Piqué a Skybet, ’The Overlap’ című műsorában adott interjút, a korábbi Manchester United legendának, Gery Nevillenek. Téma volt Guardiola és Mourinho rivalizálása, valamint Messi barcelonai pályafutása, beszéltek a Szuperliga ötletéről, ami szerinte politikai kérdés lett Spanyolországban. Mesélt a Luis Rubiales-szel folytatott beszélgetésekről is. Az interjú második részét az alábbiakban közöljük.
Guardiola vs. Mourinho
„Emlékszem nagyon nehéz volt, mikor mindketten Spanyolországban voltak. Mourinho az Interrel triplázott, ezután érkezett a Madridhoz, ahol mindenki a megmentőt látta benne. A céljuk a mi legyőzésünk volt, akkoriban mindent megnyertünk. Emlékszem, amikor Mourinho először jött a Camp Nouba, 5-0-ra kikaptak. Ez volt a szomorú valóság számukra, ennek ellenére a sajtótájékoztatókon és a nyilatkozataiban folyamatosan nyomást gyakorolt ránk, ismered a stílusát (Nevillehez beszél). Sokszor nem a pályán történtekről beszéltek a sajtóban, hanem a pályán kívüli dolgokról, ez talán túl sok volt Guardiola számára is. Amikor elment, a Madrid nyerte meg a bajnokságot és még rengeteg ok volt, ami a hirtelen távozásához vezetett, de az egyik biztos vagyok benne, hogy Mourinho volt.”
„Mourinho képes volt behatolni a fejekbe és elhitetni a játékosaival, hogy az ellenfeleik utálják őket. Ez kihatással volt a nemzeti csapatra is. Emlékszem az öltözőben voltunk a válogatottal, ráköszöntem Iker Casillasra, aki hozzám se szólt. A 2012-es Európa-bajnokság idején volt a legnagyobb a rivalizálás a két csapat között. A Barcelona és a Real Madrid játékosai leültek és meg kellett beszélniük, hogy a cél elérése érdekében együtt kell dolgozniuk. (Végül a spanyol válogatott megnyerte a 2012-es Európa-bajnokságot – a szerk.) Emlékszem Xavi és Iker kezdeményezték a dolgot, ők nagyon jó barátok voltak, de akkor még ők sem beszéltek egymással, bármennyire is nevetséges.”
Messi
„Messi jelentette mindig a különbséget, ő volt a csapat legfontosabb tagja. Mindig is mondtam, hogy szükséged van egy Messire, hogy címeket nyerj, de a csapat is nagyon fontos. A foci nem olyan, mint a 80-as években, egy ember nem tud trófeákat nyerni, szüksége van egy csapatra, aki támogatja. Játékosokra akik védekeznek, akik megteremtik a lehetőségeket. Nem csak Messinek kellett gólt szereznie, más játékosok is képesek voltak erre. Így játszottunk, ezért gondolja sok ember úgy, hogy az a csapat volt az egyik, ha nem a legjobb a futball történetében. Messinek kulcsszerepe volt ebben. Számomra ő a történelem legjobbja, 15 éven keresztül játszott ilyen magas szinten, ami egyedülálló. Sajnáltuk a távozását mi is és ő is. Remek lett volna, ha egy ilyen karrier után itt fejezi be, de megértem, miért történt így, a klub sokat szenved gazdaságilag az előző vezetés munkája miatt. A Barcelona és a szurkolók számára ő egy isten, jó lett volna, ha marad.”
A klub gazdasági helyzete, a Szuperliga
Reagál a Neville által említett 1,2 milliárdos adósságra: „Ez történik, ha rosszul vezeted a klubot, egy COVID járvány közepette. Azt gondolom a Barcelona egy nagy klub, képes termelni annyi bevételt, hogy visszafizesse ezeket az adósságokat és újra régi fényében tündököljön. De ehhez sok-sok időre van szükség, áldozatokat kell hoznia mindenkinek és erőfeszítéseket tenni. (Piqué 50%-os fizetéscsökkentést vállalt – a szerk.) Ha gazdaságilag rendeződik a helyzet, az a pályán is megmutatkozik.”
