Remélhetőleg a nagy legendák nyomdokaiba lép
This is just... pic.twitter.com/FxBzTvE62n
— FC Barcelona (@FCBarcelona) July 16, 2025
Ja, ugyanazt a statisztikai adatot lehet a helyén kezeltnek és megfelelően értelmezettnek, illetve félreértelmezettnek és belemagyarázottnak venni, minden attól függ, hogy ki idézi az adatot, illetve alátámasztja-e vagy cáfolja a teóriát.
Arról nem is szólva, hogy a statisztikai adatokat tudni kellene a helyén kezelni, megfelelőlen értelmezni és nem arra hivatkozva félreértelmezni, belemagyarázni a megmagyarázhatatlant, legyen az bármilyen jellegű statisztikai adat is.
Egyik oldal szerint ott mindket csapat 1,5 koruli xg-t produkalt, masik oldal szerint 2,1 es 2,7 volt ugyanez a meccs. Igy azert [auto_cenzúra] nehez az xg-t, mint tenyt kezelni.Peter írta: ↑2023.12.11. 18:55:33Ami fejben eldőlhet az ott is dől el.....La Masia1 írta: ↑2023.12.11. 05:21:38A Girona-Real 0:3 meccsen pont fordítva volt. Az egy sokkal kiegyenlítettebb meccs volt, de a Real a közel 3-as xG-jére be is rúgta a 3-at, a Girona meg a szintén hasonlóra semmit. Pedig a realitás a helyzetek és a játék képe alapján az X lett volna, helyette az eredményjelző alapján "kaptak egy sima 3-ast".
Ami fejben eldőlhet az ott is dől el.....La Masia1 írta: ↑2023.12.11. 05:21:38A Girona-Real 0:3 meccsen pont fordítva volt. Az egy sokkal kiegyenlítettebb meccs volt, de a Real a közel 3-as xG-jére be is rúgta a 3-at, a Girona meg a szintén hasonlóra semmit. Pedig a realitás a helyzetek és a játék képe alapján az X lett volna, helyette az eredményjelző alapján "kaptak egy sima 3-ast".
Az elsőt nem értem, mire gondolsz teljes merítés alatt? Egy iszonyatosan nagy adatbázisról beszélünk, szerintem alsó hangon is többtízezer játékossal és elvégzett tizivel. Ennél akkor sem lenne pontosabb, ha 800 milliós lenne az adatbázis. Vagy max ezredekkel lenne pontosabb, elhanyagolható.drobika írta: ↑2023.12.11. 18:21:34Persze érthető.
Néhány csekélység elmarad az egyenletből. Nincs teljes merítés, ami nem elhanyagolható, mert ha nem teljes az adatbázis, akkor a hiányzókra nem lehet kivetíteni a számba vetteket.
Nincs figyelembe véve egy csapat mentális állapota miatti helyzetkihasználása, 11-es rúgási képessége, szabadrúgási képessége.
Elidőzni max annyit, hogy azért ne mondjuk, hogy nem fociztunk egy ilyen xG-vel, ami bődületesen magas. Amúgy igen, pont az lenne a lényeg, hogy hosszútávon milyen lesz. Ha a maival hosszútávon 100 meccsből 425 gólt lőnénk (amit itt mindenki aláírna gondolkodás nélkül), akkor van némi ellentmondás, és mégsem lehetett rossz az a támadójáték.
Ez igy vilagos, de akkor egy-egy meccs utan tul sokat idozni az xg statokon tok felesleges. Szezon felenel erdemes ranezni, illetve majd a szezon vegen ujra.bence0330 írta: ↑2023.12.11. 18:18:49Nem, hanem nyilván a valószínűséget, pont ezért kell big picture-ben nézni a dolgot, hosszabb mintával. Az xG-vel most sem amellett érvelünk, hogy kötelező lett volna 4-5 gólt lőni, hanem hogy hosszútávon 100 ilyen lejátszott mérkőzésből kéne vágni alsó hangon 350-400-at, ergó jól játszottunk. Ebből lehet, hogy a BL döntő 1 gólos lesz, egy Almeria elleni kupameccs meg 8.
Persze érthető.bence0330 írta: ↑2023.12.11. 18:08:12Na. Szóval vegyük a tizenegyest, mert az a legegyszerűbben kikalkulálható adat. 0,76-os az xG-je. Ez azt jelenti, hogy az adatbázisban lévő 11-esekből 100 alkalommal 76-szor lőtték be. Ergo 76% esély van egy tizi értékesítésre, ami ugye a 0,76. Ez szerintem tiszta sor.
Mivel egy adabázisból dolgoznak (meg nem mondom mekkorából, de mindegy), vannak, akik csak 57%-ban lőnék be. Vannak, akik 89. A statisztikai átlag lesz a 76%. Így a 0,76 a statisztikai átlag xG-ben kifejezve, ergo átlag játékoshoz mérik a helyzet minőségét.
Így remélem érthető!
