Győztes mentalitás, kiváló teljesítmények és az első trófea – Real Madrid-Barcelona 1×1 értékelő

A szezon eddigi legjobb csapat- és egyéni teljesítményével nyerte meg vasárnap a Spanyol Szuperkupa döntőjét a Barcelona, ami az első trófea a post-Messi korszakban és Xavi irányítása alatt. Mindezek alapján pedig nem meglepő, hogy szuper pontokat osztottunk és gondolatokat tudtunk írni az értékelőben és valószínűleg átlagban sosem voltak még ilyen magas pontok, amióta a rovatot írjuk. De ha máskor jogos a kritika, most abszolút jogos minden dicséret a játékot, a hozzáállást illetően, illetve a jók közül is néhány kiemelkedő játékos teljesítményét illetően – a szezon első 10-esét Gavi például megnyerte magának a gólja és két gólpassza mellé.

Real Madrid-Barcelona 1-3 | Gólok + ünneplés videón

A csapat: 9

Ilyen kategóriánk nem szokott lenni, de teszünk egy kivételt, mert van pár dolog, amiről érdemes megemlékezni. Kezdjük például azzal, hogy a Xavi-éra alatt ez volt a kevés meccsek egyike, ahol közel tökéletes 90 percet hozott a csapat. Sőt, 90 percig tényleg szinte minden tökéletes volt, hiszen Benzema csak a hosszabbításban tudott gólt szerezni, addig gyakorlatilag csak két-három alkalom volt az egész meccsen, ahol valódi veszélyt jelentett a Real Madrid ter Stegen kapujára. Igen, a Real Madrid tudása alatt játszott, de hogy ez így alakult, az nagyrészt a Xavin és a Barcelonán múlt, azon, ahogy az egész társaság kivétel nélkül hozzátette a saját kis részét, gyakorlatilag rossz periódusok vagy gyengébb egyéni teljesítmények nélkül. Mindenképpen a szezon eddigi csúcspontja volt ez a meccs és a legjobbkor, hiszen ennek köszönhetően már egy trófea biztos ott lesz a szezon végi eredménysorban. Ami még akkor is szép, ha nyilván nem a legfontosabbat nyerte meg a csapat a megnyerhetők közül.

Aztán itt van pár „elsőség” is: a csapat számára Messi 2020-as távozása óta ez a Szuperkupa az első trófea; Busquets is így első trófeáját emelhette fel csapatkapitányként és Xavi is első kupáját nyerte meg a Barcelona vezetőedzőjeként. Meg persze a sok fiatalnak is ez az első komoly csapatsikere és aligha fognak megelégedni ennyivel – ahogy Araújo ki is emelte a meccs után. Ez pedig egy nagyon fontos szempont jelenleg, hogy a csapat a jó focin kívül megtanuljon nyerni is, hogy a fiatal játékosok megérezzék, milyen a végső siker – és az most mindegy is, milyen jelentőségű tornán vagy melyik trófea elnyerésével.

A kezdőcsapat

Ter Stegen: 8.5

Csak a hosszabbításban tudtak neki gól lőni, azt is úgy kellett begyötörnie Benzemának, egyébként mindent védett. Az első félidőben nem volt dolga, a másodikban inkább: megfogott pár gyenge próbálkozást, Rodrygo bombájánál nagyot védett, és Benzema gólja előtt is parádésan hárította a francia első próbálkozását. Stabil volt hátul, nem lehetett zavarba hozni letámadásnál sem, a mezőnyjátéka a szokásos kiváló volt, úgyhogy maximum az elmaradt clean sheet fájhat neki, de a megnyert kupa mellett aligha fog erre gondolni. Ha kitart a formája a szezon végéig, akkor az már egy jó alap lesz ahhoz, hogy a többi kupáért is versenyben maradjon a csapat.

Araújo: 9

Nem először és a meccs alapján biztosan nem utoljára vezényelte ki Xavi a jobboldalra, hogy Vinicíust boldogítsa. Akit persze így a végletekig sikerült is frusztrálnia, mert folyamatosan ott volt a se… mellette egy méteren belül, így egy-két kósza cselen kívül momentuma nem volt a kis brazilnak. Ha pedig kellett, egyből kitette a vonalon kívülre egy falttal. Gyakorlatilag hibátlant nyújtott védekezésben, így belefért az is, hogy támadásban nem volt számottevő a játéka.

