Luuk de Jong a második legeredményesebb és a leghatékonyabb csere a LaLigában

Statisztikákkal támasztjuk alá, hogy a holland center az egyik legjobb csere a Liga 2021/22-es kiírásában

Talán sokan emlékeznek még az olvasóink közül arra, amikor a nyári, kaotikus átigazolási időszak utolsó pillanatában derült ki, hogy Luuk de Jong kölcsönben érkezik Barcelonába. Jóllehet mi is szkeptikusan fogadtuk a hírt, és a közvélemény sem a holland centertől várta a megváltást, erre azonban valamelyest rácáfolt de Jong: noha még mindig nem alapember a Barçában, mégis számos alkalommal mentette már meg a csapatot a pontvesztéstől.

Természetesen nem mindig sikerült a pontszerzés/továbbjutás, amikor gólt szerzett, de ez alól csak egyetlen, a tavaly decemberi, Real Madrid elleni Szuperkupa-meccs a kivétel (2-3), amelyen ő szerezte a hosszabbítást érő, egyenlítő gólt. Ezt nem beleszámítva a statisztikába amikor ő betalált, akkor egyetlen alkalommal se veszített a Barcelona.

Gólérzékeny — legalábbis a hajrában

Érdekesség, hogy kezdőként ugyan eredményesebb minden sorozatot figyelembe véve (4 gól), mint csereként (3 gól), azonban sokkal jobb a hatékonysága a kispadról beállva. Amikor legalább az első félidőt a pályán töltötte a LaLigában, akkor 14 lövésből mindössze három gólt született (17,6%-os hatékonyság), és a kihagyott helyzetek minőségéből adódóan még körülbelül két gólt kellett volna szereznie. Ezt úgy számoltuk ki, hogy a próbálkozások xG értékét összeadtuk az understat.com adatai alapján, és +2,49-es érték jött ki, vagyis biztosan kihagyott legalább két olyan ziccert, amiből könnyen gól születhetett volna — például a Mallorca elleni meccsen a két kapufája. Csereként már sokkal jobb a helyzet, sőt… Gyakorlatilag De Jong egy igazi ,,jolly joker”, ugyanis az utolsó percekre beszállva öt próbálkozása volt eddig, amelyből három egyenesen a kapuban kötött ki, ami 60%-os hatékonyságot eredményez.

Ahogy a klasszikus szólás tartja: ,,Fejében az ereje!”

Azt nyugodtan elkönyvelhetjük, hogy Luuk de Jong az utóbbi időkben rászolgált a ,,csodacsere” jelzőre. Két hónap alatt háromszor állt be úgy néhány percre, hogy pontot szerzett a csapatnak. Február 13-án az Espanyol (2-2), két héttel később az Athletic (4-0, igaz, azon a meccsen már a csapat negyedik gólját szerezte), illetve április 10-én a Levante (3-2) ellen talált be. A katalán rivális ellen két, a baszkok ellen négy, míg a valenciaiak ellen hat perc kellett neki a gólszerzéshez. Ami pedig a pláne az az, hogy mindegyik találatot fejjel szerezte. Persze ha már fejes gól, akkor a még 2021 decemberében lejátszott, Granada elleni meccsen is az ő bólintását követően szerzett vezetést Xavi együttese.

Érdemes azt is megemlíteni, hogy ezen próbálkozások közül azért korántsem volt mindegyik 100%-os ziccer, és ezt az alábbi képeken látható xG-értékek bizonyítják (ha esetleg valaki nem emlékezne, vagy nem látta volna a helyzeteket). Annyit érdemes tudni, mielőtt valaki elkezdi tanulmányozni az ábrákat, hogy a gólt jelentő xG értéke az 1.00, és egy ahhoz képest számított érték maga a próbálkozás minősége. A Mallorca elleni fejes értéke az understat.com szerint 0.41, vagyis ekkora esélye volt annak, hogy gól születik ebből a helyzetből változókban kifejezve.


A képek forrása: understat.com

A ,,fontos gólok” embere

Természetesen minden gól jelentőséggel bír, de a holland centernek voltak olyan megmozdulásai a bajnokságban, amelyek pontot/pontokat értek (a fenti képeken látható mérkőzéseken). Ha a Granada elleni találkozót nem számoljuk bele — amelyen az ő eredményessége révén szerzett vezetést a Barça —, akkor már összesen hét pontot szállított a csapatnak, ebből négyet pedig az utolsó percekben.

Mindezt úgy érte el, hogy 23/8 alkalommal volt kezdő, és 851 percet töltött a pályán minden sorozatot figyelembe véve. Ennek köszönhetően pedig a második legeredményesebb csere a LaLiga 2021/22-es kiírásában, azonban abban a tekintetben első, hogy milyen gyakran szerez gólt, ugyanis alig több, mint másfél óránként zörrenti meg az ellenfelek hálóját.


Rövidítések:
MPD=lejátszott meccsek, MPG=gólok percenként, GST=gólok kezdőként, GSUB=gólok csereként
Forrás: playmakerstats.com