Frenkie de Jong 2019 nyarán nagy reményekkel érkezett az FC Barcelona együtteséhez. Az előző idényben kulcsember volt, erre a szezonra azonban visszaesett a teljesítménye, ennek következtében felmerült, hogy a klubnak érdemes lenne megválnia tőle nyáron. Ez valóban jó döntés lenne? Mik a visszaesés okai? Hogyan lehetne kihozni belőle a legtöbbet?
Frenkie de Jong a BL-elődöntőig menetelő Ajax alappillére volt 2019 tavaszán. Európa legjobb csapatai akarták szerződtetni, a holland játékos választása végül az FC Barcelona csapatára esett. A közvélemény pozitívan fogadta De Jong megszerzését, sokan úgy gondoltak, hogy hosszú távon meghatározó tagja lesz a Barcelonának.
Az első szezonban egyértelműen alulmúlta a várakozásokat. Nagyon látványosan nem találta a helyét, nem feküdt neki a csapat játéka. Sem Ernesto Valverde, sem Quique Setién nem tudta hatékonyan használni. A meccsek zömében nem volt hatással a (támadó)játékra. A 2019/20-as bajnoki kiírásban 2115 játékperc alatt csak 2 gólt szerzett és 2 gólpasszt adott. Nem történt nagymértékű alul/felülteljesítés, a helyzetei minőségéből számított várható góljainak (xG) értéke 1 volt és csupán 2,3 gólra elegendő helyzetet (xA) alakított ki a társaknak. Emellett a Copa del Reyben volt még 2 gólpassza.
A második idényben már sokkal jobban játszott. Ronald Koeman irányítása alatt sokkal nagyobb szerepet vállalt az akciók befejezéséből és az előkészítésből is. Minden sorozatot figyelembe véve 15 találatban vállalt szerepet (7 gól és 8 assziszt), ami szignifikáns előrelépést jelentett az előző szezonbeli 6-hoz képest. Rengeteg mélységi beindulást végzett, ezáltal sokkal többször ért fel a kapu elé, az egy mérkőzésre vetített várható góljainak értéke 0,04-ről 0,16-ra nőtt.
Nemcsak ebből a szempontból, hanem a támadások felépítéséből, helyzetek teremtéséből is nagyobb mértékben vette ki a részét. 90 percenkénti átlagban több kulcspasszt osztott ki (0.98→1.4), több lövéshez vezető passza volt (1.06→1.4), több progresszív passzt adott (4.6→5.31), több progresszív labdacipelést végzett (8.6→9.16), az összes labdabirtokolásában rejlő várható gól (xGChain) értéke magasabb volt (0.57→0.87), illetve a shot-creating action (lövés előkészítési) mutatója is emelkedett (2.21→2.45) az előző bajnoki szezonhoz képest. Koeman az addigi legjobbat hozta ki belőle, az ő rendszerében sokkal jobban érezte magát és megkerülhetetlen alapemberré vált.
Az edzőváltás óta azonban alig lehet ráismerni a 24 esztendős játékosra. Látszik a testbeszédén, hogy valami nincs rendben, nem találja a helyét a pályán és nagyon visszaesett a formája. Az ellenfél kapuja előtt nem jeleskedik, csupán 2 gólnál és 2 gólpassznál jár. Meccsenkénti átlagban nagyjából ugyanannyi kulcspassz és lövéshez vezető átadás fűződik a nevéhez, viszont az összes labdabirtokolásában rejlő várható gól (xGChain) értéke visszaesett (0.87→0.66), kevesebb labdát juttat el a támadóharmadba (6.48→5.95) és sokkal kevesebb progresszív labdacipelést mutat be (9.16→6.99). Kevésbé fontos eleme a csapat támadójátékának, nem tesz annyit hozzá, mint amennyit várnának tőle, de azért annyira nem rossz, mint azt sokan állítják.
Mindeközben berobbant Pedri, Nico González és Pablo Gavi is, aminek következtében már közel sem megkérdőjelezhetetlen a helye a jövő Barcelonájában, különösen akkor, ha tavasszal nem javul a teljesítménye. Ráadásul, ő a keret egyik legpiacképesebb játékosa, a transfermarkt 70 millió euróra teszi az értékét és ha jó áron értékesítenék, akár még jól is járhatna a Barcelona. Ez valóban így van? A válasz az, hogy nem (biztos). Most lehet ez tűnik a leglogikusabb lépésnek, de később minden bizonnyal a klub nagyon megbánná ezt, főleg, ha egy másik csapatnál teljesedne ki, az nagyon kellemetlen lenne több szempontból is. A klasszisát már a Barçában is bizonyította, így valószínűleg nem a képességeivel van gond most sem.
Anno kimondva-kimondtatlanul Busquets leendő utódjaként érkezett. Ő eredetileg egy mélységi irányító – ahogyan azt az Ajaxban is láttuk – a magasabbra feltolt 8-as pozíció elsősorban nem az ő játéka. Még mielőtt a jövőjéről döntenének a klubnál, Xavinak ki kellene próbálnia a hatos poszton is, ami a jelenleg rendelkezésre álló fiatal középpályások közül az ő profiljához illik leginkább. Busquets nem teljesít rosszul, de a zenitjén túl van és hosszú távon nyilván nem lehet rá építeni.
Ha De Jong mélységi irányítóként sem működne, akkor már talán érdemes lenne elgondolkodni a jövőjén. Azt is számításba kell venni, hogy ugyan Nicoban és Gaviban is hatalmas potenciál rejlik, de velük kapcsolatban sincs garancia arra, hogy nagy karriert fognak befutni Katalóniában. Arról sem lehet beszélni, hogy túlságosan sok opció lenne a középpályára, ráadásul ahhoz, hogy évek múlva több fronton is helyt tudjon állni a Barça, bő keretre lesz szükség.
A Xavi-féle projekt még nagyon az elején jár, a bizalmat, a lehetőséget és az időt mindenkinek meg kell adni. A tehetségét még nem sikerült maximálizálni, ami részben annak is köszönhető, hogy viszonylag rövid idő alatt több különböző stílusú edzővel volt dolga. Az is nagy kérdés, hogy a holland középpályást meg lehetne-e győzni a távozásról, hiszen ez álmai klubja és a várost is imádja, mindesetre egyelőre ez biztos nem kerül napirendre, mert Xavi korábban többször kijelentette, számít de Jongra.
***