Koundé: 8

Voltak esetek, amikor középső védő létére ő csatlakozott a támadásokhoz Araújo helyett, aki ugye odaláncolta magát Vinicíushoz, így nem ért rá ilyesmire. Nagyszerű meccse volt neki is, szépen semlegesítették Christensennel együtt Benzemát a meccs szinte teljes egészében.

Christensen: 8

Csendben, kiválóan tette a dolgát, megint biztos pont volt a védelemben. Kétszer volt kisebb kihagyása, az első félidőben lemaradt Benzemáról, aki éppen csak mellé fejelt, a második félidő elején pedig Rodrygo lerántásával indított egy sárgáért – szükségszerű volt, szóval ez inkább dicséret; és természetesen ez volt az egyetlen szabálytalansága a meccsen. És egyetlen passzt rontott csak el a meccsen, wow!

Baldé: 8

Az volt a meccsen a legnagyobb hibája, hogy 0-0-nál nem lőtte be a vezetést jelentő gólt Lewandowski kapufája után – ott akkor nagyon fájt, hogy kihagyta, utólag csak egy helyzet volt a többi mellett. Annyit persze megmutatott ez is, hogy kapu előtt még azért bizonytalan tud lenni, erre volt már példa más meccsen is. Ezt leszámítva viszont parádés volt ő is, remek megindulásai voltak (Carvajal egy idő után valószínűleg nem is bánta, hogy lecserélték, bár ebben Gavinak is volt bőven szerepe), volt egy gólpassz értékű átadása Dembelének, amit a francia kihagyott, védekezésben pedig Valverdével, valamint Rodrygóval szemben is győztesen jött ki a párharcokból. És még egyszer, az a futás…

Pedri: 8

Ismét jól diktálta az iramot, nagyon tudta, mikor kell gyorsítania vagy lassítania és csodálatosan szlalomozott megint előre a védők között. A kis akciói végén tud még hibázni, volt, hogy elfogyott a lendület és nem tudott (jól) passzolni, ebben mindenképp tud még fejlődni – és ne legyen kétségünk, abból, amit ennyi idősen mutat, akárcsak Gavi, még sokkal jobb is lesz. Ők ketten egy korszakot határozhatnak meg a klubnál, ha figyelnek rájuk.

Busquets: 8.5

Sokszor írtuk már le itt, hogy vannak meccsek, amikor képtelen már annyira pörögni, mint régen és csak lassítja a játékot… Na ennek most pont az ellenkezője volt az igaz és megcsillantott valamit abból a klasszisból, akire majd emlékezni fogunk, ha visszavonul. Az első két gól előtt kulcsfontosságú megmozdulásai voltak: Gavi gólja előtt az ő labdaszerzése tette lehetővé a gólhoz vezető utat, kulcsfontosságú szerelést mutatott be Camavingán, a másodiknál pedig óriási felismerés és kivitelezés volt, ahogy Kroos szorításában egyérintőben tette tovább de Jongnak. Emellett védekezésben is hibátlan volt, volt 5 szerelése is és egészen durva, 104 sikeres passzal (és 92% pontossággal) zárt. Ez pont 33-mal több, mint amennyi a második legtöbbet passzoló de Jongnak volt.

De Jong: 8

Remekül egészítette ki Busquetset, nagyon jól érezte most, mikor kell segíteni labdakihozataloknál, mikor kell megindulnia a labdával, megadta a folytonosságot a csapatnak a középpályán. Ezen kívül volt néhány látványos megmozdulása, sokszor vállalt extrább passzokat és a Gavinak adott kulcspasszát se felejtsük.

Gavi: 10

Ritkán szoktunk 10-eseket osztogatni, de amikor valaki egy döntőben, a Real Madrid ellen, 18 évesen gólt szerez, két gólpasszt ad és az eredményen kívül a játékra is ekkora hatással van, akkor az a megérdemlős kategória lesz. Természetesen ő lett a meccs embere is.

