelona, amikor több gólt lőtt. Legjobb védekezés, ha nagy erővel támadsz, mert az ellenfél energiája elmegy a védekezésére.

A következő grafikon kizárólag a 2021/22 szezon rúgott és kapott góljait mutatja havi bontásban. Mivel nem ugyanannyi mérkőzést játszottak az egyes hónapokban, ezért a gólátlag az adott hónapban beszédesebb adat.

Októberben több gólt kapott a Barcelona, mint rúgott, ez is közrejátszhatott Koeman menesztésében. Februárban és márciusban a rúgott gólátlag 3.5 körül alakult, ami szép eredmény, mellette a kapott gólok száma viszonylag alacsonynak mondható. Az éves rúgott gólátlag 1.79 a bajnokságban. Minden sorozatot figyelembe véve 1.62, vagyis nemzetközi szinten nehezebb ellenfelei voltak a Barcelonának, mint a La Ligában (Bajnokok Ligája hat csoportmérkőzésén mindösszesen két gólt szereztek).

Visszatérve az 1.72-es La Liga gólátlaghoz, ez az érték nagyon kevésnek mondható a 2010-es évek 3 körüli gólátlagához képest. Ha kivesszük a két jól sikerült tavaszi hónapot, akkor 1.41-re csökken a rúgott gólok átlaga a 2021/22 szezonban.

Mi az oka, az alacsony góltermésnek?

Nem csak a gólok, de a kaput eltaláló lövések száma is csökkent. A 2010-es években ez a szám 7 felett volt, a 2021/22-es szezonban átlagban már csak 4.9-szer sikerült 90 perc alatt eltalálni a kaput, ami azt jelzi, hogy a csapat nehezebben alakít ki helyzeteket. De nemcsak a lövés gyakorisága csökkent, hanem a helyzetek minősége is. Az xG szám (Expected Goals) egy várható érték, ami azt jelzi, hogy a kapura lövés pillanatában mekkora esélye van annak, hogy gól születik a helyzetből. Az értéke 0 és 1 között lehet. A nulla azt jelzi, hogy szinte képtelenség abból a helyzetből gólt elérni, az 1-es érték esetén pedig a játékos ott van a gólvonalon egyedül, csak be kell pöckölni a lasztit.

Kicsit lazításképpen nézzük meg az egyik legalacsonyabb xG értékű gólt, amit Jordi Alba lőtt az Atlético Madrid ellen. Alves átívelése kissé magasra sikerült, de Alba még így is kapásból elvállalta, kicsit külsővel, kicsit nyesve – szépségdíjas gólt lőtt. Az xG száma 0.05 volt.

A xG szám nem olyan régóta használt paraméter, ezért hosszú történelemi visszatekintést nehéz vele készíteni. Messinek a 2020/21-es szezonban 90 percre vetítve 0.71 volt az xG száma, vagyis a helyzeteinek xG értékeiből ekkora kumulált szám jött össze 90 perc alatt. Ugyanez a szám Memphis Depay esetépen 0.56 xG 90 percre vetítve. A két szám nem feltétlenül Messi és Depay közötti kvalitásbeli különbséget mutatja, hanem a lövés pillanatában melyik játékos előtt volt jobban kidolgozva a helyzet. A helyzetek száma és a helyzetek minősége tehát romlott.

Mielőtt áttérünk az egyéni értékelésekre, előtte egy kis bűvészmutatvánnyal megmutatjuk, hogyan lehetett volna aranyérmes a Barcelona a La Ligában ezen rossz értékek ellenére.

Ehhez már csak két mutatót kell bemutatnunk. Az xG tehát az adott gólhelyzet várható valószínűsége, ezen próbálkozások xG értékeinek összege 90 percre vetítve pedig a várható gólok száma. Ha egy csapatnak volt tíz góllövési kísérlete, mindegyiknek 0.3 volt az xG száma, akkor 10 * 0.3 = 3 gólt kellett volna elérniük 90 perc alatt. Ha ennek ellenére négyet rúgtak, akkor a csatárok ügyesebbek voltak, ha csak kettőt, akkor ügyetlenebbek. A Barcelona egész idényre vetített xG száma 70.54 volt, ehelyett lőttek 68 gólt, tehát a csatárok kissé ügyetlenek voltak. Mivel ezt a számot más csapatokra is mérik, valójában van egy valószínűség a kapott gólokra is. A Barcelona 38 gólt kapott a bajnokságban, de az xGA azaz a kapott gól valószínűsége (Expected Goals Against) csak 35.08 volt. Vagyis több gólt kapott a védelem, mint kellett volna a helyzetek valószínűségéből következtetve. Vagy az ellenfél csatárai ügyesebbek voltak és/vagy a Barcelona védői ügyetlenkedtek. Vélhetően mindkettő.

És már csak egy lépésre vagyunk az aranyéremtől, ehhez már csak az xPTS (Expected Points) ismerete szükséges. Minden mérkőzést virtuálisan újraértelmezhetünk a rúgott (xG), és a kapott (xGA) értékek alapján. És így már nem biztos, hogy az a csapat nyer virtuálisan, mint aki nyert a valóságban, és ebből kifolyólag a táblázat sem úgy nézne ki, ahogy ma ismerjük. Az xPTS alapján első, azaz bajnok a Barcelona 73.60 ponttal (a valóságban elért 73 pont helyett), és második a Real Madrid 73.59 ponttal minimálisan elmaradva a katalánok mögött (a valóságban elért 86 pont helyett).

