Szilveszter Katalóniában: 12 szőlőszem és a piros alsónemű

Katalán cikksorozat

Ebben a cikkben a katalán Szilveszterről írunk, amely tartogat néhány meglepetést, talán nem olyan velőset, mint amiket a Karácsonyi szokásoknál leírtunk, de mindenképpen megismerhetjük belőle, hogy mit is csinálnak a katalánok az új esztendőre készülve.

Elmúlt a karácsony, és valószínűleg sokkal több kalóriát fogyasztott el mindenki, mint kellene, de nincs leállás, a Szilveszter még hátra van.

Az új évet Katalóniában hagyományos családi vacsorával vagy egy baráti bulival és nem ritkán másnapossággal ünneplik meg az emberek. Hiszen ismert a mondás: boldog éjszakák, szomorú reggelek.

Ezeken a különleges napokon Katalóniában és általában Spanyolországban számos olyan hagyomány van, amelyeket minden külföldinek ismernie kell, ha azt akarja, hogy teljes mértékben beilleszkedjen kultúrájukba, és helyiként ünnepelje az új évet.

Katalóniában, de Spanyolország több területén is az emberek az év utolsó másodperceiben egy tucat szőlőszemet esznek meg, a tizenkét harangütés elhangzásakor egyet-egyet. Érdemes előtte gyakorolni, mert nem könnyű, és nem szerencsés rögtön jó kis fulladással kezdeni az évet. A szőlőevés szokása állítólag jó szerencsét hoz a következő esztendőre.

A tizenkét harangütés elhangzása után, és persze a szőlőszemek lenyelését követően, az emberek a bizalom szinttől függően szájon vagy arcon csókolják egymást, és Cavával koccintanak. A Cava spanyol pezsgő és semmiképpen nem francia.

A Cava őshonos szőlőkből készül, az első erjesztés 16 fokos hőmérsékleten történik, így a bor megőrzi az elsődleges aromákat. Ezután a mustot összekeverik(?!), az előző alapborral, hozzáadnak élesztőt és a cukrot, lepalackozzák, és máris képződnek azok a buborékok a borban, ami miatt pezsgőssé válik. A második erjesztéshez a palackokat föld alatti pincékben tárolják 15-17 fokon. Ezután legalább 12 hónapot tölt a bor a palackokban.

A szőlőevésen és a Caván kívül fontos eleme a Szilveszternek a címben már említett piros alsónemű is.

Állítólag a piros fehérnemű viselése Szilveszterkor szerencsét hoz a következő évben, elsősorban szerelmi vonatkozásban. Fontos, hogy minden évben újnak kell lennie, tilos minden Szilveszterkor ugyanazt a piros fehérneműt viselni. Egyes országokban a sárga bugyi a divat ezen a jeles estén, az állítólag pénzt hoz a házhoz, mindenki eldöntheti, hogy melyik színre és melyik szerencsére vágyik. Mi magyarok a gazdagodásra fogadtunk, de azt nem a bugyi színével, hanem lencseevéssel próbáljuk elérni.

Egyes családoknál még az a szokás alakult ki, hogy újévi kívánságaikat egy papírra írják, és utána elégetik azokat, hogy teljesüljenek.

A tizenkét szőlőszem, a Cava és a papírégetés után piros alsóneműben el is indulhatunk a cotillón táncmulatságra, aminek szokásos kellékei a maszk, a zajkeltő eszközök, konfetti stb.

Szilveszteri buli a Montjuïcnál, ahol a Barcelona jelenleg játssza az otthoni meccseit.

Boldog Új Évet Kívánunk.

Korábbi írások, amelyek a katalán cikksorozaton belül születtek: