Visszatekintés: A triplázós szezon közepén Enrique állása veszélyben volt

Az FC Barcelona ellenfele a Paris Saint-Germain a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében. A párizsiak menedzsere Luis Enrique, aki 8 esztendőn keresztül játékosként (1996-2004), 3 éven keresztül pedig edzőként (2014-2017) szolgálta a gránátvörös-kékeket. Ebben a cikkben az utóbbi időszakot és azt elevenítjük fel, hogy milyen munkát végzett a Barça kispadján.

Sokáig nem úgy nézett ki, hogy a katalánok a 2014-15-ös szezonban triplázni fognak. Az első nyolc bajnokit megnyerték úgy, hogy gólt sem kaptak, viszont a kilencedik fordulóban 3-1-es vereséget szenvedtek a Real Madrid vendégeként, majd a következő körben a Celta Vigótól is kikaptak hazai pályán (0-1). A mélypont és a „robbanás” a Real Socidedad elleni, 1-0-ra elveszített bajnoki meccs volt január 4-én, amelyen Messi, Neymar, Rakitic, Dani Alves, illetve Gerard Piqué is kimaradt a kezdőcsapatból. Másnap kirúgták az akkori sportigazgatót, Andoni Zubizzaretát, akinek komoly szerepe volt Enrique kinevezésében, ezért az ő állása is veszélybe került. Emellett Messivel sem jött ki jól, a január 2-ai edzésen nyílt vita tört ki közöttük.

A Sociedad elleni vereséget egy Elche elleni hazai Király-kupa mérkőzés követte, amelyre egyrészt csupán 27 ezren látogattak ki, másrészt a feszültség csak fokozódott: egyes beszámolók szerint a lefújást követően az öltözőben Messi arra ösztökélte az akkori elnököt, Bartomeut, hogy szabaduljon meg Enrique-től és azzal fenyegőtözött, hogy távozni fog az idény végén, ha nem történik változás. Mindezek mellett a pályán sem volt minden rendben, az MSN még nem akart összeállni, Suárez beilleszkedése nehezen ment, a védekezéssel is adódtak gondok, pláne Piqué hiányában, valamint a csapat játéka, stílusa sem nyerte el sokak tetszését.

Barcelona 3-1 Atletico Madrid: Lionel Messi, Luis Suarez and Neymar combine to lift the gloom | Daily Mail Online

A nagy hármas közös öröme azon a bizonyos Atlético elleni meccsen

A fordulópontot a január 11-én rendezett, Atlético Madrid elleni 3-1-es siker jelentette, az öltözőn belüli helyzet rendeződött (ebben Xavinak nagyon komoly szerepe volt), a pályán pedig minden puzzle darab a helyére került, összeállt egy elsöprő, legyőzhetetlen gépezet. Enrique kiválóan ismerte fel, hogy ezzel a támadóharmással érdemes jóval direktebb játékra törekedni annak érdekében, hogy ki tudják használni az ellenfél rendezetlen védelmét és az üres területeket, emellett a letámadás elképesztően intenzív és hatékony volt. A bajnokságot végül 94 ponttal és 110:21-es gólkülönbséggel (!) nyerték meg a katalánok, míg a Király-kupa döntőjében az Athletic Clubot verték meg 3-1-re. A Bajnokok Ligájában sem találtak legyőzőre, a Manchester City-t 3-1-es, a PSG-t 5-1-es, a Bayern Münchent 5-3-as összesítéssel ejtették ki, a fináléban pedig a Juventus ellen nyertek 3-1 arányban Rakitic, Suárez és Neymar góljaival.

A 2015/16-os idényben sokáig abszolút ment a szekér (például ősszel 0-4-es győzelem a Bernabeúban), majd a márciusi válogatott szünetet követően nagyon komoly hullámvölgybe kerültek a gránátvörös-kékek: a Ligában három egymást követő találkozón vereséget szenvedtek, aminek eredményeként szorossá vált a bajnoki címért folyó harc, valamint már a legjobb 8 között kiestek a BL-ből az Atlético Madrid ellenében. A Deportivo otthonában aratott nagyarányú győzelemmel (0-8) kerültek sínre és végül behúztak mind a bajnokságot, mind a Copa del Rey-t. A harmadik és egyben utolsó, 2016/17-es szezon volt a legkevésbé sikeres: a csapat „csak” a Király-kupát nyerte meg, a Ligában második helyen végzett, a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében pedig tükörsimán, 3-0-ás összesítéssel ejtette ki a Juventus. Ezen évad két legszebb pillanata talán Messi utolsó perces gólja a Clásicón (2-3) és természetesen a PSG elleni fordítás.

Részben azért nem sikerült fenntartani az első szezonban látott eredményességet, mert Enrique nem tudott megújulni és előfordult néhány alkalommal, hogy nem tudott reagálni az ellenfél edzőjének remek meccstervére, erre a legjobb példa a PSG elleni 4-0-ra elbukott odavágó és a Juventus elleni 3-0-ás kiesés, a csapat játéka teljesen kilátástalan volt ezeken az összecsapásokon. Ugyannakkor azzal, hogy az első idényében triplázott, ráadásul január közepétől űrfocival pofozott le szinte mindenkit a csapat, örökre beírta magát a klub történelemkönyvébe.

Luis Enrique 181 összecsapáson irányította a Barcelonát, a mérlege 138 győzelem, 22 döntetlen és 21 vereség, ez 2.41-es meccsenkénti pontátlagot jelent. Összesen kilenc trófeát nyert: három Copa del Rey-t, kettő bajnokságot, egy Klubvilágbajnokságot, egy Bajnokok Ligáját, valamint egy Spanyol és Európai Szuperkupát.

PSG – FC Barcelona rendezvény és közös meccsnézés |FB esemény|
Az eseményen való részvételhez az alábbi űrlap kitöltése szükséges:
Jelentkezési űrlap

A részvétel ingyenes, NEM csak Penya-tagoknak szól, hívjátok nyugodtan a családtagjaitokat, barátaitokat!

***