Inkább nem nyitottak vitát

5-2 Lisszabonban; csoportelsõség

Elõzetesen sokan, így mi is kemény küzdelmet vártunk Lisszabonban, hiszen a Sporting abszolút versenyben volt a csoport elsõ helyéért a Barcelonával, de a zöld gyepen Messiék gyorsan tudatosítottak mindenkit a realitásról. Az ismét kicsit megújuló kezdõcsapattal kiálló katalánok már a szünetben két góllal vezettek, és végül egy magabiztos 5-2-vel garantálták a maguk számára a BL kvartettben az elsõ helyet – az utolsó forduló eredményétõl függetlenül.

Ahogy azt Josep Guardiola elõre megmondta, a Barcelona nem azért utazott el Lisszabonba, hogy ott lejátsszon egy tét nélkülinek tekintett mérkõzést, a feladat a csoportelsõség megszerzése volt. A kezdõcsapatot is ennek megfelelõen alakította ki a mester, és egy eddig nem látott formációhoz nyúlt, melyben Cáceres, Marquez, és Piqué a három középsõ védõ, illetve Alves kapott helyet. Ez utóbbi szokás szerint a jobb szélen szerepelt, míg a balbekk a fiatal Cáceres lehetett. A középpályán Xavi, Gudjohnsen és Busquets rendezték a játékot, a vissza-visszalépõ Messivel és Hlebbel, míg Henry a baloldalról indulva várta a labdákat.

A hûvös Lisszaboni este ellenére nagyon olajozottan kezdték a játékot Xaviék, sok rövid, gyors passzal operálva próbáltak kapura törni, de nem kellett félteni a hazaiakat se, hõsiesen állták a sarat, egészen a hetedik percig, amely a Barca elsõ helyzetét hozta el. Messi gondolt egyet, és két védõ közt betört a tizenhatos elõterébe, ám a gólhelyzetet megelõzendõ, buktatták a katalánok tízesét. A szabadrúgás a tizenhatos bal sarkától járt, amelyet Xavi próbált értékesíteni, ám a rövid felsõ sarok kapufáját találta csak telibe.

Nem így alakult azonban a következõ komoly helyzet a tizenharmadik percben, amikor szintén Messi vállalta a ’bajkeverõ’ szerepét, és két védõt a jobb szélen körbefutva, az alapvonalról gurított vissza Henrynek, aki félig becsúszva továbbította a remek labdát a kapuba. 1-0!

Az elsõ negyed óra után már tisztán látszott, hogy ki lesz a dominánsabb fél a mérkõzés folyamán, a hazai szurkolók ugyanis alig láthatták a labdát kedvenceiknél. Remekül muzsikáltak azonban a vendégek, köztük is fõként Messi, aki két perccel a gól után már ismét ficánkolt, egy Hlebbel való összjáték után az utolsó védõ tudott csak menteni elõle szögletre. A kisszögletet követõen Gudjohnsenen irányt váltva került szinte a gólvonalra a labda, ahol Piqué hathatós segítségével Anderson Polgáról került végül a hálóba. 2-0!

A huszadik percben feljegyezhették a meccs krónikásai az elsõ Sporting helyzetet is, egy remek beadást követõ fejes került végül az alapvonalon túlra, Valdest munka nélkül hagyva. A játék azonban nem változott továbbra sem, az elsõ fél óra után is ugyanúgy Hlebék irányították a játékot, fõként a középpályán.

A játék lendületes, sokpasszos labdabirtoklásból állt, ám a félidõ utolsó negyedórájában már nem alakult ki komoly helyzet, fõként a középpályán folyt a harc, ami Moutinhoék szemszögébõl reménytelennek tûnt.

A második félidõ aztán úgy folytatódott, ahogy az elsõ abbamaradt. A Barcelona rendkívül erõteljes letámadást gyakorolt a középpályán, így a Sporting akciói egyáltalán nem bontakozhattak ki, és a hibára kényszerítés taktikája újabb helyzeteket is eredményezett. A harmadik gól sem váratott sokat magára, egy kezezésért megítélt szabadrúgást villámgyorsan elvégzett Daniel Alves, Messi ezzel máris ziccerben találta magát, és higgadtan be is talált a hosszú sarokba. A gól után már egyértelmûen a bajnoki meccsekre gondolva cserélt Pep Guardiola, hiszen azt követõen, hogy a szünetben Henryt váltotta az önbizalomra áhítozó Bojan Krkics, a 3-0-t követõen érkezett a pályára Pedro is, hogy Leo Messi pihenhessen a kispadon.

A 65. percben aztán váratlanul fordult egyet a küzdelem, egy igazságtalan játékvezetõi döntés eredményeként Rafa Márquez sárga lapot kapott, a 18 méteres szabadrúgást pedig óriási erõvel lõtte a hosszú sarokba Miguel Veloso . A gól után kicsit meg is zavarodott a Barcelona, vagy legalábbis Rafael Márquez biztosan, aki nagy hibát elkövetve rossz helyre csúsztatott egy elõreívelt labdát, amire lecsapott Liédson, és be is vette Valdés kapuját.

2-3-ra alakította tehát az állást a Sporting, és ki is törhetett volna a pánik a vendégjátékosok között, ám inkább támadásba lendültek Xaviék, és villámgyorsan válaszoltak is: Pedro kiugrása után Caniera a saját hálójába talált néhány méterrõl alig egy perccel Liédson gólja után.

A végeredményt a 73. percben állította be egy tizenegyes révén Bojan Krkics , mivel ezt megelõzõen éppen õt állította meg szabálytalanul Rui Patricio kapus, akit ki is állított a játékvezetõ.

 A meccs utolsó negyedórájában is inkább a Barcelona támadott, újabb gól azonban már nem született, ezzel 5-2-re gyõztek Pep Guardiola tanítványai. A gyõzelemmel a Barca már 13 ponttal áll, és mivel a Sporting kilenc egységgel bír, az utolsó forduló eredményétõl függetlenül a katalán együttes már megnyerte a csoportját a Bajnokok Ligája elsõ szakaszában.

Sporting Portugal – FC Barcelona: 2-5 (0-2)
Lisszabon, José Alvelade XXI
50.000 nézõ
Vezette:
Matteo Simone Trefoloni

Sporting Portugal: Rui Patricio; Caneira, Anderson Polga, Daniel Carriço, Grimi; Miguel Veloso, Joao Moutinho, Pereirinha, Romagnoli (Derlei, min. 45); Yannick Djaló (Tiago, min. 72)  és Liedson (Helder Postiga, 79’).

Barcelona: Valdés; Alves, Márquez, Piqué, Cáceres; Sergio Busquets, Xavi (Keita, 74’), Gudjohnsen; Messi (Pedro, 56’), Henry (Bojan, 45’) és Hleb.

Gólok: 0-1. 14’: Henry. 0-2. 17’: Anderson Polga (öngól). 0-3: 49’: Messi. 1-3. 64’: Veloso. 2-3. 65’: Liedson. 2-4: 66’: Caneira (öngól). 2-5. 73’: Bojan (büntetõbõl).

A találkozó legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Leo Messi

Többen is nagyon jól teljesítettek a portugáliai összecsapáson, így Hleb, Cáceres, Xavi vagy Busquets is, de Leo Messi még úgy is jobb volt náluk, hogy neki magához képest nem volt kiemelkedõ az elõadása…