Harcolni fog Mexikó gyöngyszeme

América-Barca a döntõért

Csütörtökön késõ délelõtt, egészen pontosan 11 óra 20 perckor találkozik majd a Barcelona a mexikói Club Américával, az együttessel, mely a közép és észak-amerikai kontinens legjobb csapata volt. A gárda formája jelenleg ugyan nem a legjobb, de lebecsülni egyáltalán nem szabad a veszélyes támadójátékkal bíró aztékokat. A Klubvilágbajnokságon a bemutatkozás egyben a döntõben jutást érheti, ami elvárás is a Barcával szemben.

Ezt erõsítette meg Rafael Márquez is, aki országa Real Madridjának titulálta az Américát, s Hugo Sánchez, a mexikói válogatott szövetségi kapitánya is úgy vélekedett: a Barca nem veheti félvállról az ellenfelét. Frank Rijkaard szerencséje, hogy már vannak személyes tapasztalatai is az Américáról, hiszen az elmúlt nyáron, a csapat amerikai túráján találkozott a két gárda. Akkor 4-4-es döntetlen született, mely a Barca szempontjából számított bravúrnak, tekintve, hogy a 83. percben még 4-1-re az América vezetett.

Ez a meccs így elég volt arra, hogy most éber legyen a Barca, s ez lehet az elõdöntõ kulcsa. Fontos tényezõ persze a játékosok fizikai állapota is, hogy mennyire tudják maguk mögött hagyni az idõeltolódás okozta fáradalmakat, mert ez kétségkívül nem könnyû feladat ennyi idõ alatt, ha valaki a legmagasabb szinten kíván futballozni.

Az Américának elsõsorban a támadójátéka veszélyes, a védelme inkább zavarba hozható a jelentések szerint, s a Barcelonához hasonlóan a 4-3-3-as játékrendszert alkalmazza Luis Fernando Tena edzõ. Három csatáruk közül kettõ a széleken veszélyeztet, így a Barcelonának oda kell majd figyelnie a beadásokra, bár nem az ívelgetés jellemzõ a mexikóiak futballjára, s Tena is az attraktív játék híve, mint Frank Rijkaard. A Barcelona középpályájával szemben az Américánál az a különbség, hogy az irányítást hátulról próbálják megoldani, többnyire Alejandro Argüello segítségével, aki a védelem elõtt nem csak szûr, hanem mozgatja is az akciókat. A mellette helyezkedõ két másik középpályásnak így már inkább a rombolás a feladata, s õk a széleken sem kapcsolódnak be annyira a támadásokba. Ezt ugyanis megteszi a két szélsõ védõ, akik hajlamosak fönnmaradni az akciókkal, s ezt talán ki tudja majd használni Ronaldinho.

Az Amérciából néhány nevet mindenképpen érdemes kiemelni, akik húzóemberei a gárdának. Ide tartozik a 22 éves kapus, Guillermo Ochoa, aki kiváló reflexekkel van megáldva, s képességeit igazolja, hogy már bekerült a mexikói felnõtt válogatott keretbe. A támadások szervezõje a már említett Alejandro Argüello, a csatársorban pedig két olyan név is van, melyek ismerõsek lehetnek az európai környezetben is. Egyikük Claudio ‘Piojo’ López, a Valencia korábbi csatára, aki ugyan már 32 esztendõs, de még mindig igen gyors, és a kontratámadások egyik legjobb befejezõje. Errõl Louis van Gaal is tudna mesélni, hiszen López összesen 12 gólt szerzett 15 meccsen a Barcelona ellen 1996-tól 2000-ig, s ezen alkalmakkor többnyire a holland mester ült a katalánok padján. Rajta kívül még Cuauhtemoc Blanco számít európai szinten is híresnek, mert a mexikói futball utóbbi tíz évének meghatározója volt, ugyan már 33 esztendõs, és nincs olyan állapotban, mint egykoron, de továbbra is veszedelmes csatárnak számít.

A Barcelonánál Frank Rijkaard várhatóan azoknak szavaz bizalmat holnap, akikben a legtöbb erõt érzi, akik a legjobban tudtak akklimatizálódni Japában. Az mindenesetre valószínû, hogy a holland nem fogja tartalékolni a kulcsembereit az esetleges döntõre, mert az América legyõzése sem ígérkezik könnyûnek, annak ellenére, hogy volt már jobb formában is a mexikói gárda.

(A mérkõzés alakulásáról élõ online tudósítás formájában beszámolunk.)

Club América-FC Barcelona
Yokohama, Yokohama Stadion
11:20 – Eurobarca online

América: Ochoa; Castro, Óscar Rojas, Ricardo Rojas, Davino; Fabiano Pereira, Villa; Blanco, Claudio López, Cabañas.

Barcelona: Valdés, Zambrotta, Márquez, Puyol, Gio, Motta, Deco, Iniesta, Giuly, Ronaldinho, Gudjohnsen.

Nézd meg a Barca négy gólját, melyet augusztusban lõtt az Américának: