Kimásztak a bilbaói pokolból

Saviola gólszerzõ Barca mezben

Rossz játékkal, nagyon nehezen, de a Barcelona gyõzni tudott az Athletic Bilbao vendégeként, ezzel pedig megtartja vezetõ helyét a bajnokságban a forduló után is. A csapat ugyan több mint hatvanöt percig emberelõnyben játszott, de ezt az elõnyt csak óriási küzdelem árán tudta gólokra, s végül gyõzelemre váltani. Szokás mondani viszont, hogy a kiszenvedett sikerek érik a legtöbbet a végelszámolásnál, s abban is biztos lehet mindenki, hogy az együttes fog még sokkal jobban is játszani a szezonban a tegnapinál.

Az elsõ meccs volt Samuel Eto’o nélkül, s szerencsére a tartalékok jól vizsgáztak, hiszen Gudjohnsen nyerõember volt, és a csereként beállt Saviola is betalált. Rijkaard az összeállításnál végül a szerkezet megtartása mellett döntött, s az izlandi támadót jelölte a kezdõcsapatba, ami összességében jó döntés is volt.

A találkozó elsõ perceire a küzdelem volt a jellemzõ, mindkét együttes a labda birtoklására helyezte a hangsúlyt, s a nagy hajtásban helyzet nem is alakult ki. Nagyot fordult viszont a kocka, mikor a 11. percben kicsit szerencsés módon, ugyanakkor gyönyörûen, megszerezte a vezetést a baszk gárda. Yeste vezette föl a Bilbao kontráját mellyel szemben a Barca védelme csak hátrált. A labda a baloldalon Llorentéhez került, s az õ beadása Márquezen olyan szerencsétlenül pattant meg, hogy tökéletesen jutott vissza Yestéhez, a tar középpályás pedig kapásból, irgalmatlan nagy gólt lõtt a hosszú sarokba. A katalán védelembõl egyébként Edmílson marasztalható el elsõsorban, aki nem maradt Yestével végig, így a lövést senki sem zavarta.

A Barcelonának más választása nem maradt, azonnal támadni kellett, csakhogy ez máris sokkal nehezebbé vált. A Bilbao nagy erõket mozgósított a jó védekezése érdekében, s ennek meg is lett az eredménye. Egy akciót viszont így is tudott vezetni a Barca, mely döntõnek bizonyult: Messi tört elõre nagy lendülettel, s parádésan tálalt Gudjohnsen elé, az izlandit viszont hátulról buktatta Casas, melyért a játékvezetõ kiállította a védõt. Miután a támadó biztosan gólhelyzetbe került volna, ezért a súlyos ítélet meghozható volt, így pedig a vendégcsapat a hátralévõ bõ 65 percben emberelõnyben játszhatott.

Ennek kihasználásával azonban volt gondja volt a Barcelonának, s hiába volt a labda nagyon nagy arányban Xaviéknál, a gárda helyzeteket nem tudott kialakítani. Följegyezhetõ egy veszélyes Ronaldinho szabadrúgás, illetve egy ígéretes Xavi lövés, de végigjátszott támadása nem volt a Barcának. A kiállításra viszont reagáltak az edzõk is, elõbb bilbaói, majd barcelonai részrõl. A baszkoknál Exposito jött a védelmet megerõsíteni Llorente helyett, Rijkaard pedig tíz perccel késõbb Giulyt állította a támadósor jobb oldalára, és hozta le Edmílsont. Ezek után sem volt benne a játékban, hogy megszülessen az egyenlítõ gól, a szerencse viszont ezúttal a gránátvörös-kékekkel volt. Egy jobb oldali beadás átszállt a baloldalra, melyet Gudjohnsen gyûjtött be, beívelésébõl pedig Ustaritz szerzett öngólt. A baszk játékos becsületére szól, hogy a már Puyol is gólt lõhetett volna, de mivel a Barca kapitány elvétette a labdát, így az róla pattant a hálóba.

