UEFA: szektor- és stadionbezárás is jöhet

A függetlenségi zászlók miatt vizsgálat indult | A CAS döntésére várnak

Az FC Barcelona ellen ismét vizsgálatot kezdeményezett a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (UEFA), miután a Camp Nouban a Celtic elleni, kedd este elért 7-0-s gyõzelem alkalmával a szervezet szerint politikai akciók zajlottak le, mely szembemegy az UEFA szellemiségével és nem mellékesen a Bajnokok Ligája versenyszabályzata nem is engedélyezi azt a mérkõzések ideje alatt.

Habár Josep María Bartomeu elnök csütörtök délután a FIFA elsõ emberével, Gianni Infantinoval találkozott, hogy – spanyol lapértesülések szerint – normalizálja a katalán egyesület viszonyát a világ labdarúgását irányító szervezettel, melyek a Barcelonára kirótt transzfertilalom és Suárez eltiltása után igencsak megviseltek voltak, a színfalak mögött újabb jogi csata vár a Barcelonára.

A klub ugyanis a 2015-ös BL-finálé óta konfliktusban áll az UEFA-val, mivel az már több alkalommal is megbüntette az egyesületet a szurkolói miatt. Az ok? A katalán szurkolók egy része a BL-meccsek ideje alatt a függetlenségi zászlókat lobogtatja, kifejezve ezzel a politikai álláspontjukat. A Barcelona azóta már – tavaly decemberben – a Nemzetközi Sportdöntõbírósághoz (CAS) is fordult, mely jelenleg vizsgálja is az ügyet.

Az UEFA mindeközben a Barça legutóbbi mérkõzésén, a katalán csapat Celtic elleni gyõzelménél is talált a versenyszabályzatba ütközõ jelenséget. A zászlók miatt eddig is megkapta a pénzbüntetést a klub, és várhatóan most is meg fogja kapni, miután a szurkolókat 30 ezer ’estelada’, azaz függetlenségi zászló várta a Camp Nou bizonyos székein. Az UEFA ellenben ennél komolyabb kihágást is tapasztalt, nevezetesen azt, hogy a függetlenségi zászlókat a szurkolók rendelkezésére bocsátó mozgalom szervezõit az egyesület meghívta a VIP-páholyba. Ez az UEFA szerint egyértelmûen azt jelenti, hogy a Barcelona együttmûködik a politikai akció szervezõivel.

Ugyanis az UEFA számára az is világos, hogy ez egy politikai akció volt, mely teljesen szembegy a szervezet szellemiségével, valamint maga a Bajnokok Ligája versenyszabályzata nem is engedélyez semmiféle politikai megnyilvánulást a mérkõzések ideje alatt. Ennek következtében a büntetés ezúttal – a klub együttmûködésének vélt bizonyítottsága miatt – nagyobb mértékû lehet, ami a szektorbezárással kezdõdhet, majd további szabálysértés esetén a teljes stadion bezárásával végzõdhet.

Az ügy csak azért nem lesz gyors lefolyású, mert mindkét fél a Nemzetközi Sportdöntõbíróság irányadó döntésére vár, melynek tehát lényegében azt kell eldöntenie, hogy megjelenhetnek-e majd a jövõben politikai tartalmak egy-egy stadionon belül a Bajnokok Ligája találkozóin.