Hogyan lehetséges ez? Az xG és xGA nem szokott nagyban eltérni a valóságtól, de a Madrid esetében az xGA, azaz a várható kapott gólok száma sokkal több, mint ahogy az valóságban történt. A blankók 31 gólt kaptak valóságban, de az xGA szerint 45.78-at kellett volna kapniuk, és ebben az esetben nem nyertek volna annyi mérkőzést, emiatt erősen csökkent volna az xPTS pontjaik száma. Ez nem szokványos, brutális különbség az xGA-ban. Egyetlen magyarázata lehet a dolognak, hogy az ellenfél csatárainak a lába megremegett a madridi védelem, és különösen Courtois láttán. Az ellenfelek ki tudták dolgozni a helyzeteiket a Madrid ellen, de berúgni már nem tudták, a védelem és a kapusuk remekül működött. Erős védelemmel kompenzálni lehet a gyengeséget elöl, de ebben a szezonban a Barcelonánál elöl és hátul is gyengék voltak a sorok.

Játékosok szerinti értékelés

Nézzünk először egy kis történelmi összehasonlítást. Az elmúlt évek házi, és sok esetben La Liga gólkirályai és góljaik száma.

Ez a kép ijesztő hasonlóságot mutat a legelső, az egész csapat góltermelését mutató grafikonnal. Felmerül a kérdés, hogy vajon miért volt az a kis beszakadás 2013/14-ben. Messi sérült volt, 7 meccset kihagyott. Vagyis már akkor is igaz volt, hogyha Messi nem játszik, akkor nincs játékos, aki hatékonyan tudná helyettesíteni őt a góllövésben.

A következő grafikon azt mutatja, hogy a gólkirály hány percenként lőtt gólt.

Itt az alacsony értékek a jók, ez is jól mutatja, hogy a csapat mikor volt jobb, rosszabb, és hát a mostani helyzet a legrosszabb. Memphis 154 percenként lőtte a maga 12 gólját, mivel azonban ezek egyharmada tizenegyes, önerőből ez a percszám sokkal rosszabb lenne.

Tehát 2021/22-ben a házi gólkirály Memphis Depay 12 góllal (4 büntetővel), második Aubameyang 11 góllal (büntető nélkül fél szezon alatt), harmadik Luuk de Jong 6 góllal (büntető nélkül), és meg kell még említeni a hatodik Ferran Torrest is, aki félszezonban lőtt 4 gólt (1 büntetővel). Memphis ezzel az eredménnyel a La Liga tizedik legjobb góllövője. Az elmúlt évek elkényeztették a Barcelona szurkolóit, mert a góllövőlista mindig Messivel kezdődött.

Memphis előtt olyan csapatok csatárai állnak, mint Real Madrid, Celta, Espanyol, Betis, Getafe, Alaves, Levante, Atlético Madrid. Szóval két kieső csapat csatára is több gólt lőtt, mint a bajnokság második helyezett legjobb góllövője.

Ha az xG mutatóba belejöttünk már, ez a szám a csatárok estében is elég jól mutatja a játékos hatékonyságát. Memphis xG-je rendben van, annyi gólt lőtt, amennyi a helyzeteiből várható volt. Aubameyangnál csak 7.3 gólnak kellett volna összejönnie xG alapján, de valójában 11 sikerült, ő meglehetősen hatékony volt, Torres azonban az ellentétje, a helyzetek alapján 7.4 gólt kellett volna rúgnia, de csak 4 sikerült. Torresről az elején még azt el lehetett mondani, hogy bár kihagyja a helyzeteit, viszont jól helyezkedik, jók a bemozdulásai, csak éppen a góllövés hibádzik, de majd belejön. Tavasz után már ezt sem lehetett elmondani róla.

Gólpasszok

Assziszt maximum annyi lehet, ahány gól születik. Ebből könnyen következtethetnénk arra, hogy gólpasszban ugyanúgy gyenge volt a Barcelona. De nem. Dembélé 13 asszisztja La Liga első helyét éri. A második Jordi Alba 10 gólpassza számára karriercsúcs. Ketten a gólok 34 %-ában adtak gólpasszt, ami pazar szám.

A pályán a két volt dortmundi jól megértette egymást a pályán, Dembélé sikeresen egyazegyezett a szélen, Aubameyang jól érzékelte merre várhatja a beadást. Dembélé 95%, hogy kiesik, távozik a csapattól, erről itt írtunk, de nincs igazi gólerős 9-ese sem a Barcelonának. Ha azt nézzük, hogy minden pozícióra legalább két ember kell, középcsatár poszton az egyik Aubameyang lehet, de nincs másik. Az idei gyenge gólszámok bizonyítják, hogy nem véletlenül keresik kívülről a megoldást, és a legtöbb hír ebben a témában Lewandowskival kapcsolatos. Ha Dembélé távozik, ahogy várható, akkor a jobb szélre is kell sürgősen játokos(oka)t, találni.

Ehhez pedig pénzre van szükség, ami vagy eszközök eladásával történhet, erről itt írtunk, vagy játékosok eladásával, amiről itt írtunk, de a legutóbbi hírek arról szóltak, mintha egy játékos sem szeretne távozni, akkor sem, ha nulla percet játszanak a jövőben.

Emiatt ül össze a hónap végén a Barcelona vezetése Xavival kiegészülve. Jelenleg a már leszerződött új játékosok nevezése sem egyszerű, miközben szükség lenne új igazolásokra is, és néhány télen érkezett játékosnak a transzferárát most kell majd kifizetni.

Nem egyszerű ennek a képletnek a megoldása, pedig gólok és erős védelem nélkül trófeákra is kisebb az esély.

 ***