Nem hagyta szó nélkül a LALIGA a Szuperliga-ügyet: az európai labdarúgás jövőjét védené

A LALIGA sajtóközleményét változtatás nélkül közöljük

Az elmúlt órákban adott ki hivatalos közleményt az Európai Unió Bírósága (a továbbiakban: CJEU), amelyben az áll, hogy nem szankcionálhatja sem a FIFA, sem pedig az UEFA azokat a klubokat, amelyek egy alternatív (tehát nem BL, EL és EKL) versenysorozatban szeretnének részt venni. A LALIGA erre reagált, és azt kérte a CJEU-tól, hogy végezzen jogalkotási eljárást az európai labdarúgás stabilitásának és jövőjének védelme érdekében. A közlemény fordítása olvasható.

Közleményükben az áll, hogy bár nem élhet a szankció jogával a FIFA és az UEFA sem, de nem is hagyta jóvá a CJEU a Szuperliga-projektet. Mivel a versenysorozat modellje zárt formátumúnak minősül, vagyis csak a hazai bajnokságokból lehet szezonról szezonra közvetlenül csatlakozni, ez állításuk szerint ellenkezik a sportág európai értékeivel.

Madrid, 2023. december 21. 

A LALIGA kiemeli, hogy a CJEU döntése nem szankcionál az Európai Szuperliga mellett/ellen, és hogy az UEFA már 2022-ben olyan módosítást foglalt bele az új versenyek engedélyezésére vonatkozó szabályzatába, amely igazodik a CJEU mostani döntéséhez.
Bár a Szuperliga támogatói azt állítják, hogy ez az ítélet az ő javukra szól, a valóság az, hogy a CJEU egyértelműen kijelentette, hogy ,,ez nem jelenti azt, hogy egy olyan versenyt, mint a Szuperliga-projekt, feltétlenül jóvá kell hagyni. A Bíróság, miután általános jelleggel a FIFA és az UEFA szabályairól kérdezték, ítéletében nem dönt az említett konkrét projekt kimeneteléről.”

A LALIGA, az eljárásban érintett egyetlen versenysorozat helyesli ezt a közleményt, amely összhangban van azzal a hivatalos állásponttal, amelyet eddig soha nem látott számú, 23 uniós és EGT-tagállam kormánya fogalmazott meg, akik csatlakoztak a labdarúgás és a szélesebb sportközösséghez, hogy megvédjék a labdarúgópiramist az olyan szeparatista modellekkel szemben, mint az úgynevezett Európai Szuperliga.

Az ítélet lényege összhangban van a CJEU főügyészének 2022 decemberében megfogalmazott következtetéseivel is, amelyek szerint ,,bár az Európai Szuperliga Társaság szabadon létrehozhatja saját, független labdarúgó bajnokságát az UEFA vagy a FIFA környezetén kívül, e verseny létrehozása mellett nem folytathatja a FIFA és az UEFA által szervezett labdarúgóversenyeken való részvételt e szövetségek előzetes engedélye nélkül.”

Javier Tebas, a LALIGA elnökének nyilatkozata

,,A döntés megerősíti azt, amit mindig is mondtunk: bárki rendezhet bajnokságokat az UEFA és a FIFA ökoszisztémáján kívül, ezt nem lehet megtiltani, és ezt senki sem kérdőjelezte meg. A bíróság kérdése az, hogy ezeknek a versenyeknek milyen feltételekkel kell az UEFA és a FIFA ökoszisztémájába tartozniuk, azaz átlátható, világos és objektív szabályoknak kell lenniük az új versenysorozatok jóváhagyására. Az UEFA már 2022-ben kialakított egy eljárást az új versenyek engedélyezésére, amelyet az Európai Szuperliga vagy bármely más sorozat is igénybe vehet.”

A Liga szerinti lehetséges következmények

Ettől a döntéstől függetlenül a teljes futball ökoszisztéma, beleértve a játékosokat, edzőket, ligákat, szövetségeket és klubokat, már hangosan és egyértelműen kinyilvánította, hogy nem akar olyan modellt, amely egy ,,kiváltságos”, szűk réteg részvételét állandósítja, és az európai labdarúgás csúcsát egy elitre korlátozza, ahelyett, hogy mindenki számára nyitott sportág lenne.

Egy olyan liga létrehozása, amelynek célja a leggazdagabb klubok gazdagítása, és a hatalom néhány kiváltságos csapat kezében való egyesítése, munkahelyek tízezreinek megszűnését, és a közpénzekből származó adóbevételek drasztikus csökkenését eredményezné az egész kontinensen.

A KPMG* által készített szakértői jelentés szerint csak Spanyolországban egy olyan projekt, mint az Európai Szuperliga, a LALIGA teljes bevételének 55%-os csökkenését okozná, és veszélyeztetné azt az iparágat, amely több mint 194 000 munkahelyet és 8,39 milliárd eurónyi adót termel, ami a spanyol GDP 1,44%-át teszi ki.

Az Európai Parlament maga is elfogadott egy jelentést, ami ,,egy olyan európai sportmodell mellett száll síkra, amely elismeri, hogy szükség van a szolidaritás, a fenntarthatóság, a befogadás, a nyílt verseny, a sportszerűség és a méltányosság elveinek integrálása iránti erős elkötelezettségre. Következésképpen határozottan ellenzi a szegregált versenyeket, amelyek aláássák ezeket az elveket, és általában véve veszélyeztetik a sport ökoszisztémájának stabilitását.”

Ezért a szurkolók, klubok, játékosok, szövetségek, az Európai Parlament, az uniós kormányok és most már a CJEU által az európai futball ökoszisztéma, a munkahelyek, a gazdasághoz való hozzájárulás, stb. megerősítése és védelme érdekében kifejtett egyértelmű álláspontok ellenére sürgeti a LALIGA az Európai Bizottságot, hogy aktiválja a szükséges mechanizmusokat olyan jogalkotási intézkedések bevezetéséhez, amelyek megvédik az európai labdarúgást a jövőbeni hasonló támadásoktól.

Alapvető fontossággal bír, hogy továbbra is szorosan együttműködjenek a nemzeti szövetségekkel, bajnokságokkal, klubokkal, szurkolókkal, játékosokkal, edzőkkel, uniós intézményekkel, kormányokkal és más érdekelt felekkel a labdarúgás fejlődésének elősegítése, a növekedés előmozdítása és azon alapvető értékek megőrzése érdekében, amelyek az európai labdarúgást azzá az átütő sikertörténetté tették, ami ma is.

*könyvvizsgálati, adóügyi és tanácsadási szolgáltatásokat nyújtó független szakmai szolgáltatók globális szervezete