A vagyonok értékesítése nélkül 500 millió eurós veszteséget szenvedett volna a klub ebben a pénzügyi évben

A nyereség, amelyet az igazgatóság a következő közgyűlésen fog bemutatni, a vagyonok értékesítésén alapul, amelyek nagy része még mindig behajtásra vár.

Szeptember 28-án az FC Barcelona bejelentette, hogy a 2022/23-as pénzügyi év végén 304 millió eurós nyereséget mutat be a közgyűlésnek. Szerdán a klub már közzétette a pénzügyi jelentés egy részét a honlapján. A számok áttekintése után pedig egyértelmű, hogy ez a rendkívülinek tűnő évzáró valójában egyfajta tündérmese, amelyben minden a pénzügyi műveleteken múlik.

Vegyük sorra, mert ez egy vaskos történet. A klub olyan nyereséget jelent be, amire a könyveléseket vizsgáló cég (Grant Thompson) több „hangsúlyos bekezdéssel”, azaz a cégre zúdított figyelmeztetésekkel akart rámutatni.

„Figyelembe kell venni, hogy a klub ebben a pénzügyi évben 303 millió eurós eredményt ért el, amely 800 millió eurónyi egyszeri műveletből származó nyereséget tartalmaz” – állítja a könyvvizsgáló cég, amely egyébként új a Barcelonánál, amely eddig az úgynevezett „Big Four”-ral dolgozott: Deloitte, Price Waterhouse Coopers, Ernst and Young és KPMG.

A könyvelést vizsgáló cég ezt úgy érti, hogy a vagyonok eladása nélkül (az ezért járó összegeket a klub még nem gyüjtötte be teljes mértékben) a Barcelona mintegy 500 milliós veszteséget szenvedne el ebben a pénzügyi évben.

A Barcelona elsősorban egy kockázatos művelet miatt spórolja meg ezt ebben a pénzügyi évben, amely ugyan nem zárult le, de kiszámolták: az audiovizuális jogok eladása 400 millió euró értékben történt.

De ezeket a milliókat még nem gyűjtötték be. Az elmúlt szezonban a Barcelona 200 millióért eladta audiovizuális részlegének 49%-át a Socios.com-nak és az Orpheusnak, amit még nem gyűjtöttek be teljes egészében, hanem egy részét a játékosok regisztrálására használták fel.

Idén ezek a cégek eladták a részesedésük 15%-át két másik cégnek, több pénzért. A Nipa 17,1%-os részesedést szerzett 80 millióért, egy másik, a Libero pedig 9,8%-ot 40 millióért cserébe.

Ezt az összeget, amelyet a nyereség bemutatására használnak fel a sociók felé, szintén arra akarták felhasználni, ahogyan azt a klub augusztus 11-én közölte, hogy létrehozzanak egy SPAC-ot (felvásárlási célú tőzsdei társaság), amelynek adóügyi központja Hollandiában van, és amelynek értéke 1 milliárd, és amelyet a Wall Street technológiai piacán kívánnak bevezetni.

A tőzsdére lépés határideje szerdán lejárt, de ennek a sikerességéhez az kellett volna, hogy ezeket az összegeket begyűjtsék. Ezért a klub elhalasztja ezt a műveletet, és papíron jogi elszámolást mutat be, de felszámolás nélkül.

A székhelyet Hollandiába tervezték volna az adózási előnyök miatt, és mert ez lehetővé teszi az átláthatatlanságot a részvényesek tekintetében. Valójában az egyik befektető egy ciprusi cég, amelyet egy meg nem nevezett horvát cég vett át. Ezek a cégek együtt alkotják a Kajmán-szigeteki székhelyű Mountain and co. céget, amely már a NASDAQ-on is jegyzett, de nem aktív.

Ahol a Barcelona elvégezte a feladatát, az a bérköltségek csökkentése, amely 676 millióról 492 millióra csökkent. 181 milliós megtakarítás elsősorban az első labdarúgócsapatnál történt, amely egy évvel ezelőtt 573 millióba került csak a fizetéseket nézve, és most ez az összeg 408 millióra csökkent.

A kosárlabdában is drasztikus volt a csökkentés: a költségvetés 39 millióról 27 millióra csökkent ebben a szezonban.

Vannak olyan költségvetési tételek, amelyek nőttek az előző szezonhoz képest, például a játékosügynököknek fizetett jutalékok (amelyek megháromszorozódtak), a külső szolgáltatások (50 milliós növekedés) és a folyó kiadások. Sokba kerültek a klubnak az elbocsátott alkalmazottak is – sportolók és nem sportolók – amelyek esetében a szerződések felbontása miatt szintén kellett fizetni.

Ezzel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy egyedül Gerard Piqué engedett a klubnak a fizetéséből. A középhátvéd nem kapta meg azt a 20 millió eurót, ami a szerződése alapján járt volna neki.

***