Néhány nappal ezelőtt írtunk arról, hogy a Barcelona kölcsönvette Adama Traorét a Wolverhampton együttesétől. Ennek apropóján pedig összegyűjtöttünk néhány statisztikai adatot arról, hogy milyen képességekkel rendelkezik, és ezek függvényében megvizsgáljuk, hogy a Barça saját nevelésű játékosa miben és mennyit fejlődött azóta, hogy eligazolt 2015-ben.
Tata Martino irányítása alatt került képbe még 2013-ban Traoré, akkor még 17 évesen a La Masia növendékeként. Először a Granada ellen lépett pályára csereként, Neymart váltva. Mindössze egyszer volt kezdő, 2015 januárjában egy Elche elleni Copa del Rey mérkőzésen, ahol valamivel több, mint egy órát játszott. Egyetlen gólt szerzett a felnőtt csapatban, mint ahogy arról írtunk is korábban. 2014 nyarán már sorban állt a jobbszélsőért egész Európa, ugyanis amellett, hogy rendkívüli technikai adottságokkal rendelkezett, jó fizikuma is volt – ezért sem véletlen, hogy végül a Premier League-ben kötött ki.
Milyen adottságokkal rendelkezik?
A Wolvesban rengeteget fejlődött fizikailag, rendkívül gyors játékos, és a sok csel mellett a párharcokat is szép számban nyeri. A Crystal Palace támadója, Wilfred Zaha után ő volt tavaly a legtöbb sikeres cselt bemutató (246) játékos az angol első osztályban – érdekesség kedvéért Zahának 267 sikerült, a harmadik helyeztt Saint-Maximinnek ,,csak” 180. Ezt a statisztikát százalékban kifejezve olvasni azonban még inkább megdöbbentő: Adama cseleinek 81%-a volt sikeres az előző szezonban. A párharcainak pedig megnyerte a 60%-át mind földön, mind levegőben, és ez egy szélsőtől mindenképpen nagy előny, hiszen fontos szerepet kell vállalni védekezésben is.
Forrás: fbref.com
A fenti adatok spanyol válogatott játékos wolverhamptoni éveiből származnak. Különösen fontos kiemelni az ,,SCA” (shot-creating actions), vagyis a lövéshez vezető akciók számait, ugyanis az előző szezonban az összesített érték 113 volt, tehát ennyiszer alakult ki helyzet az ő közreműködésével.
Egy oszloppal jobbra 90 percre lebontva kapjuk meg az éves értékeket, ami ugyan erre a szezonra nézve csak féléves, de szinte biztosra vehető, hogy angliai pályafutása legjobb mutatója lehetett volna (4,22). Amellett, hogy a ,,PassLive” mutató (ami a helyzethez vezető átadásokat vizsgálja) is magas, a lövéshez vezető cselek, tehát a ,,Drib” is kiemelkedő. Ami persze a legfontosabb kérdés az az, hogy ezekből az akciókból mennyi gól született, és ezeknek a szituációknak a száma a helyzetekhez képest meglehetősen csekély (lásd: ,,GCA Types”), viszont mivel Traoré támogató szélső szerepkörben játszott, valószínűsíthető, hogy legtöbbször nem ő fejezte be a támadásokat.
Ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy más futballistákéhoz képest Adama teljesítménye mennyivel jobb vagy rosszabb, összehasonlítottuk a Milan jobbszélsőjével, Rafael Leãóval az előző szezonban elért eredmények szerint (azért választottuk Leãót, mivel a posztjuk és a játékstílusuk is megegyezik, illetve mivel a két csapat is jelenleg nagyjából hasonló szintet képvisel).
Forrás: fbref.com
Milyen szerepe lesz Barcelonában?
Ifiként még csak epizódszerep jutott neki, most biztosan többet fogjuk látni a pályán. Több, mint valószínű az, hogy mind Ansu Fati sérülése, mind pedig Dembélé körül történő események miatt látta szükségesnek a klub egy jobbszélső szerződtetését. Jó kérdés, hogy várható-e rivalizálás a kezdőbe kerülésért Ferran Torresszel (lévén, hogy mindketten a legtöbbet jobbszélsőként játszanak), vagy Torrest inkább a támadósor közepén fogja feladat elé állítani Xavi. Az mindenestre biztos, hogy a legfontosabb rövid távú szempontot teljesíteni fogja, mert a keretnek mélységét fog tudni adni a jelenléte, ami a sérülésekkel tűzdelt csapat számára nagyon fontos a szezon hátralévő részére.