A spanyol válogatott a csoportban gólt sem kapva, 3 mérkőzés után 5-0-s gólkülönbséget felmutatva, magabiztosan várhatta a grúzok elleni első egyenes kieséses párharcát. A torna egyik legszimpatikusabb csapata meglepetésre egy már-már minden meccsen szokásosnak mondható öngóllal megszerezte a vezetést. Sokáig nehezen áttörhetőnek tűnt a grúz védelem és Mamardashvili által felhúzott fal, ám még az első félidőben egyenlíteni tudtak Pedriék, a második játékrészben pedig jóformán átgázolt ellenfelén a spanyol csapat.
A várakozásoknak megfelelően ezúttal is 2 Barcelona játékos kapott lehetőséget a spanyol kezdőcsapatban Pedri és Lamine Yamal személyében, míg Fermin és Ferran a kispadról várták, hogy ezúttal is pályára léphessenek. A találkozó úgy indult, ahogy azt mindenki várta: de la Fuente együttese kezdeményezett, labdavesztés után egyből jött a jól megszokott intenzív letámadás. Az első negyed órában leginkább a Cucurella-Nico Williams párossal fémjelzett bal oldalon próbáltak támadást építeni. Az akciók eredményeképpen sorra jöttek a szögletek, az első komoly védést Mamardashvilitől Carvajal fejese után jegyezhettük fel. Az első valamirevaló grúz támadás a 18. percben érkezett, amikor Kakabadze tette be a labdát középre, Le Normand pedig nagyon peches mozdulattal a saját kapujába tessékelte a játékszert. Ez volt a spanyol válogatott első kapott gólja a tornán, 287 játékperc után, 0-1!
A kapott gól után kisebb zavart lehetett felfedezni a spanyolok játékában. Az óriási labdabirtoklási fölény megmaradt, de néha-néha fellelhető volt 1-1 technikai hiba, elcsúszások, kapkodás a támadójátékban. A kapott gólon kívül ebben valőszínűleg szerepet játszott a 20. perctől zuhogó eső is. Ez a kisebb zavar, a technikai hibák nem tartottak sokáig, a félidő utolsó negyed órájában ismét sorjáztak a spanyol lehetőségek, Mamardashvilinek sok kisebb-nagyobb bravúrt kellett bemutatnia. Az óriási nyomást a 39. percig bírta Willy Sagnol együttese, amikor Rodri a 16-os vonaláról ballal tűpontosan kilőtte a bal alsót, erre már a Valencia hálóőre sem érhetett le, 1-1!
Az első félidő utolsó 5 percére sem lassított le a spanyol csapat, továbbra is nyomás alatt tartották a grúz kaput, de nem sikerült a szünet előtt újabb gólt szerezni. A félidei eredménynek egyértelműen Georgia örülhetett jobban, 1-1 kontrán kívül nem sokat mutattak fel Mikautadzéék, de a hátsó alakzatuk majdnem hibátlanul állta a sarat.
A második félidő azzal indult, hogy Kvaratskhelia a félpályáról eresztett meg egy lövést, de a próbálkozása nagyjából 1 méterrel elkerülte a kaput. Nem sokkal később Yamalt buktatták a 16-os előterében, ő maga vállalta el a szabadrúgást, melyet Mamardashvili hárított, a következő támadással viszont már ő sem tudott mit kezdeni. Ismét a 16 éves barcelonai szelső villant, gyönyörűen varázsolta a labdát a beinduló Fabián Ruiz fejére, aki közvetlen közelről nem hibázott, 2-1!
Az első spanyol cserére 52 percet kellett várni, ekkor Pedri helyére érkezett Dani Olmo, ami, mint utólag kiderült, nagyon jó húzásnak bizonyult. Az idő előrehaladtával egyre kevésbé volt sürgős a spanyoloknak, viszont Sagnol csapata egyre feljebb tolta az ötös védőfalát, és próbáltak minél gyorsabban labdát szerezni. Ennek következtében leginkább a két villámgyors szélső, Yamal és Nico előtt nagy üres területek nyíltak, előbbi játékos remek kényszerítőket mutatott be Olmoval, aki a második játékrészben szárnyalt. A félidő közepén mindkét szövetségi kapitány próbált belenyúlni cseréivel a mérkőzésbe, ez inkább de la Fuentének sikerült, aki pályára küldte Grimaldót és Oyarzabalt is.
Az utolsó 20 percre ismét felpörögtek az események. Előbb született egy újabb öngól (ezúttal grúz részről), melyet a VAR lesállás miatt érvénytelenített, majd a 75. percben Nico Williams kapott hatalmas labdát Fabian Ruiztól, és egy gyönyörű csel után a léc alá rúgta a játékszert, a kapusnak ezúttal esélye sem volt, 3-1! Ezt követően lényegében a spanyolok koncentráltságán (inkább dekoncentráltságán) múlt, hogy a maradék bő 10 percben hányszor találnak még be. Yamal csak saját maga rúghatott volna 2, akár 3 gólt is, de a befejezései ezúttal nem ültek igazán. A spanyol szövetségi kapitány kihasználta utolsó 2 cserelehetőségét is, Merino és Jesus Navas érkeztek, ezzel tehát eldőlt, hogy ezúttal sem Fermin, sem pedig Ferran nem kap lehetőséget. Végül a csereként beállt Olmo a 83. percben végképp eldöntött mindent, szépen helyezett a jobb alsóba, 4-1!
Georgia tehát megráncigálta az oroszlán bajszát, de igazán nagy akadályba ezúttal sem ütközött a spanyol együttes. A találkozón Pedri nem játszott rosszul, de kicsit halovány volt, Yamal viszont a második félidőben nagyon élt, gólpasszt is jegyezhetünk a neve mellé, a gól viszont ezúttal sem jött neki össze. Folytatás július 5-én, Stuttgartban a házigazdák ellen. Hátha ott érkezik a várva-várt találat Yamaltól is.
Spanyolország-Grúzia 4-1 (1-1)
Európa-bajnokság, nyolcaddöntő
RheinEnergieStadion, Köln
42.233 néző
Vezette: François Letexier
Spanyolország: Simon – Carvajal (Navas 81′), Le Normand, Laporte, Cucurella (Grimaldo 66′) – Pedri (Dani Olmo 52′), Rodri, Ruiz (Merino 81′) – Yamal, Morata (Oyarzabal 66′), Nico Williams
Georgia: Mamardashvili – Kakabadze, Gvelesiani (Kvekveskiri 79′), Kashia, Dvali, Lochoshvili (Tsitaishvili 63′) – Chakvetadze (Davitashvili 63′), Kiteishvili (Altunashvili 41′), Kochorashvili – Mikautadze (Zivzivadze 79′), Kvaratskhelia
Gólszerzők: Rodri 39′, Fabian Ruiz 51′, Nico Williams 75′, Dani Olmo 83′, ill. Le Normand (öngól, 18′)
***