Interjú az elmúlt évrõl, interjú a jövõrõl
Mint minden év végén, úgy ezúttal is a Barca TV vendége volt az FC Barcelona elnöke, Joan Laporta, akivel egy igen terjedelmes interjút készítettek. Az interjúban szó volt a nyári edzõváltásról, a Barca idén megkezdett humanitárius programjáról, a MES-rõl, illetve az új Camp Nou terveirõl is.
El tudta képzelni augusztusban, hogy minden ilyen jól fog menni?
Hoztunk néhány fontos döntést a nyáron azért, hogy a dolgok a jó irányba változzanak majd meg, ám amit a csapat produkál, az felülmúl minden elvárást. Nagyon elégedett vagyok.
Guardiola kinevezése kockázatos volt, de úgy tûnik, bejött.
Ez egy rendkívül fontos változtatás volt, hiszen egy váltást jelentett az elsõ csapat vezetõedzõi posztját illetõen, és az összes döntés közül ez a legfontosabb, amit valaha egy elnök meghozhat. Igaz, hogy nagyon sok ellenzõje volt Pep kinevezésének, de ennek ellenére megléptük. Úgy gondoltuk, hogy vele megváltozhatnak a dolgok és jó irányt vehetnek majd, hiszen oly módon ismeri a futballt és a klubot, mint véleményem szerint senki más. Ezen kívül pedig egy igazi culé, egy saját nevelésû játékos és immáron edzõ is. Éppen, hogy elkezdtük az idényt, máris ilyen jól sült el minden. Persze még nagyon hosszú út áll elõttünk, azonban hiszünk abban, hogy a csapat továbbra is jól fog mûködni. Viszont hangsúlyoznám, hogy nagyon türelmesnek kell lennünk és a földön kell maradnunk.
Guardiola a biztosíték arra, hogy a jelenleg szerte a világon csodált Barca stílus megmaradjon és talán korszerûsödjön is?
Így van. Pep megtartja a Barca játékfilozófiáját és lényegét egy támadó játékkal, vagy éppen azzal, hogy állandóan a gyõzelmet keresi a csapat minden helyzetben, amint azt tanítjuk az akadémiánkon is a fiataloknak is. A fentebb említett dolgok elkötelezettséggel és hajlandósággal párosulnak, hogy harcoljunk a mérkõzés végéig. Ezek mind fontos szempontok, és jelen vannak Pep elképzeléseiben; úgy gondolom, hogy modernizálta a játékunkat és úgy dolgozik, hogy ez a stílus továbbra is elismert legyen szerte a világon.
A nyáron egy kis váltás volt a Barca játékstílusában azzal, hogy jött Pep.
Egy dolgot nem árt leszögezni: Nem szabad elfelejteni a múltunkat sem. Hálásnak kell lennünk az olyan embereknek, mint Frank Rijkaard és más játékosok, akik vezették ezt a csapatot, de már nincsenek itt. Õk nagyon sokat segítettek a siker felé vezetõ úton, amiben például most vagyunk. Néhányan a játékosaink közül nagyon sokat tanultak azoktól, akik már elhagyták az egyesületet. A váltás az edzõi posztot illetõen nagyon fontos volt, de hálásnak kell lennünk azoknak is, akik elõtte vezették sikerekre a csapatot. Frank nagyon sokat adott nekünk és lefektette egy olyan játékstílus alapjait, amelyre a mostani csapat építkezett, és mint látjuk, fantasztikusan játszik. Tudom, hogy Pep nagyon hálás Franknek és Txikinek, akik az elmúlt évek során felépítettek egy remek gárdát. Guardiola fegyelmet és rendet hozott, de nem szabad megfeledkeznünk Begiristainról sem, aki évrõl évre megteremti a lehetõ legjobb játékoskeretet. Frank és Guardiola két olyan edzõ, akik fenntartották a Barca kitûnõ és csodálatos imázsát az egész világon. Olyas valakit találni, aki át tudja venni Frank helyét, nagyon nehéz volt. Õ is igazán jó munkát végzett és tovább erõsítette a már addig is világszerte csodált stílust az emberekben. Pepnek megvan a saját stílusa, Frankkel sok mindenben hasonlítanak, viszont az elgondolásaikat két teljesen különbözõ úton érik el. Egy dolog viszont biztos: mindketten teljesen megérdemelték, hogy a Barca edzõi legyenek.
Mit érez az FC Barcelona elnöke, amikor szinte mindenki a saját nevelésû játékosokról beszél, mint fontos csapattagokról?
