Mi lehet a haditerv?

Sok problémát kéne megoldani

A Valencia ellen elszenvedett 2-1-es vereség nem számít jó elõjelnek a Barca számára a Liverpoollal megvívandó Bajnokok Ligája nyolcaddöntõ elõtt, de még rosszabb a helyzet, ha nem az eredményt, hanem a játékot kell szemügyre venni. Nem csak azért van rossz helyzetben a Barcelona, mert határozottan nincs jó állapotban – s itt egyre inkább nem csak formahanyatlásról van szó -, hanem azért is, mert az angolok hasonló futballt képviselnek, mint a Valencia, ami ellen hatástalan volt a gránátvörös-kék mezes tizenegy.

Rafael Benítez együttese is fõleg a védekezésére helyezi majd a hangsúlyt, s megpróbál kontratámadásokkal veszélyeztetni, amellett, hogy a pontrúgásaik is nagyon veszélyesek lesznek, köszönhetõen elsõsorban a hórihorgas Crouchnak. A Barca feladata ennek megfelelõen az lesz, hogy ne támadjon felelõtlenül, mert ezúttal nem nagyon szabadna gólt kapnia. A bajnokikkal ellentétben itt minden kapott találatnak jelentõsége van, s különösen hazai pályán igaz ez, mert az idegenben szerzett gól most is kettõt érhet.

Nem új megállapítás, de ezúttal is helytálló, hogy az 1-0 sokkal jobb eredmény, mint például a 2-1, s ennek megfelelõen nem szabad túl nagy kockázatot vállalnia a Barcelonának. A védekezést tekintve a legfontosabb feladat tehát a labdavesztéseket követõ visszarendezõdés lenne, de csak ez, általában nem elegendõ. Mindenképpen határozott letámadásra van szükség az ilyen esetekben, mert a valenciai meccs megmutatta, hogy mivel végzõdhet egy akció, ha a szabad embereket nem a kellõ agresszivitással támadják meg a védõk és a középpályások. Emellett pedig mindig szem elõtt kell tartani a taktikai szabálytalanságok jelentõségét, mert ezekkel a legkönnyebb talán megelõzni az ellenfél gyors támadásait, csakhogy a Barcára nem igazán jellemzõ, hogy kihasználná ezt a lehetõséget. A pontrúgások megfelelõ kivédekezésére már nehezebb receptet írni, itt leginkább figyelemre van szükség, s talán nem lenne elvetendõ gondolat Lilian Thuramot állítani Peter Crouchra, mert ugyan a francia is sokkal alacsonyabb a vörösök centerénél, de sokkal erõsebb is, így könnyebben hatástalaníthatná, mint védõtársai.

A védekezés mellett persze támadójátékban is jelentõs változások kellenek ahhoz, hogy a Barcelona meg tudja nyerni a meccset Gerrardék ellen. A legfontosabb talán az lenne, hogy sebességben váltson a gárda, mert az általuk mûvelt sokpasszos játék teljesen hatástalan és veszélytelen, hogyha nem párosul egy megfelelõ ritmussal. Ebben mindenképpen sokat segíthet Lionel Messi, de természetes, hogy a több helyzethez kellenek majd a középpályások is, hogy gyorsabban irányítsák a játékot, anélkül, hogy a pontosságba hiba csúszna. Szükséges lenne még a területek megnyitása a széleken, mert a Valencia ellen is probléma volt, hogy szinte minden támadás középen futott, amit a betömörülõ védõk könnyûszerrel megállítottak. Ha sikerülne némileg széthúzni a Liverpool védekezését, több területen, könnyebben lehetne helyzeteket teremteni, amibõl ugye nem akadt Valenciában.

Ronaldinhóéknak fõként ezen vezérfonalak mentén kellene változtatniuk a játékukon, s ha ez sikerül, legyõzhetik a Liverpoolt, mely taktikailag minden bizonnyal tökéletesen fölkészült a Barca ellen. A két csapat történelme egyébként egyértelmûen a vörösöknek kedvez, mert õk még csak gólt sem kaptak a Camp Nouban a három látogatásuk alkalmával, s egyszer gyõzni is tudtak. Az 1975-1976-os Uefa Kupa sorozatban 1-0-ra nyertek a britek katalán földön, míg 2000-2001-ben (az Uefa Kupában), illetve 2001-2002-ben (a második BL csoportkörben) 0-0-s döntetlen született a barcelonai meccseken. A két egyenes kieséses párharcból mindkét esetben a Liverpool jutott tovább.