Az FC Barcelona úgy döntött, Marc-André ter Stegen súlyos sérülése miatt igazol egy kapust erre a szezonra, végül Wojchiech Szczesny lett a befutó. Ebben a cikken röviden ismertetjük a lengyel hálóőr eddigi pályafutását, illetve összehasonlítjuk a teljesítményét különböző statisztikai mutatók alapján Iñaki Peñaéval és Ter Stegenével egyaránt.
Szczesny első felnőtt csapata az Arsenal volt (2010 decemberében debütált a Premier League-ben), 181 mérkőzésen 194 gólt kapott a londoniak színeiben. 2015 és 2017 között a Romában játszott kölcsönben, 81 meccsen 95 alkalommal vették be a kapuját. 2017 nyarán végleg távozott Angliából, a Juventus igazolta le 18,4 millió euró ellenében. 7 idény alatt és 252 találkozón 233 gólt kapott a torinói együttesben. Rendkívül tapasztalt hálóőr a legmagasabb szinten, 404 topligás összecsapáson (272 olasz és 132 angol bajnoki), illetve 68 BL-mérkőzésen játszott.
Szczesny kapott góljainak száma (öngólok nélkül*) és ahhoz képesti Post-shot xG mutatói a Serie A-ban
Egy kapus teljesítményének értékeléséhez 3 tényezőt érdemes vizsgálni: védések, helyzetek megakadályozása (söprögetés és beadások megfogása), valamint lábbal való játék. Ahogyan a fenti táblázat mutatja, Szczesny védések terén remekül teljesített, ugyanis a 2017/18-as szezon óta egyetlen évadban (2020/21) kapott több gólt annál, mint amennyi a kapujára érkező lövések mennyisége és minősége alapján várható lett volna (PSxG). Ehhez képest az előző és mostani bajnoki idényben összesen Iñaki Peña 17,1-es PSxG értékre 21 gólt kapott. Ami Ter Stegent illeti, meglehetősen hullámzó volt, a legjobb mutatója +8,7, a legrosszabb pedig -3,9 PSxG. Ez is mutatja, hogy még a legnagyobb klasszisoknál is előfordulhatnak nagy hullámzások mindkét irányba, és ez egy leíró, nem prediktív statisztika.
Ter Stegen PSxG mutatói, forrás: FBref
A Juventus játékstílusa a 2019/20-as és 2020/21-es szezonban állt a legközelebb a (jelenlegi) Barcáéhoz, ezért a hátralévő szempontoknál Szczesny esetében ezen évadokat vettem figyelembe. Peñanál a tavalyi, Ter Stegennél a legutóbbi 2 idényt néztem. Ami a beadások hatástalanítását illeti, Szczesny 3 és 3,1%-ot hozott, ez egyértelműen jobb Peña értékéhez képest (1,4%), viszont elmarad Ter Stegen hatékonyságától (4,7 és 3,9%). Egyik hálóőr mutatója sem számít kiemelkedőnek, az előző szezonban David Raya (Arsenal) volt a legjobb az európai topligák kapusai közül 12,2%-kal. Söprögetés terén Szczesny korrekt számokat hozott, egészen pontosan 90 percre vetítve 1,29 és 1,24 védekező akciót hajtott végre a tizenhatoson kívül. A lengyelhez képest mind Peña (0,5), mind Ter Stegen (1,11 és 1,09) rosszabb volt.
Barcelonában kiemelten fontos, hogy egy kapus jó, megbízható legyen lábbal és a társak bátran be tudják vonni a labdakihozatalokba. Szczesny passzpontossága 86,5 és 90,5%-ot ért el, Peña hasonlóan (87,2%), Ter Stegen kicsivel jobban (89,5 és 91,6) teljesített. A lengyel hosszú átadásainak 68,5 és 72%-a ment társhoz, ehhez képest Peña sokkal-sokkal rosszabb (50%), míg Ter Stegen kicsivel jobb (73 és 74,6%) számokat hozott.
Peña egyértelműen nem üti meg azt a szintet, hogy huzamosabb ideig elsőszámú opció legyen, ezért a klub nem várhatott januárig, már most hozniuk kellett valakit, és az elérhető opciók közül az egyik legjobbat választották ki. Szczesny egyértelműen jobb a saját nevelésű kapushoz képest és nem marad el sokkal Ter Stegentől, sőt, védések terén kiegyensúlyozottabb volt. Az a nagy kérdés, hogy mennyi ideig tart neki formába lendülni, ugyanis hiába védett folyamatosan az előző szezonokban, utoljára június 21-én (lengyel-osztrák csoportmeccs) lépett pályára.
Statisztikai kisokos:
Post-Shot xG (PSxG): A lövések minőségét írja le. Azt vizsgálja, hogy az adott kísérletből mekkora esély mutatkozik a gólszerzésre. Minél közelebbről és minél inkább a kapu valamelyik széle felé halad egy próbálkozás, annál magasabb értéket kapunk.
Adatok forrása: FBref, Transfermarkt
***