Ez az a fajta büszkeség, amit a legjobb éreznie valaha is egy Barca elnöknek. Ennek viszont nagyon sok összetevõje van. Az egyik, mert az akadémia jól dolgozik, továbbá az edzõk tudják, milyen módszert kell alkalmazniuk a fiatalokkal szemben és eléggé bátrak ahhoz, hogy játszassák õket, akár egy tétmeccsen is. Harmadrészben pedig meg kell említeni, hogy Txiki Begiristain személyében olyan technikai vezetõnk van, aki tökéletessé teszi az edzõ számára a keretet. Az eredmények persze különbözõek, hisz ez a sport, hogy néha nyersz, néha vesztesz, de ennek az útnak a minõsítése kétségtelenül jó, mivel nyertünk 2 bajnoki címet és egy BL-t. A technikai személyzet felkészíti a fiatal csapatokat úgy, hogy a saját nevelésû játékosok képesek legyenek az elsõ keretbe minõséget vinni, majd ott az edzõ kezében a döntés, hogy játszanak-e vagy nem.
Az újonnan meghosszabbított szerzõdések, mint például Xavié vagy Busquetsé, mutatják, hogy a Barca hû a saját nevelésû játékosaihoz?
Én mindig is úgy gondoltam, hogy ha egy klub nagyra értékeli mindvégig a saját nevelésû játékosait, akkor lesz egy stílusa, amit az akadémián is fognak tanítani az ott tanuló játékosoknak. És nem elhanyagolható tény, hogy ez az út sokkal járhatóbb és életképesebb, mint más módszerek… Ezek mellett, ami a legfontosabb, hogy így megtartjuk a klub legfõbb értékeit, szóval igen, úgy hiszem, hogy ez a kulcsa az FC Barcelonának.
Az emberek mostanában 2 új dologról beszélhetnek a klub menedzsmentjét illetõen: szolidaritás és nemzetköziség. Ez része egy új vezérelvnek a klubnál?
A Barca folyamatosan erõsödik, és alkalmazkodnia kell a változó világhoz. Az FC Barcelona mindig is több volt, mint egy klub, de a koncepcióját korszerûsíteni és újítani kell. A modell mindig is jó lesz, de állandóan szüksége van kisebb pontosításokra. A klubot lehet egy Formula-1-es autóhoz is hasonlítani 3 kerékkel, sporttal, gazdasági helyzettel és szociális szempontokkal. Most ez az autó bõvült két dologgal: a szolidaritással és a nemzetköziséggel.
Az egyesület nagyon sokat haladt már ezen a két területen is.
Még úttörõk voltunk a szolidaritási és jótékonysági munkában a program elején. Viszont teljesen felkészültek vagyunk a klub szociális felelõsségében; adnunk kell a társadalomnak, hogy a társadalom is adjon nekünk! Ez az, amiért itt vagyunk, elvégre, a Barca ezért több, mint egy klub. Az UNICEF-nél, példának okáért, megmutatták nekünk, hogyan tud egy futball klub segíteni az olyan gyilkos kórok legyõzésében, mint az AIDS. A Barca már partnerként szerepelt jótékonysági programokban Szváziföldön, és most pedig Angolában vagyunk jelen. Ráadásban a XICS programunkkal segítünk a katalóniai gyerekeknek; megnyitottuk Santa Coloma de Gramanet-ben az elsõ, erre a programra épített centrumunkat és ez nagyon fontos számunkra. Sõt, már jelen vagyunk az Európai Parlamentben is, köszönhetõen Lilian Thuram segélyszervezetének.
S hogy tovább menjenek ezen az úton, az elmúlt hetekben megszületett a MES projekt…
Ez a tervezet különlegesen fontos számomra. A MES megállapodást a Nike-val és az UNHCR-rel kötöttük, hogy segítsünk azoknak a gyerekeknek, akik menekült táborokba kényszerültek háborúk vagy természeti katasztrófák miatt. Ezeknek a gyerekeknek az öltöztetésérõl a Nike gondoskodik a jövõben és üzleteiben világszerte lehetõséget nyújt, hogy az emberek is tudjanak segíteni. A MES egy katalán szó, aminek a jelentése „több” és a program elnevezése a klub jelmondatából, a „több mint egy klubból” származik, így rendkívül örülök, mert ez egy reklám a nyelvünk és „országunk” számára, amelyet az emberek egy jótékonysági projekttel fognak azonosítani.
A Barca úgy tekint a globalizációra, mint egy lehetõségre, hogy még nagyobb és elismertebb klub legyen?
