Stadionok a múltban és a culé szó jelentése

Katalán cikksorozat

Valószínűleg sok Barcelona-rajongó számára nem ismeretlen a culé szó, általában mi is szurkolónak szoktuk fordítani, de ennek a katalán szónak egészen más jelentése van. A magyarázat közben a cikkben elmeséljük a Barça korábbi stadionjainak a történetét is.

De miért hívják culénak a Barcelona-szurkolókat?

A Camp Nou közel 100 000 férőhelyes, de a Barcelona otthona korábban nem volt mindig ilyen tágasan befogadó. Az első évtizedekben, miután a svájci diák, Joan Gamper 1899 -ben megalapította a klubot, a Barça különböző helyeken játszott a városban. 1909-ben építették meg az első otthonát a Camp de la Indústria stadiont a Carrer de la Industriában, vagyis az Ipar utcában (mai neve Paris utca). Az 1500 fős befogadóképessége már a kezdetekben is szűknek bizonyult. Ebben az időben a katalán gárda többször megnyerte a Király-kupát, és több neves szupersztár is itt futballozott, mint például Paulino Alcantara, aki 15 évesen mutatkozott be csatárként, a középpályás Josep Samitier vagy a kapus Ricardo Zamora. A szurkolók pedig már nem fértek el a stadionban, kénytelenek voltak a külső falra is ráülni.

Vagyis a járókelők a fal mellett elhaladva egy sor feneket láthattak. A katalán szótár szerint a „cul” feneket, popsit jelent, ami gyorsan ráragadt a szurkolókra, hogy ők a culék, azaz fenekek, de mi továbbra is maradunk a „szurkoló” kifejezésnél.

A klub tovább erősödött, és a meccsek egyre több szurkolót vonzottak, a pálya utcához közelebbik oldalán egy állandó, kétszintes lelátót állítottak fel. Hivatalosan 1916-ban nyitották meg, és ez volt az első ilyen lelátó Spanyolországban, ezzel az átépítéssel hatezer főre növelték a befogadóképességét.

A culé szó azonban annyira népszerű maradt, hogy még azután is használták ezt a becenevet, hogy a Barça a közeli „Les Corts” stadionba költözött, amely 1922-ben nyitotta meg kapuit. Ez az aréna kezdetben 20.000 culé befogadására volt alkalmas.

A stadion egy incidens színhelye volt 1925. június 24-én, ami miatt a Les Cortsot hat hónapra bezárták. Egy meccsen ugyanis az FC Barcelona szurkolói kigúnyolták a spanyol himnuszt, majd megtapsolták a God Save the King című film zenéjét, amelyet a vendég brit Royal Marine zenekar adott elő. Rendszerellenességgel vádolták meg Joan Gampert, és kiutasították Spanyolországból, a Les Cortsot pedig egy időre bezárták.

Az 1940-es évek végére az FC Barcelona kinőtte a Les Cortsot. A stadiont több alkalommal is bővítették, így a végső befogadóképessége elérte a 60 000 főt. A további terjeszkedésnek azonban nem volt helye, és 1950-ben a klub új stadion, a Camp Nou tervezésébe kezdett. A klub az 1957. szeptember 24-i felavatásakor az új arénájába költözött. Kubala László játszott az új és az elődstadionban is.

A Les Corts lebontása csak 1966. február 2-án kezdődött el. A 26.990 m2 -es ingatlanból 15.300 m2-t parkokká és sportlétesítményekké (kosárlabda- és jégkorongpályák, uszodák stb.) alakítottak át. A telek többi részén lakó- és kereskedelmi épületeket húztak fel.

Aztán 2007-ben megszületett a döntés, hogy egy új Camp Nou épül új helyen, amely 106.000 embernek ad lehetőséget a szurkolásra, de a Gaudí stílusában megtervezett aréna ötletét elvitte a válság. Helyette a jelenlegit újítják fel, amelyről itt írtunk.

Visszatérve a culé szó jelentésére, amit egyszerűen szurkolónak szoktunk fordítani, de az valójában sokkal többet jelent annál. Egy culénak a csapat iránti szeretete nem szűnik meg a meccs végén, az igazi culé-érzés túlmutat szimplán csak egy focinézésen.  A culé érti a klub történelmét, a katalán életérzést, a szeretetet, a szenvedélyt és az elhivatottságot. És a culé kiáll a csapatért bármilyen hullámvölgyön is megy keresztül.

Korábbi írások, amelyek a katalán cikksorozaton belül születtek: