Míg nálunk a Karácsony főbb szimbólumai a karácsonyfa, a kis Jézuska, az angyalkák, addig a katalánoknál elég fura szokás alakult ki, amelyet ebben a bevezetőben inkább le se írunk, mert annyira távolinak tűnik a Szenteste általunk ismert hangulatától. Nincs mese, el kell olvasni a cikket.
Barcelonában a karácsonyi ünneplés nagyban különbözik a világ többi részén megszokott módozataitól. A hagyományos katalán karácsonynak két szimbóluma van: a caganer és a caga tíó.
Kezdjük az utóbbival, az is elég furcsa innen nézve, de a caganernél szalonképesebb. A caga tío lényege, hogy december 8-tól kezdődően a gyerekek felnőtt segítséggel egy farönköt szereznek valahonnan, szemet, szájat csinálnak neki, kap lábakat és sapkát (a katalán barettinát), aztán ráterítenek egy takarót, hogy jó melegen tartsák. Persze ma már készen is lehet kapni ezeket, úgyhogy sokan már nem bajlódnak ennek elkészítésével (ez a darab pl. 20 cm hosszú és 18 euró).
Ehhez a kényezetetéshez az is jár, hogy mindennap „enni adnak neki”, ami lehet bármi: csoki, gyümölcs vagy innivaló. Ez a napi rutin, ami egyébként elég vicces, Szentestéig tart, amikor is jön a várva várt pillanat, érkeznek az ajándékok a gyerekeknek. De hogyan?
Ehhez egy újabb próbatételnek néz elébe a farönk, ami talán már nem is annyira kedves így első hallásra. Mielőtt azonban ez megtörténne, a gyerekeknek el kell vonulniuk a lakás egy másik pontjára imádkozni, ezután kell felszerelkezni botokkal és kezdődhet az éneklés. Ugyanis ekkor egy hagyományos versike mellett jól megvesszőzik a farönk fenekét, aki – a hivatalos verzió szerint – emiatt aztán összecsinálja magát és ez a „termék” lesz aztán a gyerekek ajándéka, miután fellebben a takaró a bábu fenekéről! Ha sokat etették korábban, több ajándékot is termel.
A másik szimbólumnál sem tudnak a katalánok elszakadni a témától, a caganer is hasonló dolgot művel, mint a caga tío (a szó eleje ugyanaz, így a téma is), azaz ő a „kakiló” ember.
Neki is piros sapkája van, letolt nadrágban guggol és végzi a dolgát. Igazi szerencsehozó figura, még a betlehemi jászolba is berakják.
Az egyik elmélet szerint a figura egyszerűen a termékenységet, a föld megtermékenyítését jelképezi, amelyből táplálékot kapunk. Ennek alapján a szerencse szimbóluma, és azt kívánják, hogy az új év jólétben és jó egészségben teljen. Egy másik magyarázat szerint a mindannyiunkban rejlő rosszindulatot és gonoszságot jelképezi.
A barcelonai helyi tanács 2005-ben úgy döntött, hogy a caganert kiteszi a város közterületi jászolaiból, mivel úgy ítélte meg, hogy az rossz viselkedésre ösztönöz egy olyan városban, amely a múltban is küzdött a nyilvános vizeléssel kapcsolatos problémákkal. A döntés azonban népszerűtlennek bizonyult, és sok helyi lakos panaszkodott arra, hogy szerintük ez a kulturális örökségük elleni támadás, így a kis figura 2006-ban visszakerült a megszokott helyére, a királyok, pásztorok, a szamarak és az angyalok közé.
Míg a hagyományos caganer fehér ingben és sapkában jelenik meg, manapság bárkit ábrázolnak ebben a pózban, Obi-Wan Kenobitól az angol királynőig.
És ez nem valamiféle csúfolás része, ez a tradíció újraértelmezése, vannak komoly gyűjtők, akik felkutatják a legújabb caganer-designokat, hogy kiegészítsék gyűjteményüket.
Gondolom a következő szereplő sem lesz ismeretlen a Barça-szurkolók számára. Amint megjelennek az új Messi-figurák, villámgyorsan elfogynak, lehet Barça mezben vagy nemzeti argentinban. Itt éppen az aranylabdát szorongatja a kezében, 21 euróért bárki megveheti. Aki megvásárolja ezt a 9 cm magas szobrocskát, nem csúfolásból teszi, hanem a Karácsony részeként, szerencsehozó amulettként.
Akinek ez is kevés, bátran keresse fel a caganer.com-ot, más futballistákat is megtalál, például Lewandowskit vagy Piquét.
Térjünk át számunkra értelmezhetőbb témára. A katalánoknál nincs nagy keletje a szentesti vacsorának, inkább a karácsonyi ebédet kedvelik a családdal. Hagyományos ételek a pulyka és a nyúl. Sokan nem vessződnek a főzéssel, inkább étteremben ebédelnek.
Az ajándékokat 25-én reggel kapják meg a családtagok. Természetesen állítanak karácsonyfát, de a legtöbb családban műfenyö van, nem lehet látni karácsonyfaárusokat mindenfelé, mint Budapesten.
Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy a spanyoloknál a karácsonyozással nincs vége az ünnepnek, az igazi nagy ajándékokat a 3 királyok hozzák (Gáspár, Menyhért és Boldizsár) január 6-án.
(Az információk egyrészét a hellovilágvlog.hu oldalról gyűjtöttük.)
Korábbi írások, amelyek a katalán cikksorozaton belül születtek:
- Katalónia történelme
- Franco diktatúra hatása az FC Barcelonára
- A labdarúgás születése Katalóniában
- A katalán nyelv
- Katalán embertornyok
- Tervezett-e Gaudí stadiont?