A Barcelona szimpatizánsainak körében gyakran felmerülhet a kérdés, hogy melyik támadónak kellene többet vagy esetleg kevesebbet játszania a mutatott teljesítménye alapján, és hogy egyáltalán igazságos-e Xavi a támadóival szemben a lejátszott perceket és a teljesítményeket tekintve. Most erre a kérdésre kerestünk választ kizárólag a számok alapján.
A legtöbbet Lewandowski játszott ebben a szezonban a klub támadói közül (3054 játékperc). A lengyel tavaly nyáron sztárigazolásként érkezett Barcelonába, mintegy 50 millió euróért. Az ő szerződtetésével szerették volna a Barcelonát visszahozni a legmagasabb szintre, vagyis annak közelébe, az elmúlt szezonok sikertelenségei után. A csatár 36 mérkőzésen szerzett 27 góljával jelentősen javította a Barcelona támadójátékát, egyéni szinten azonban csökkentek a statisztikai mutatói a gólszerzés terén. Az elmúlt szezonokban 50 gól körül mozgott, ebben a szezonban pedig 9 meccsel a vége előtt ennek a számnak már majdnem a felénél tart. Még így is, messze a legjobb szintjétől, a lengyel még mindig olyan számokat produkál, amelyek Xaviék érvét igazolják a leigazolása mellett.
A lista második helyén Dembélé áll (1862 perc). Xavi számára a francia érinthetetlen. Nagyon gyenge számokat mutat ahhoz képest, ami egy „világsztártól” elvárható, ezt a címkét a katalán edző többször is adta már a franciának. 8 gól és 7 gólpassz a mérlege 28 mérkőzésen, a szélső szereplése nem biztató, ha csak ezt vesszük alapul. Támadó csapattársaihoz képest azonban pozitív a mérlege. Átlagosan két mérkőzésenként járul hozzá egy találathoz közvetlenül gól vagy gólpassz formájában, ami lehetővé teszi, hogy továbbra is a katalánok egyik alappillére maradjon elöl.
A bronzérmet egy másik, 2022 nyarán érkező támadó zsebelte be Raphinha (2270 perc) személyében. A brazil, aki közel 60 millió euróért érkezett Barcelonába, egyike azoknak a játékosoknak, akik a legtöbb percet voltak a pályán ebben a szezonban. Első szezonjában 40 mérkőzésen 9 gólt szerzett és 9 gólpasszt osztott ki. Ez körülbelül 0,4 gólos meccsenkénti hozzájárulást jelent, azaz minden második meccsen hozzájárul egy gólhoz, akár a lövéseinek, akár az átadásainak köszönhetően. A számai nagyon hasonlóak az előző idényben nyújtott teljesítményéhez, tehát megfelelt az elvárásoknak, bár egy olyan klubnál, mint a Barça, ez sosem elég.
Ansu Fati (1522 perc) elég gyengén teljesít. Azt várta az ember, hogy miután felépült sérüléséből, a csapat egyik főszereplője lesz, de ez az elképzelés, mint később kiderült, nagyon messze állt az igazságtól. A fiatal tehetség 40 mérkőzésen 7 gólt és 3 gólpasszt jegyzett, ezzel együtt nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket idén. Sőt, a szerepeltetése olyannyira visszaesett, hogy már nem is tartozik a vitathatatlan játékosok közé.
Ferran Torres (1607 perc) az utolsó a listán. A spanyol, aki alig több mint egy éve csatlakozott a Barcelonához mintegy 60 millió euróért, sosem töltött be igazán meghatározó szerepet a csapatban. A Barça öt támadója közül ő járult hozzá a legkevésbé a csapat góljaihoz, 37 fellépésén 6 gólt és 2 asszisztot írhatunk fel a neve mellé.
Ezek alapján azt mondhatjuk, hogy Xavi igazságos. A támadók teljesítménye és kapott lehetősége arányos egymással. Ansu és Ferran azok, akik a legkevesebbet játszanak, és ők ketten járulnak hozzá a legkevesebbet a csapat játékához gólokban. Raphinha és Dembélé teljesítménye nagyjából megegyezik, míg Lewandowski a gólhozzájárulások tekintetében vitathatatlanul a listavezető. Első ránézésre Lewandowski, Dembélé és Raphinha lenne az ideálisnak vélt támadóhármas tagja. Nem meglepő azonban, hogy az edző Dembélé hiányában a fontos mérkőzéseken végül a mindössze két csatárral felálló rendszer mellett döntött, mert sem Ansu, sem Ferran nem tudta fenntartani azt a jó játékot, amit esetleg néha láttunk tőlük.
***