Laporta nem mond le
Joan Laporta marad az FC Barcelona elnöke a vasárnapi bizalmi szavazást követõen is. Ez a legfontosabb tény, a klub elsõ emberét ugyan alaposan megszorongatták a pártoló tagok, akiknek jelentõs többsége szavazott a Camp Nouban a vezetõség távozására, de mégsem elegen. 60.6 százalék kívánta a váltást, 37.75 százalék kitartott a vezetõk mellett. Összesen 23.870 socio ikszelt az igenek rublikájába, s ha még 2.387 pártoló így gondolkozott volna, ma már nem Laporta lenne a Barcelona elnöke.
Összesen 118.528 pártoló tagnak volt joga ahhoz, hogy szavazzon, a részvétel 33.15 százalékos volt, 39.389 ember járult az urnákhoz reggel kilenc és este kilenc óra között. 23.870 szavazat érkezett az igenek táborába, 14.871 a nemekhez, 540 socio tartózkodott, 108 voks érvénytelen volt.
A végeredmény kihirdetése után David Moner, a választási bizottság elnöke sikeresnek ítélte az egész napot, gratulált a bizalmatlansági indítványt benyújtó Oriol Giraltnak, s „nyomasztónak” minõsítette az igenek gyõzelmét. „A sport igazi ünnepe volt a mai nap, amely a demokrácia gyõzelmét hozta. Joan Laportának le kell vonnia a konzekvenciákat, döntést kell hoznia, s válaszolnia erre az eredményre” – jelentette ki Moner, aki a Katalán Labdarúgó Szövetség részérõl volt a választási bizottság elnöke.
Az ellenzéki, szavazást kezdeményezõ Oriol Giralt elmondta, õ nem kéri Joan Laporta távozását, mert a klub szabályainak megfelelõen Laporta a klub elnöke, de õ személyesen ebben a helyzetben elhagyná a posztját. „Az igazgatótanácsnak elemeznie kell ezt az eredményt, mert ezek rendkívül jó eredmények. Bele kell gondolniuk, hogy miért értünk el annyi aláírást és annyi szavazatot. Nem kérem, hogy Laporta mondjon le, mert a szabályok szerint õ a klub legitim elnöke. Ez így rendben van, de morálisan mindenkinek magának kell tudnia, hogy bizonyos helyzetekben mi a helyénvaló. Ha én lennék a Barca elnöke, ezen eredmények tudatában lemondanék, hogy békét hozzak a klub életébe, s elkerüljek egy nagyobb törést.”
„A culék el vannak keseredve, az emberek nem felejtették el az elmúlt két évet” – magyarázta Giralt, aki sikeres idõszakon lehet túl, hiszen jó eredményt ért el a szavazáson az általa képviselt oldal.
A végeredmény kihirdetése után mintegy fél órával megszólalt Joan Laporta is, aki hangsúlyozta, hogy nem fognak csak úgy elmenni az eredmény mellett, s ezzel a felelõsséggel fognak a továbbiakban dolgozni, de a lemondásra nem gondolt. „A bizalmatlansági indítvány nem gyõzött, az igazgatótanács és én is be fogjuk fejezni a mandátumunkat, mert ehhez elnyertük a jogot, a legitimitást” – kezdte Laporta, de õ is hangsúlyozta, hogy kemény kritikában részesültek a pártolóktól.
„Ez nem csupán egy figyelmeztetés, ez egy büntetés. Igen, ez nyilvánvalóan egy kemény büntetés azért, amit az elmúlt két évben tettünk. Annak megfelelõen fogunk dolgozni a továbbiakban, hogy visszaszerezzük a klub stabilitását, mert ez a bizalmi szavazás óriási nyomást helyezett az egyesületre. Alaposan fogjuk elemezni az eredményt, olvasni fogunk az eredménybõl, s egy új lökést próbálunk adni a sportbeli tevékenységnek. Biztos vagyok benne, hogy az új idõszak vissza fogja hozni az örömöt a sociók számára, s a bizalmukat is irántunk” – fogalmazta meg a reményeit a klub elsõ embere, s ebben a tekintetben még élvezi is a sociók támogatását, mert a ‘TV3’ rendkívül pontos választási elõrejelzése azt is felmérte, hogy a pártolók 77 százaléka bízik a Guardiola által vezetett új irányvonal sikerében.
„Az a tény, hogy nem gyõzött az indítvány, azt jelenti számunkra, hogy folytatjuk a munkát, s a lelkiállapotunk igazán jó lehet. Talán ez volt a mandátumunk legnehezebb, leggyengébb pontja, de az a tény, hogy már hoztunk nagyon fontos döntéseket a jövõre, ismét energiával töltött el minket” – számolt be az elszántságáról Laporta, aki tehát maradhat a Barcelona elnöke 2010. június 30-ig.