Erõsebbek és teljesebbek akarunk lenni. Ez azt jelenti, hogy a globalizáció nyújt erre egy lehetõséget. Van egy konkrét stratégiánk, amivel hirdethetjük a Barca imázsát szerte a világon, különösen az Egyesült Államokban, mert úgy gondoljuk, hogy ez egy olyan ország, amelyben még sok lehetõség rejlik számunkra. Ezek a területek sokáig érintetlenek voltak a Barcelona számára, de ma már van pár programunk, amit el is indítottunk úgy, mint a nyári vendégszereplések vagy éppen a jótékonysági projektek. Sok erõfeszítést tettünk már annak érdekében pár befektetõvel, hogy elindítsunk egy közös csapatot Miamiban, hogy az részt vehessen az amerikai profi bajnokságban. A Barca felelõssége és egyben feladata ezzel a csapattal az lenne, hogy az a gárda versenyképes legyen és reklámozza, hirdesse a már sokszor említett Barca profilt, imázst. De természetesen, mindig is csak egy Barcelona lesz, ami itt, Katalóniában lesz megtalálható!
A klub kész szembenézni az egész világot sújtó gazdasági válsággal?
Szerencsére igen, mert már jó pár elõvigyázatossági intézkedést tettünk az elmúlt években. Pénzügyileg, szerzõdésünk van a Nike-val, amely szerzõdés talán a legjobb kontraktus az egész piacon, illetve egyezségünk van a Mediaproval a közvetítési jogokért. Ez a két pénzügyi megállapodás teljesen bebiztosít minket, így nem lesz gond ezen a téren. Természetesen a biztonság kedvéért átnéztünk néhány folyamatot, de biztos vagyok benne, hogy el fogjuk érni a céljainkat, pozitív mérlegünk lesz gazdaságilag, illetve el fogjuk érni azt a profitot, amit erre az évre kalkuláltunk. Továbbra is figyelnünk kell majd ezeket a szerzõdéseket, de óriási fegyvertény, hogy azt általános irányításnak egy új feje van Joan Oliver személyében, aki – bátran mondhatom – az esze minden döntésnek, amit mi hoztunk sport, financiális vagy szociális téren. Sõt, az összes hiteltörlesztésünk befejezõdött, mivel októberben kifizettük az utolsó részleteket is.
Amikor az új tervekrõl beszélünk, rendszerint mindig felmerül Norman Foster új Camp Nou-ja. Miért?
Szeretném, ha a culék és a szurkolók éreznék, hogy ez szociálisan, társadalmi szinten is fontos, mivel mi ezzel azt szeretnénk elérni, hogy legyen egy sokkal kényelmesebb, biztonságosabb és ennek következtében jobb stadionunk. Ez egy szociális elképzelés, mivel egy olyan modern építményt szeretnénk, amiben találkoznak a korabeli szükségletek a modern elõírásokkal. Továbbá szeretnénk, hogy a culék egy nagyfokú élmény részesei legyenek az új technika használatán keresztül. Másodsorban ez egy szociális elképzelés azért is, mert a város szempontjából is fontos. Amikor a Barca jelenlegi pályáját, a Camp Nout megnyitották 1957-ben, társadalmi és gazdasági fellendülést hozott a Les Corts vonzáskörzetébe. Biztos vagyok benne, hogy a Norman Foster által újratervezett Camp Nou világszerte nagy csodálatot kelt majd, és a fentebb említett ágazatokban is hasonló fellendülést hoz majd, mint 57′-ben. Ez jó lesz mind a körzet, mind a város számára. Tudom, hogy a város vezetõi és a nemzeti kormányzat ezt az utat látják benne, hiszen ez magával hozna fejlõdést, illetve az adott terület teljes megújulását. Szeretném tisztázni, hogy azok az állami bevételek, amik az FC Barcelonát érintik majd a Miniestadi területének értékesítésébõl, mind befektetjük a többi projektünkbe, a Camp Nou újratervezésébe és az új Palau Aréna megépítésébe. Szeretnék minden Barca szurkolót és culét megnyerni ehhez a projekthez, mert ez a klub ajándéka és jövõje is egyben.
Mit kíván a klub tagjainak a 2009-es évre?
Azt mondanám nekik, hogy élvezzék ki a jó idõket és a jelenlegi Barcat, amely nagyon jó úton halad. A labdarúgás nagyon sok mindenre megtanít, s az egyik ezek közül, hogy élvezned kell a kellemes napokat, heteket vagy hónapokat, de mindig alázatosnak és kimértnek kell lenned. Egyúttal ösztönzöm õket, hogy segítsenek kimondani magunk közt szólva, hogy ez az év egy nagyon jó év lehet a Barca számára, persze minden csak rajtunk múlik. Egyszóval, mindenkinek Boldog Új Évet Kívánok és éljen az FC Barcelona!
Írta: Etooka