A Barca kizárja, hogy követné a Madrid példáját
A Real Madrid az elmúlt egy hétben leigazolta Kakát a Milanból 65, és Cristiano Ronaldót a Manchester Unitedból 95 millió euróért, tehát egy hét alatt elköltött 160 millió eurót. Ez az összeg a világ legtöbb csapata esetében túlszárnyalja a teljes, éves költségvetés felét, csak a világelsõ hármas; a Real Madrid, a Manchester United és a Barcelona bír ugyanis 320 millió eurónál biztosan nagyobb büdzsével. A Madrid mindenesetre igazol tovább, ám a Barcelona vezetõi már most jelezték: az elmúlt évek átigazolási politikáját ezek után sem fogják megváltoztatni. Az Eurobarca mindemellett utánaszámolt kicsit annak, hogy mi mennyibe kerül általában egy elitklubnak…
„Nem tudom, honnan kerül elõ az a 300 millió euró, amit Florentino Pérez átigazolásokba kíván ölni. Õ azt mondja; ezt majd visszaszerzi azzal, hogy mezeket ad el, de ehhez 30 millió mezt kellene eladnia, ami lehetetlen” – értékelte a piaci helyzetet Xavier Sala i Martin, a Barcelona gazdasági bizottságának elnöke.
Martin az elemzésében kitért arra is, hogy a Real Madrid bizonyosan nem a saját költségvetését használja a csapat megerõsítéséhez, ilyen összegeket ugyanis lehetetlen kigazdálkodni. Ezt megerõsíti saját számításunk is. Az FC Barcelona bevételek szintjén maximum 20 millió euróval marad el a 2008-2009-es idényben a Real Madridtól, (380 millió euró szemben a 400 millióval) de a katalán klub híresen takarékos politikája mellett is 355 millió körül zárul a kiadási oldal. Ebben benne van a játékosok, edzõk, kiszolgáló személyzet fizetése (177.3 millió), a klubnál dolgozó további alkalmazottak járandósága (25.6 millió), az adott üzleti évben történt átigazolások költsége (57.2 millió), és a klub saját üzleti tevékenységének elvégzése, fenntartása, ide értve a merchandising tevékenységet, az ajándékboltok fenntartását (85.7 millió). Ehhez még néhány milliós kiegészítõ költségek jönnek hozzá.
A Barca tehát a gondos takarékoskodása mellett zárhatja az idei szezont 25 millió eurós profittal – szigorúan az elõzetes számítások szerint -, és ilyen alapon valóban nehéz megtalálni a módját annak, hogy hogyan fizet majd ki a Real Madrid több mint 200 millió eurót átigazolásokra saját forrásból, egyelõre nem is számolva az érkezõ játékosok gigászi fizetéseivel.
„Valakinek oda kell adnia ezt a pénzt a Real Madridnak, és jó lenne, ha valaki ezt elmagyarázná. Hogyan lehetséges az, hogy egy futballcsapatnak adnak ennyi pénzt az ország jelenlegi gazdasági helyzetében, a bankok szigorított hitelfeltételei mellett? Ha a pénz nem saját forrásból származik, akkor egy ingatlanpiaci spekuláció eredménye lehet” – vélte Sala i Martin egyértelmûen célozva arra, hogy Florentino Pérez az elsõ elnöki mandátuma során klubja 277 millió eurós adósságát azzal tette semmissé, hogy állami kézbe el tudta adni 330 millió (más források szerint 402 millió) euróért a madridi klub korábbi edzõközpontját. Mindez pedig csak azért igen gyanús tulajdonváltás, mert a Barcelona 2006-ban átadott vadonatúj edzõközpontja került összesen 75 millió euróba…
De visszatérve némileg a sportszakmai kérdésekhez, Martin jelezte; a Barcelona nem fog változtatni az eddig átigazolási politikáján az anyagi befektetésre tekintettel. „Biztosíthatom, hogy mi nem fogunk kifizetni 65 millió eurót egy játékosért sem. Ezért a pénzért megvettük az egész csapatot, ami gyõzött most Rómában” – szögezte le a gazdasági vezetõ.