Nem, hanem nyilván a valószínűséget, pont ezért kell big picture-ben nézni a dolgot, hosszabb mintával. Az xG-vel most sem amellett érvelünk, hogy kötelező lett volna 4-5 gólt lőni, hanem hogy hosszútávon 100 ilyen lejátszott mérkőzésből kéne vágni alsó hangon 350-400-at, ergó jól játszottunk. Ebből lehet, hogy a BL döntő 1 gólos lesz, egy Almeria elleni kupameccs meg 8.
Na. Szóval vegyük a tizenegyest, mert az a legegyszerűbben kikalkulálható adat. 0,76-os az xG-je. Ez azt jelenti, hogy az adatbázisban lévő 11-esekből 100 alkalommal 76-szor lőtték be. Ergo 76% esély van egy tizi értékesítésre, ami ugye a 0,76. Ez szerintem tiszta sor.
Igen, pont ez a lényeg! Az xG-nek hosszútávon van értelme. Ha stabilan 4-es xG-t hoznánk meccsenként (lehetetlen, ilyenre egy City nem lenne képes), akkor fölényesen hoznánk a bajnokságot egy közepesen gyenge helyzetkihasználással is. Egy meccsre pont annyira van értelme, hogy megmutassa, hogy jól játszottunk de kis mintából nyilván nem jöhet ki az átlag, 4,25-ös xG-ból lehet rúgni 0-át és 8-at is. 100 meccsen 425-ös xG-re már azért hóttbénán is lesz legalább 320 gól, meg mondjuk 500 alatt. Most a hasamra ütöttem, a lényeg, hogy akkora eltérés már nem lesz. És azért egy csapat mindig arra törekszik, hogy hosszútávon minél több gólszerzési lehetősége legyen. Kivéve a Getafe, ott az xLF-et vizsgálják, ahol az LF a várható lila foltokat jelzi.
A világon senki nem mondta, hogy húdehűha minden rendben van. Még tán Andris a legpozitívabb, Xavit leginkább védő kommentelő itt, és még ő sem állít ilyet. Ezek arra reakciók, hogy mennyire bénák, ötlettelenek vagyunk, és milyen gyatrán támadunk, ami egyszerűen nem igaz.drobika írta: ↑2023.12.11. 16:44:52Márpedig amig a játékrendszerből adódó hiányosságok nincsenek megoldva, addig számolhatunk XG-t meg mindent, amíg a fejekben nincs rend detto, addig valóban csak az XG táblázatot vezethetjük.
Nekem az a meglátásom, hogy az UEFA-nál kezdeményezzük, hogy gól helyett erre osszanak lapot.
Meg XG-vel , csalogassuk be az embereket a stadionba.
Látom a tabellát, hisz bele is írtam a hsz-be.drobika írta: ↑2023.12.11. 16:23:14Mellékeljek neked egy tabellát?
Vezesd le nekem légyszíves azt, hogy az XG-t vezető csapat miért rúg ilyen kevés gólt? És miért kap annyit.
Vezesd le nekem az XG-ből azt, hogy miért engedjük át a komplett térfelünket a kontrázó ellenfeleknek, amit 3 emberrel próbálunk meg levédekezni, rendszerint eredménytelenül. Miért nincs középpályás védekezés, és miért nincs csapatjáték. Légyszíves fogalmazd meg nekem a jelen Xavi Barcelonájának játéklényegét.
Mindezt légyszi az XG-ből, meg a százalék/ játékperc/ fűmagasság és egyéb együtthatók mellett.
1: Ezt nem értem, csakis a jelenből és a múltból lehet következtetni a jövőre, mégpedig mintából. Lehetőleg minél nagyobból, mert annál pontosabb. Semmi másból nincs semmi esély.drobika írta: ↑2023.12.11. 15:44:49Pontosan értem, hogy mi az XG lényege. Tudom, hogy megtörtént eseményeket vesz alapul.
Te nem érted, amit én szeretnék evvel kapcsolatban mondani. Abból, hogy mi történt, nem lehet kellő alapossággal levonni semmit a jövöre nézve egy olyan helyen, ahol semmi sem biztos.
Ezek tények. Ezt nem lehet vitatni szerintem.
Amúgy meg kérlek nézd meg a tabellát. Nézd meg a góljaink számát.
vesd össze az elmúlt 10 évvel, és akkor térjünk oda vissza, hogy mi is a helyzet és miért.
Pontosan értem, hogy mi az XG lényege. Tudom, hogy megtörtént eseményeket vesz alapul.La Masia1 írta: ↑2023.12.11. 15:32:07Ne haragudj, de a leírtak alapján nem igazán érted az xG lényegét, "működését"....drobika írta: ↑2023.12.11. 15:08:17
Most pont a szakmámba illőt példát hoztál( az egyikből)
Nos, hogy egy autóban az olajszint magassága miért annyi amennyi, az tökéletesen nem jó példa ide. Egyébként az olajszintnek pont az a jó belövése, ha félig, vagy kicsit afelett a nívópálca szerint egy motorban. Nem szeretnék erről vitát nyitni, mert az pont annyival volna egyenértékű, hogy megnyitnánk a Föld lapos vagy sem témát.
