Két teljesen ellentétes félidõ, fáradt Barca és ötlettelen Espanyol
Sikerült, és talán most, a szezon ezen szakaszában csak ez a lényeg. A Barcelona ugyanis megnyerte a katalán derbit, azonban az 1-0-s gyõzelmet nem teheti ki az ablakba, hiszen a játék minõsége hagyott némi kívánnivalót maga után. Az elsõ félidõben ugyan még egy aktív és attraktív, sok helyzetet kidolgozó Barca volt a pályán, a másodikban viszont egy dekoncentrált és egy kissé fáradtnak tûnõ együttes benyomását keltették Xaviék.
A mérkõzés legjobb képei – Galéria!
Nézd meg, ahogy Messi bemutatja az Aranylabdáját a Camp Nou közönségének – Videó!
Egyik csapat kezdõjében sem találhattunk különösebb meglepetést, hiszen ameddig Mauricio Pochettinónak a sok sérült miatt eleve nem volt sok választása, addig Josep Guardiola a várható és egyben talán – Messi hiányában – a legerõsebb kezdõjét küldte pályára. A szûrõposzt ismét Touré Yayáé volt, míg Abidal a rotáció áldozata lett, helyére Maxwell került be a csapatba.
A mérkõzést jól kezdte a Barca, mivel több veszélyes szöglete után Pedro még egy ajtó-ablak ziccert is kihagyott, miután elé került a labda egy rossz felszabadítás következtében. Az elsõ félidõben ezzel együtt feltûnõ volt Ibrahimovics remek játéka, aki nagyon elemében volt, és több szenzációs passz mellett némi varázslatot is behozott a katalánok játékába.
Az Espanyol a hazai nyomás alatt egy Iván Alonso lövéssel jelezte, hogy meg akarja nyerni a meccset, ám Valdes nagyon szépen tolta ki a kellemetlenül csapódó labdát a léc alól. Eközben ’Ibra’ már-már Ronaldinho barcelonai fénykorát idézte, és egy-két, a tizenhatos elõtti tologatása után káprázatos ütempasszt adott Henrynak, a francia hosszúra elhelyezett lövését azonban Kameni védte.
A helyzetek tehát nem akartak bemenni, és úgy tûnt, a harcosan védekezõ Espanyol megússza kapott gól nélkül az elsõ játékrészt. Hogy végül nem így lett, arról egy kicsit Iturralde González is tehet, ugyanis a játékvezetõ egy jogtalan büntetõt fújt be a Barcának, miután úgy látta, hogy Xavit Baena, a vendégek játékosa ellökte a tizenhatoson belül. A lassításokból kiderült, ilyen nem történt, vagy ha mégis, akkor is csak minimális mértékû. A labda mögé – Messi távollétében – Ibrahimovics állt oda, a svédet pedig nem érdekelte az ítélet jogossága, és kegyetlenül a kapu jobb felsõ sarkába küldte a labdát. 1-0, érdekes, hogy habár Xaviék az elsõ félidei játékuk alapján több góllal is jobbak voltak, mint a vendégek, a vezetést csupán egy jogtalan tizenegyessel tudták megszerezni.
Aki a második félidõtõl azt várta, hogy magasabb fokozatra kapcsol a Barcelona, csalódnia kellett, mivel Xaviék rendkívül dekoncentráltak, kissé talán fáradtak és pontatlanok voltak a második játékrészben. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy az Espanyol valamelyest offenzívabb felfogásban játszott a meccs ezen szakaszában, ám ettõl még korántsem kellett volna ilyen drasztikusan visszaesnie a Barca teljesítményének.
Puyolék tehát sokkal gyengébben futballoztak, mint az elsõ félidõben, az Espanyol azonban így sem tudott a Barca fölé növekedni, és habár Valdesnek résen kellett lennie néhány indításnál, illetve egy Luis García-beadás utáni visszafejelt labdánál, összességében komoly gólhelyzete nem volt a vendégeknek.
Viszont a Pep-Teamnek sem termett sok babér Kameni kapuja elõtt. Jóllehet, Ibrahimovics egy, az Espanyol védõsora által rosszul felszabadított labdát a szinte üres kapu helyett a lelátóra küldött, vagy éppen a svéd csatár kiváló passzából helyzetbe kerülõ, és végül a labdát kapu fölé lövõ Maxwell helyzete is ígéretes volt, de ennyi és nem több. Még talán Piqué 77. percben leadott fejesét lehetne említeni, de ez a kísérlet sem járt sikerrel.
A találkozó vége fele ráadásul már hátul is sok pontatlanság jellemezte a hazaiakat, egy alkalommal Alves rossz helyre bedobott labdája, másik alkalommal pedig Maxwell pontatlan passza után szerezte meg a labdát az Espanyol. Azonban amíg elõbbibõl egy, a kaput csak éppen hogy elkerül lövés lett, addig az utóbbiból még annyi sem, mivel még idõben korrigáltak Puyolék.
A három pontot tehát megszerezte a Barcelona, és annak ellenérre, hogy a közvélemény szebb játékot várt tõle, nem lehetünk teljesen elégedetlenek, hiszen egy nagyon kemény hat mérkõzéses sorozaton van túl Guardiola legénysége. Ráadásul ez a gyõzelem azt jelenti, hogy a Pep-Team a bajnokságban továbbra is veretlen, ami jelenleg egy 15 meccses szériát jelent.
Mostantól tehát már lehet a Klubvilágbajnokságra koncentrálni, amelynek a megnyerése egy meglehetõsen szép befejezése lenne a 2009-es, trófeákkal teli évnek. Ahhoz viszont, hogy ez sikerüljön, mozgósítani kell az utolsó erõtartalékokat is, mivel a mai, második félidõben nyújtott produkció biztosan nem lesz elég a történelmi sikerhez.
FC Barcelona-RCD Espanyol 1-0 ( 1-0 )
Barcelona, Camp Nou
84.559 nézõ
Vezette: Iturralde González
FCB: Valdés – Alves, Piqué, Puyol, Maxwell – Touré Yaya (Sergio Busquets, 85’), Xavi, Iniesta – Pedro (Keita, 60’), Ibrahimovics (Bojan, 76’) és Henry.
Espanyol: Kameni – Roncaglia, Pareja, Víctor Ruiz, Chica – Forlín, Baena (Javi Márquez, 46’) – Luis García, Verdú (Callejón, 46’), Corominas (Ben Sahar, 76’) és Iván Alonso.
Gól: 1-0: Ibrahimovics (38’ – büntetõbõl).
Sárga lapok: Ibrahimovics (31’), Piqué (84’), Puyol (86’) illetve Forlín (18’), Chica (30’), Baena (38’), Luis García (39’).
A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Touré Yaya
Az elsõ félidõ alapján egyértelmûen Zlatan Ibrahimovics kapná a mérkõzés legjobbja címet, ám a svéd teljesítménye a második félidõben erõteljesen visszaesett, nem úgy, mint az elefántcsontparti játékosé. Touré ugyanis – néhány pontatlan labdától eltekintve – végig masszívan futballozott, sok párharcot nyert, és egy ízben még egy hosszú szólóval is zavart keltett a vendégek védelmében.