Laporta elnök nemrég Katarba utazott, hogy meghallgassa egy üzletember javaslatát

A klub a nem túl rózsás gazdasági helyzete miatt olyan lépéseket is eszközölt a közelmúltban, amit nem biztos, hogy más helyzetben megtett volna

A Barcelona gazdasági helyzete több mint kényes. A katalán csapat az elmúlt időszakban több olyan intézkedést is végrehajtott annak érdekében, hogy játékosokat tudjon igazolni, amelyeket normális esetben talán nem léptek volna meg. Ott van Mirotic és Jasikevicius távozása a kosárlabdacsapatnál, Ludovic Fábregas és Cindric távozása a kézilabdacsapatnál, ahonnan Pérez de Vargas is távozhat, valamint a Barça TV bezárása. Ezzel a helyzettel szembesülve a Barça elnöke, Joan Laporta Katarba utazott, hogy forrásokat keressen a helyzet megfordítására.

A katasztrófa nagysága olyannyira nagy, hogy Laporta, aki egykor a katari alapítványnak a Barcelona mezét szponzoráló Qatar Foundation egyik legkritikusabb hangadója volt, most az emirátus fővárosába, Dohába utazott a Barcelona női csapatának sportigazgatójával, Xavier Puiggal együtt, hogy meghallgasson egy olyan javaslatot, amely gazdaságilag legalább annyira vonzó, mint amennyire morálisan vitatható és nehezen védhető, ha erre rákérdeznek.

A katari javaslat szerint az országuk bajnokságában egy Barcelona franchise-t hoznának létre. Hasonló intézkedés lenne ez, mint amit a Manchester City hozott létre az Egyesült Államokban (New York City), Indiában (Mumbay City) és Ausztráliában (Melbourne City) működő csapataival. Az angolok emellett többé-kevésbé többségi részesedéssel rendelkeznek más csapatokban, mint például a Girona, a Yokohama Marinos vagy a Troyes, többek között, de ezek nem franchise-ok.

Az ajánlat szezononkénti 100 millió euróról szólna, ami nagyon jól jönne a Barcelonának. Ráadásul a Barcelona elnöke szerint Katar barátságos mérkőzéseket is ajánlott a női csapatnak, hogy ezzel is a nyitottság jelét mutassa egy olyan országban, amely nem tiszteli a nők jogait.

Egészen pontosan a nőkkel, az LGTBQ+ csoportokkal és a vb-stadionok építésén dolgozó vendégmunkások emberi jogaival való katari bánásmód volt az a faltörő kos, amellyel Laporta ostorozta a Sandro Rosell által előírt mezszponzoráció-váltást, amikor utódja lett az elnöki székben.

Végül a Katart lejárató kampány, amelynek során számos soció megkérdőjelezte a megállapodást a közgyűléseken, azzal végződött, hogy Katar elhatárolódott a Barcelonától. A sértés fájt a katariaknak, akik a Paris Saint-Germainből sportoffenzívát indítottak, először megakadályozva Verratti és Marquinhos Barcelonába távozását, majd Neymar szerződtetését, végül Messi elvitelét.

A Katarból való visszatérése után Laporta az Esport 3-nak és a La Vanguardiának adott interjúkban indokolta döntését, hogy meghallgatja az emírség ajánlatát: „Megpróbáljuk talpra állítani a klub gazdaságát, és vannak olyan lehetőségek, amelyektől nem tekinthetünk el. Most rendeztek világbajnokságot, be akarnak fektetni. Azért utaztam, mert néhány elnökségi társam találkozott egy katari üzletemberrel, aki érdeklődött a Barçával való együttműködés iránt. Továbbra is kitartok amellett, amit mondtam, de nyitott ember vagyok, és egyértelmű, hogy ezekben az országokban vannak nyitottsági mozgalmak a nemek közötti egyenlőség tekintetében.” – mondta az elnök.

***