„A Szuperliga, itt Spanyolországban egy politikai kérdéssé vált. Spanyolországban a média nagyon irányított, olyan emberek által, akik támogatják a Szuperliga ötletét. Tehát itt máshogy állnak hozzá az emberek, mint az Egyesült Királyságban, ahol mindenki elutasítja. Úgy látom, jegelték a dolgot és jelenleg nem fog megvalósulni. A véleményem szerint ezek a törekvések tönkretennék a focit, mert csak a nagy klubok profitálnának belőle. Az olyan klubok, mint a Valencia, a Sevilla, de sok angol klubot is hozhatnánk példának, jelentős bevételkiesésekkel számolhatnának, mivel minden és mindenki a Szuperligára fókuszálna. Megértem az ötletet támogató klubok és a tulajdonosaik nézőpontját is, akiknek a célja a bevételek maximalizálása. Ezzel a véleményemmel szembe megyek a saját klubommal. Szerintem és sok más szurkoló szerint nem ez a megfelelő út.”
„Az biztos, hogy a Premier League a legjobban menedzselt bajnokság Európában, sőt a világon. Tény, hogy a legtöbb bevételt generálja. Azt gondolom jobban csináljuk Spanyolországban a dolgokat, mint régebben, a 90-es években minden nagyon rossz volt. Olaszországban pedig egy kicsit rosszabb a helyzet, mint nálunk. Sok klubnak van adóssága, a COVID pedig nem segített ezen. Ennek ellenére a dolgok működnek és mindig azt mondom, hogy, ha valami működik nem kell változtatni rajta.”
A hanganyagok Rubiales-szel
„Az a hét rémálom volt, Spanyolországban ez történik, ha ennyi pénzről van szó, így reagálnak az emberek. Személy szerint nagyon büszke vagyok arra, amit elértünk a Spanyol Szuperkupával. Egy mérkőzéses verseny volt, amit a La Liga és a Copa del Rey győztese vívott egymással, olyan, mint Angliában a Community Shield, de az sok embert vonz, ez a mérkőzés viszont nem váltott ki nagy érdeklődést. Ezért kerestem meg a spanyol szövetséget, hogy változtassuk meg a formátumot és legyen belőle egy négycsapatos, két fordulós sorozat. Ebben a rendszerben játszunk már három éve és sokkal nagyobb az érdeklődés iránta országszerte, mint régebben. Ez bizonyítja, hogy sikeres elgondolás volt. A vitát az váltotta ki, hogy Szaúd-Arábiában rendezik, érthető a spanyol szurkolók részéről, hogy elégedetlenek, nem láthatják élőben a mérkőzéseket. A döntést azonban a szövetség hozta meg, én csak javaslatot tettem. Szaúd-Arábia volt az egyik lehetőség, a másik az Amerikai Egyesült Államok. Ez a két javaslat került a szövetség asztalára és döntöttek. Az emberek sérelmezték ezt a szaúdi kormány működése miatt is, amiatt, ahogy az emberi jogokat kezelik. Ezt megértem, de a futball híd kell legyen a különböző országok között. Az ottani emberekhez is el kell juttatni a futballt. 1982-ben mi rendeztük a világbajnokságot. Ezt a FIFA 66-ban, vagy 67-ben döntötte el, Franco (Francisco Franco, spanyol államfő, 1939-1975-ig – a szerk.) vezetése alatt, aki egy diktátor volt. A FIFA ennek ellenére megadta Spanyolországnak ezt a lehetőséget. Az országok lakóira kell gondolnunk, akiknek semmi köze a kormányzáshoz, nem tettek semmi rosszat, el kell juttatnunk hozzájuk a futballt.”
„Az egész azért nagyon fura, mert 2019-ben jött ki az új formátum és a hírek a Cosmosról (Piqué vállalata– a szerk.) és a jutalékunkról, de ekkor nem lett belőle hírverés, senkit sem érdekelt. Most 2022-ben mindenki erről beszél. Kiszivárogtak hangfelvételek, valaki meghekkelte a spanyol szövetség elnökének, Rubialesnek a telefonját és az összes beszélgetést köztem és közte nyilvánosságra hozta. Ez csak úgy megtörténhet Spanyolországban, illegális, de senkit sem érdekel, csak a jutalékunk és a Szuperkupa izgatja az embereket. Ez félelmetes, így működik a média Spanyolországban. De remek a kapcsolatom a médiával (nevet).”
***