Gavi szenzációs meccset játszott, a gólján és a gólpasszain túl is. Xavi őt tette be klasszikus balszélső támadó helyett a baloldali félterületbe, ahol remekül kiegészítette a középpályásokat és nagyszerűen megértette magát Lewandowskival is. Előbbinek az volt az eredménye, hogy a középpályát uralni tudta a Barcelona, utóbbinak pedig az egymásnak adott gólpasszaik többek között. És akkor azt már csak itt a végén említjük meg, hogy a letámadás minőségében és intezitásában is nagy szerepe volt, a pálya teljes hosszában mindenhol ott volt, egyik pillanatban Baldé mellett védekezett, a másikban Lewandowskival kényszerítőzött. Ott tartunk, hogy kihagyhatatlanná kezd válni a csapatban, pedig ennyi idősen még nem hogy Xavi vagy Iniesta, de Messi sem volt az – ezen érdemes egy kicsit elidőzni, mit is jelent pontosan…


Jobbra Gavi hőtérképe – azaz merre járt leginkább a pályán; balra a Real Madrid

Lewandowski: 9

Militaóval nagyokat verekedtek, még pont a szabályosság keretein belül, a kétes helyzeteknél viszont gyakorlatilag egyszer sem mellette fújtak. Kicsit frusztráltnak tűnt emiatt, aztán előbb a gólpassza, majd a gólja tökéletes elégtétel lett. Amit egy csatár megtehet egy mérkőzésen, megtette: mezőnyben megjátszható volt, letámadásban folyamatosan hajtotta a madridi védőket, rúgott egy kapufát, adott egy gólpasszt, majd rúgott egy gólt is. Komoly érvágás, amikor nincs a csapatban, mert szintekkel gyengébb nélküle a támadójáték, de a góljain kívül pusztán a jelenléte is sokat számít ebben a csapatban. Arról egyelőre nem tudunk, mekkora hangadója az öltözőnek, de sejtjük, hogy Messi és Piqué közelmúltbeli, valamint Busquets hamarosan bekövetkező (és Alves nyári, második) távozása után egy olyan figurával is gazdagodott a keret, aki egy győztes karakter, aki utat mutathat a fiataloknak, és aki megmutathatja nekik, hogyan kell győzni. Hogy aztán majd Gavi, Araújo vagy Pedri átvegye ebben a stafétát.

Dembélé: 7.5

Ezúttal nem ő volt a kulcsember és nem rajta múltak a nagy dolgok, de fontos szerepe volt a mérkőzésen. A Mendyvel vívott párharcait általában megnyerte, be is sárgázta a honfitársát már az első félidőben, a góllal pedig most adós maradt, pedig Baldé passza után ajtó-ablak volt, ahogy szokták mondani. Amit viszont ki kell emelni nála, hogy védekezésben borzasztó fegyelmezett volt és folyamatosan visszazárt, olykor becsúszva szerelt – kivételesen nem a látványos, hanem „csak” a nagyon fontos szerepet osztották rá a meccsen. Fun fact: a tavalyi évet teljes egészében lehozta sérülés nélkül, amit soha nem gondoltunk volna, hogy így le fogunk tudni írni bármikor is.

Xavi: 9

Ahogy az összefoglalóban írtuk, egyrészt kiválóan felkészítette a csapatot arra, hogyan verjék meg a Real Madridot: Araújo kiiktatta Vinicíust, a középpályán ezúttal látványosan fölénybe került a csapat Gavi játékával, nem cserélt feleslegesen és ígéretéhez híven végre ment a csapat a második, majd harmadik gólért is. Másrészt a mentális oldal is látványos volt, hogy mennyire koncentrált, fegyelmezett és éles volt az összes barcelonai játékos, nagy volt a kontraszt a madridiakhoz képest ebben a tekintetben (is). Első kupáját nyerte a Barcelona kispadján 62 meccs után.

Cserék:

Raphinha: 6

Bő tíz percet játszott, párszor próbált kontrákat vezetni, de nem voltak ekkor már ekkor igazán társai ebben.

Kessie, Fati, Roberto, Eric García: –

Perceket kaptak Xavitól a meccs végén, de nem kellett nagyon megizzadniuk. A kapott gólt egyébként érdemes visszanézni: Roberto, majd Kessie is elment egy-egy lövőcselre, amiből eljutott lövésig Benzema – a 93. percben ez bőven belefért, talán az eredmény miatt sem volt már teljes a koncentráció, de rosszabb esetben egy újabb bizonyíték, hogy a második vonal messze elmarad az elsőtől. Úgyhogy tavaszra nem szeretnénk sérüléshullámot látni.

***