Nem vitás, nagy szerencséje volt a Barcelonának, hogy még a szünet elõtt sikerült kiegyenlítenie, így a második félidõ elõtt már korántsem volt reménytelen a helyzete. Kicsit késõbb Fortuna már inkább elpártolt Rijkaardék mellõl, mert a második félidõ elsõ percében egy Giuly által lekészített labdát Márquez a tizenhatos sarkáról, kapásból lõtt a jobb kapufára. A mozdulat gólt érdemelt volna, de ha ez nem is ment be, valamivel késõbb már szerencsével járt a Barca. Az 52. percben Gudjohnsen kaphatott volna tizenegyest, miután gyanús körülmények között esett el a büntetõ területen belül, a bírói síp viszont néma maradt.

A katalánok így tovább ûzték, hajtották a Bilbaót, s ennek végül a 60. percben lett meg az eredménye: Xavi találta meg a rést a hazaiak élõ falán, ütempassza eljutott Gudjohnsenhez, Eto’o helyettese pedig remek mozdulattal, aláemelve a labdának, a hosszú sarokba lõtt. Ez volt a meccs fordulópontja, s innentõl kezdve már az történt a pályán, amit a vendégek akartak. Rijkaard becserélte Iniestát Deco helyett, majd valamivel késõbb Saviolát is Gudjohnsen helyett, melyek Giuly beállításával ellentétben kiváló változtatások voltak. A fáradtan mozgó Deco posztján Iniesta határozottan jól teljesített, s gólpasszt adott, Saviola pedig hatalmas tettet hajtott végre, melyre a nyár folyamán senki nem fogadott volna: gólt szerzett régi-új csapatában. Az egyre fáradó, s meg is tört baszkok egyre kevésbé tudták lereagálni a Barca akciókat, így született a harmadik vendég gól is. Ismét Xavitól indult a támadás, kiváló labdát kapott Iniesta, de a gólhelyzetben nem kapura lõtt, hanem a biztos gól érdekében még továbbpasszolt a baloldalon érkezõ Saviolához, az argentin pedig könnyedén lõtt a már félig üresen hagyott kapuba. Nem volt nehéz feladat a támadónak, – a kálváriája ismeretében – mégis óriási tett a részérõl, hogy Barca mezben ismét eredményes lehetett…

A hátralévõ bõ negyedórában tovább nõtt a Barcelona fölénye, s a vendégek egyre könnyedebben is játszottak, bár újabb gólt nem szereztek. Erre pedig volt lehetõsége Ronaldinhónak egy szép emelés után, s Messinek is egy helyzetbõl, azonban így is magabiztosan gyõzött a gránátvörös-kék csapat.

A kritikák viszont most is helytállóak, mert a Barca alapjába véve rosszul játszott, s nagyon nehezen találta meg az ellenszerét a betömörülõ Bilbao védelemnek. Az tehát megállapítható, hogy a címvédõ nincsen csúcsformában, de ezzel a ténnyel, valamint Eto’o elvesztésével is gyõzni tudott, ami mindenképpen pozitívum.

Athletic Bilbao-FC Barcelona: 1-3 (1-1)
Bilbao, San Mamés
Nézõ
Vezette:
Fernandez Borbálan

Athletic de Bilbao: Lafuente; Iraola, Ustaritz, Sarriegi, Casas; Etxeberria (Urzaiz 61′), Orbaiz, J. Martínez, Garmendia (Gabilondo 72′), Yeste y Fernando Llorente (Expósito 21′).

F.C. Barcelona: Valdés; Zambrotta, Puyol, Márquez, Gio; Xavi, Edmílson (Giuly 30′), Deco (Iniesta 61′); Messi, Gudjohnsen (Saviola 70′) y Ronaldinho.

Gólok: Yeste (10′), Ustaritz öngól (46′), Gudjohnsen (60′), Saviola (31′)
Sárga lap: Messi (68′)
Kiállítás:
Casas (18′)

A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Xavi Hernández

Gudjohnsen hasonlóan nagy érdemeket szerzett a gyõzelemben, mint a katalán középpályás, hiszen az öngólt megelõzõen õ adott középre, s a döntõnek bizonyuló fordítást is õ hajtotta végre. Xavi azonban komplexebb teljesítményt nyújtott, jól végezte el a védõmunkáját, jól mozgatta a csapatot, valamint a két utóbbi gólban is nagyon nagy szerepe volt.