Az elemzőket egyébként ismerjük más szakmákból is, tökéletesen alkalmasak arra, hogy a dolgokat ilyen olyan színben tüntessék fel a megrendelő kedve szerint.
Ha egy csapatban nincsenek posztok, nincsenek leosztott feladatok, ha nincs egy begyakorolt játék ez alapján, ott várható XG-t sem lehet számolni, egész egyszerűen azért, mert nincs kiszámítható, várható, konstansnak mondható játék. Ez ennyire egyszerű. De mondom, a főoldalon van egy frappáns talán két mondat az XGnkről, ami alapján az eredménynek fordítottnak kellene lennie. De a tények makacs dolgok...Nem az lett.
Az xG-t nem előre számolod, nem tervezed előre...az a megtörtént eseményt írja le.
És abból tudsz következtetéseket levonni.
Ha folyamatosan magas xG-re kevés gólt rúgsz, akkor nem a helyzetek kialakításának hiányán kell agyalni, mint ahogyan sokan itt mondják, hogy "nincsen elég helyzetünk", mert de, van. Hanem azon, hogy miért nem mennek be rendszeresen.
És az az érzésem, hogy az olajszintes hasonlatom sem megfelelően ment át...
Erről van szó: te, totál szubjektíven úgy értékeled, hogy annál a helyzetnél nem 20% az esély a gólra, hanem jóval magasabb.Nagybarcelona írta: ↑2023.12.11. 14:25:55
Persze ha úgy nèzzük, mint valamelyik meccsen, mikor a ziccerre adott 20% esèlyt kapusunkkal szemben
Pedig a valóság, megszámlálhatatlan meccs adatai alapján, ami hasonló paraméterek alapján értékeli a helyzetet, az, hogy egy olyan helyzetet a kapus kb. 80%-ban kivéd, vagy a játékos nem rúgja be valamiért.
A statisztika alapján egy olyan helyzetből, amit "onnan én is berúgnék", és a néző "full ziccernek" számol, a legtöbbször mégsem lesz gól. És nem, nem XY volt suta, hanem a csatárok 80%-os valószínűséggel nem rúgnak onnan, egy olyan minőségű helyzetből gólt. A fejlett xG modellek már a gólpasszt megelőző passz minőségét is értékelik.
Te annyit látsz/nézel, hogy "ott a labda előtte, ott a kapus, hogyan lehet kihagyni".
A modell meg a lövés sikeressége szempontjából egy csomó egyéb változót is figyelembe vesz.
Ha focizol pl. kis pályán, gondolom neked sem mindegy, hogy milyen szögben, milyen erővel, melyik lábadra jön a labda a lövés előtt, és a labda tisztán, vagy két védő között jön el. Pedig mindkét esetben ott leszel 5 méterre a kapustól. Ugyanazt a lövés előtti pillanatot látja mindenki. De egyik esetben lehet egy érintésből berúgod, a másikban meg luftot rúgsz. Pedig "pont ugyanaz a helyzet" volt.
Ne haragudj, de a leírtak alapján nem igazán érted az xG lényegét, "működését"....drobika írta: ↑2023.12.11. 15:08:17
Most pont a szakmámba illőt példát hoztál( az egyikből)
Nos, hogy egy autóban az olajszint magassága miért annyi amennyi, az tökéletesen nem jó példa ide. Egyébként az olajszintnek pont az a jó belövése, ha félig, vagy kicsit afelett a nívópálca szerint egy motorban. Nem szeretnék erről vitát nyitni, mert az pont annyival volna egyenértékű, hogy megnyitnánk a Föld lapos vagy sem témát.
Az elemzőket egyébként ismerjük más szakmákból is, tökéletesen alkalmasak arra, hogy a dolgokat ilyen olyan színben tüntessék fel a megrendelő kedve szerint.
Ha egy csapatban nincsenek posztok, nincsenek leosztott feladatok, ha nincs egy begyakorolt játék ez alapján, ott várható XG-t sem lehet számolni, egész egyszerűen azért, mert nincs kiszámítható, várható, konstansnak mondható játék. Ez ennyire egyszerű. De mondom, a főoldalon van egy frappáns talán két mondat az XGnkről, ami alapján az eredménynek fordítottnak kellene lennie. De a tények makacs dolgok...Nem az lett.
Erről van szó: te, totál szubjektíven úgy értékeled, hogy annál a helyzetnél nem 20% az esély a gólra, hanem jóval magasabb.Nagybarcelona írta: ↑2023.12.11. 14:25:55
Persze ha úgy nèzzük, mint valamelyik meccsen, mikor a ziccerre adott 20% esèlyt kapusunkkal szemben
Viszont ugyanazt a meccset csak egyszer játszák le, és olyan nincs, hogy mit lett volna, ha. A vesztes meccs kielemzése a jövőre nézve lehet hasznos, tanulni a hibákból, jobban kihasználni az erősségeket stb. Nem pedig magyarázkodni, mint egy rossz vesztes.Úgy, hogy a helyzeteik minőségét tekintve, azokból nagy átlagban, reálisan, "sokszor lejátszva ugyanazt a meccset", nem rúgtak volna 4 gólt