Johan Cruyff sikeres munkája néhány éve a Barca kispadján felbátorította a Barca egykori sztárjait, hogy õk is beüljenek az iskolapadba. Miután abbahagyták a professzionális játékot, többen is tanultak, s már be is mutatkoztak edzõként: Eusebio, Bakero, Koeman, Stoichkov és Laudrup is sikeres lett. Idén nyáron azonban egy új generáció is tanulni kezd. Julio Salinas, Albert Ferrer, Guillermo Love, Miquel Angel Nadal és Pep Guardiola lesznek a következõk. S bár nem tartozik szorosan az Álomcsapathoz, legalább annyira emlematikus figurája lett a Barcának Luis Enrique, aki szintén edzõnek áll.
Mindegyikük részt vesz azon a tanfolyamon, amelyen csak olyan ex-sztárok kaphatnak edzõi diplomát, akik legalább 8 évet lehúztak az elsõ osztályban, s legalább ötször válogatottak is voltak. Õket a szövetség oktatja, körülbelül egy év alatt lehetnek szakképesített edzõk. Elsõ lépésben ifjúsági edzõk lesznek, ennek oktatása Június végén kezdõdik, s három hétig tart. Az év végére, még három hét intenzív tanulás után a regionális edzõi vizsgát tehetik le (Ez az A liszensz lehet nálunk), majd jövõ júniusban megkapják a Nemzeti Edzõ titulust, leülhetnek akár az elsõ osztályú csapatok kispadjára is (Pro Liszensz megfelelõje).
A tegnapi nap folyamán az El Mundo Deportivo több játékossal is interjút készített, s szinte mindegyik azt mondta, hogy szeretné az egész tanfolyamot elvégezni, majd a másod- vagy a harmadosztályban edzõsködni. Love, aki a Barca jövöjéért felelõs vezetõ, elmondta, hogy jó érzés, ha az embernek valamilyen címe van, habár aki ennyi ideig a világ élvonalában játszott, nem biztos, hogy kevésbbé felkészült, mint a papírral rendelkezõ edzõk. Guillermo szerint a Dream Team filozófiája volt a legjobb, de ezt nem lehet minden csapatra alkalmazni, nagyon függ az, hogy milyen játékosok alkotják a keretet. A mostani Barca emlékeztet a régiekre, de egy másik klub, vagy másik játékosok más rendszerrel is jól mûködhetnek.
Ferrer szerint azonban nagyon fontos az edzõi papír. Nem hiszem, hogy rövid idõn belül leülök a kispadra, de idõvel minden változhat, s ezért a biztonság kedvéért elvégzem a tanfolyamot.” Úgy gondolja, hogy ha egyszer edzõsködésre adja a fejét, valószínüleg Cruyff tachtikáját fogja alkalmazni, hiszen õrá még 8 évvel távozása után is mindenki csodálattal tekint Barcelonában. Igaz,hogy a futball megváltozott azóta, sokkal inkább az erõnléttõl függ minden, de ettõl még kompatibilis a támadóbb jellegû futballal.
Nadal azért végzi el, mert szereti követni a futball világának fejlõdését, mert az ember nem tudhatja, hogy mit hoz a jövõ. A Mallorcai játékos szerint Johan filozófiája megfelelõ játékosok esetén még ma is használható. „Õ meg tudta tenni a Barcával, de nekem a Mallorcán máshogy kell játszanom, mert a csapat másfajta játékosokból áll.”
Salinas azért szeretne edõ lenni, mert a jövõben szeretne egy másod- vagy harmadosztályú csapat edzõje lenni, hogy ne unatkozon. Szerinte nehéz lesz három hétig felesége és a gyerekek nélkül lenni. (3 és 6 évesek). Julio szerint azonban a kapott tudás kompenzálni fogja, hiszen új élményekkel gazdagítja, s segít szakkomentátori munkájában is.
Hogy miért is olyan nehéz Johan tachtikáját követni? „Akkoriban mindene megvolt hozzá. Volt két gyors játékosa (Ferrer és Sergi), egy jó irányítója (Koeman), technikus játékosai a középpályán (Guardiola, Eusebio, Laudrup), két remek szélsõje (Stoichkov és Goiko) és egy csatár, aki 30 gólt lõtt (Romario), ez pedig egy kivételes csapat volt. Ezért mondom, hogy a játékosok döntik el végsõ soron, hogy milyen játékra képes a csapat.””