16 milliós profit a féléves pénzügyi mérlegben

Financiális értékelés elõször Soriano nélkül

Ahogy minden félévben, úgy most is sor került az FC Barcelona pénzügyi mérlegének a nyilvánosságra hozatalára. A katalán egyesület felemás „fél idényt” zárt, hiszen bár financiálisan több helyén profitot termelt a klub, volt pár deficittel haladó terület is, sõt, több polgári pere is van jelenleg az egyesületnek. A sajtótájékoztatón jelen volt a Barcelona új gazdasági alelnöke, Joan Boix, a gazdasági részleg vezetõje, Josep Anton Colomer és az általános testületi igazgató, Joan Oliver.

Rögtön a sajtótájékoztató elején kiderült: A Barcelona az elmúlt hat hónapos periódust 186 millió eurós bevétellel zárta, míg a kiadások 164,1 millió euróra rúgnak, ami egy kicsit magas, de mindez annak tudatában már nem tûnik nagynak, hogy a nyáron jelentõsen át lett alakítva az elsõ csapat kerete, illetve a Ciutat Esportiva de Joan Gamper átalakításánál folyó munkálatok is kiadást jelentettek. A profit tehát 15.9 millió euró, ami kiváló eredmény hat hónap alatt. Ezzel együtt a gazdasági világválság elsõ jeleit a Barcelona is érzi, a hatásokat pedig bizonyos kiadások visszaszorításával, illetve fõként új szponzorok bevonásával kívánja hatástalanítani a vezetés, s e területen már sikerült is felmutatni eredményeket.

Több a haszon, mint tavaly

A tavalyi, 2007-2008-as szezon félévi mérlegével összehasonlítva, az idén 12,4%-os növekedést jegyezhetõ fel a bevételekben, amit a szakemberek részben az új televíziós szerzõdésnek tulajdonítanak, aminek a nagysága különbözõ feltételektõl függõen 115 és 150 millió között lehet. A profitnövekedés köszönhetõ még a csapat BL szereplésének, a Nike-val kötött új szerzõdésnek és a merchandising, tehát az ajándéktárgy-értékesítési tevékenység újból saját kézbe vételének, mivel ezt a területet az elmúlt években a Nike irányította a saját hasznára fix kompenzációért cserében.

Betörés Amerikába, avagy FCB Miami

Joan Laporta, a Barcelona elnöke a múlt évben jelentette be, hogy lehetséges; a klub képviseltetni fogja magát az Amerikai Labdarúgó Bajnokságban, az MLS-ben. Nos, ezt ezen alkalommal is megerõsítette az általános testületi igazgató, Joan Oliver, és még egy-két olyan pontot is megjelölt, amelytõl függ az „amerikai csapat” indítása: „Egyelõre ez még egy nagyon kezdeti stádiumban van, de hétrõl hétre elemezzük a helyzetet és amennyiben úgy látjuk majd, hogy lehetséges egy, a Barcához hasonló modell felépítése Miamiban, akkor belevágunk!” Persze, azt még hozzátette, hogy „ebbõl csakis akkor lehet valami, ha a Barcelona pénzügyi mûködésének szempontjából továbbra sem lesz semmilyen rizikófaktora a dolognak.”

Átlag nézõszám

A Camp Nou átlag nézõszáma sajnos csökkent, egészen 3,2%-kal a tavalyi látogatottsághoz képest. Ez a jelenség egyébként nem csak a Barcelonánál áll fenn, hanem Európa szerte probléma a kisebb számú publikum. Viszont egy jó hír mégiscsak van ezen a téren is, mégpedig az, hogy az úgynevezett „Seient Lluire”, azaz „szabad szék” program tovább mûködik. Ezzel azoknak a bérleteseknek a helyét, akik az adott mérkõzésre nem tudtak elmenni, eladhatják más, bérlettel nem rendelkezõ szurkolóknak, így üres hely alig maradt, és többek közt ennek a programnak is köszönhetõen, minden meccsen 73 ezer euró haszon ütötte a Barcelona markát.

Gazdasági csökkenés, vagyis a világválság hatásai a Barcelonára nézve

A gazdasági világválság hatása a Barcát is elérte, és ugyan olyan eget rengetõen nem rázta meg a klubot, viszont nem árt helyén kezelni ezeket a „kis” bevételkieséseket. A válság hatására kevesebben látogattak ki a Barcelona meccseire, kevesebben keresték fel a múzeumot, a klub létesítményeit kevesebben bérelték ki, illetve a hivatalos boltokban kevesebb volt a bevétel. Végül ezzel kapcsolatosan Joan Oliver még megjegyezte, hogy ugyan elbocsátások nem lesznek a klubnál, „a személyzetbõvítést beszüntette a klub egy idõre”.

A második félév, azaz a jövõ

A Katalán Óriás jelenleg két perben is „résztvevõ”. Az egyik a Sogecable céggel való per, amin a televízióadás sugározásával foglalkozó cég potom 30 millió eurót követel a katalán klubtól, amit a bíróság meg is ítélt, így a klub köteles kifizetni az összeget. Viszont a vezetés úgy gondolkozott, hogy az Audiovisual Sport-al és a TV3-mal fennálló perük gyõztes lehet a klub számára, így az onnan befolyt összegbõl fedezni tudja a tartozást. Ám egyelõre nem fizetett a két cég, így a ’La Caixa’ bankhálózat adott kölcsönt a Barcának. A bank egyébként nem akadékoskodott, mivel biztos benne, hogy a „Barca menedzsmentje a helyzet magaslatán áll”. Amennyiben a TV3 fizetni fog, úgy a kölcsön gyakorlatilag fedezve is lenne, hiszen „csupán” 0,9 millió euró eltérés van a két összeg között.

Írta: Etooka