Megpróbálták, búcsúztak…

Tizenketten voltak tíz ellen

Bár a Barcelona játékosok minden tõlük telhetõt megtettek a Spanyol Király Kupában az elõdöntõbe jutásért a Zaragoza elleni visszavágón, a jól teljesítõ ellenfél, s a rémesen közremûködõ Rodriguez Santiago játékvezetõ kiejtette a gránátvörös-kékeket. Sajnos alapvetõen befolyásolta a mérkõzés végkimenetelét a bíró tevékenysége, de a Barca mivel nagyot küzdött, emelt fõvel búcsúzott a kupától.

A Barcelonában Frank Rijkaard több változást is véghezvitt, s ezek közül kiemelendõ, hogy ezúttal középcsatár nélkül kezdett a csapat, Messi, Giuly és Ronaldinho egyszerre volt pályán. Giuly a jobb oldalon, Ronaldinho középen, Messi pedig a baloldalon rohamozta a Zaragoza kapuját, míg mögöttük Deco és Iniesta mozgatta a csapatot. Így tehát Van Bommel kikerült a kezdõbõl, csakúgy, mint Sylvinho, akit Gio helyettesített. A szokatlan összeállításban viszont nem mûködött rosszul a Barcelona, a támadások nagy lendülettel futottak, s egyre gyakrabban került bajba a Zaragoza hátsó alakzata. Az akciók többsége a pálya közepén indult Ronaldinho vezetésével, de jól lépett be a támadásokba Messi és Deco is. Az argentin nevéhez fûzõdött az elsõ igazán komoly hazai lehetõség: Messi a 8. percben csak kevéssel tévesztette el a bal sarkot, miután Ronaldinho kiválóan indította egy igen gyors támadás során. Késõbb több szabadrúgásból is veszélyeztetett a Barcelona, s különösen Ronaldinho lövése volt közel a gólhoz. Karnyújtásnyira volt a vezetéshez a Barca, mikor Márquez fejelhetett tiszta helyzetben egy baloldali támadásvezetés után, majd a kapusról kipattanó labdát Giuly nem tudta a hálóba juttatni a kapu közvetlen közelébõl.

A Zaragoza azonban résen volt, s két alkalommal is hatalmas helyzetbe kerültek a vendégek: Elõbb a 28. percben Diego Milito száguldott el a baloldalon, majd beadását Dani lõtte el kapásból, de Jorquera hatalmas bravúrral védett. Nem sokkal késõbb Ewerthon került hasonlóan nagy helyzetbe, de a Barca portása ekkor is nagyot hárított. A játékvezetõ viszont idõközben sajnos elkezdte szerda esti ámokfutását: A már sárga lapos Gabriel Militónak ugyanis megbocsátotta a Giuly ellen elkövetett sárgát érõ belépõjét, így a védõ pályán maradhatott. A szurkolók szemében a Rodriguez Santiago fõbûne kétségkívül Ronaldinho kiállítása volt a 38. percben. A Barcelona játékmesterét egy talppal indított belépõ után küldte le a pályáról a játékvezetõ, mivel a szerelési kísérletet szándékosan elkövetett durvaságnak minõsítette. A brazil belépõje egyébként nem talált, a bíró a szándékot büntette, az viszont erõsen kérdéses, hogy jól ítélte-e meg Ronaldinho szándékait.

A Barca tehát vezérét vesztette, s a hátralévõ több mint egy félidõt emberhátrányban kényszerült lejátszani, de a csapat megfogyatkozva még nagyobb elszántsággal támadott tovább. Ennek pedig meglepõen gyorsan lett eredménye, mert a 41. percben egy gólt ledolgozott kétgólos hátrányából a Barcelona. Deco parádés védõk mögé emelését Giuly befutotta, majd középre adott, amit Messi fejelt a jobb sarokba. Szép támadás, szép gól, s remény a továbbjutásra emberhátrányban is.

A szünetben kényszerûen cserélt Frank Rijkaard, lehozta Rafael Márquezt, s egyetlen védõcseréjét, Sylvinhót állította a csapatba, így viszont Gio került a számára idegen jobb oldalra. A csapat a szünet után viszont nem állt meg, s bár Ronaldinho nélkül, de minden erejébõl támadott. A támadásokat Iniesta, Deco és Messi vezette, s különösen a két utóbb említett játszott csodálatosan. Deco ismét megmutatta, hogy Ronaldinho hiányában képes igazi játékmesterré elõlépni, s Messivel együtt a pálya minden területén megfordult. Sajnos azonban a játékvezetés nem változott a folytatásban sem, és Rodriguez Santiago minden lehetséges módon keresztbe tett a Barcelonának. Sárga lapos esetek sokaságát nem büntette lappal, s különösen szembetûnõ volt a 47. percben Toledo által elkövetett szabálytalanság, ami szintén megtorlatlan maradt. A Zaragoza védõje talppal, vitathatatlanul durván fölrúgta Van Bronckhorstot, ami annyiban hasonlított Ronaldinho belépõjére, hogy Toledo is talppal támadott, csakhogy jóval egyértelmûen lábra ment, ráadásul talált is. Ehhez képest még sárga lapot sem kapott, míg Ronaldinho már talán át is öltözött…

Az 51. percben Ponzio kapott jogosan sárga lapot, majd három perccel késõbb a tizenhatos elõterében hátulról kaszálta el Decót, a nyilvánvaló újabb sárga lap, s így a kiállítás viszont érthetetlen módon elmaradt. A Barcelona játékosok érthetõen már Ronaldinho kiállítását sem emésztették meg könnyen, s a szurkolókkal együtt gyakran tüntettek az egyenlõtelen elbánás miatt, kevés sikerrel. Messiék ezzel együtt nagy energiával támadtak tovább, Iniesta kapufát lõtt, de több más veszélyes helyzete is volt az emberhátrányban játszó Barcelonának.

Nem volt viszont veszélytelen a taktikailag nagyon felkészült Zaragoza. A 61. percben Diego Milito lõtt fölé egy nagyon veszélyes kontratámadás után, de a 65. percben már egyenlíteni tudott a kék-fehér csapat. Oscar cselezgetett a tizenhatos bal sarkánál, majd nagyon szép gólt csavart a hosszú fölsõ sarokba, ezzel alaposan megcsonkítva a Barcelona továbbjutási esélyeit. A Barca ugyan nem adta fel a harcot, de nyilvánvalóan komoly bravúrra lett volna szüksége ahhoz, hogy két gólt szerezzen emberhátrányban, egy nagyon masszívan játszó Zaragoza ellen. Messi és Deco a hátralévõ idõben is emberfeletti teljesítményt nyújtott, mindent megtettek a gólok érdekében, de egyre inkább érzõdött a létszámhátrány a csapat játékán. Frank Rijkaard kockázatot vállalt, beállította Giuly helyett Larssont, majd Gio helyett Van Bommelt, de ez is csak a párharc szépítéséhez, a hazai gyõzelemhez volt elég. A 92. percben Van Bommel tizenhatosról elengedett lövése megpattant egy védõn, a labda így Larsson elé pattant, a svéd pedig estében a hálóba lõtt. 2-1, ami legalább becsületgólnak megfelelt, mert újabb gólt már nem tudott szerezni a Barcelona.

Nem nagyon lehet másként megfogalmazni: Rodiguez Santiago elvezette ezt a kupamérkõzést, és sajnos oly mértékben belenyúlt a meccsbe, amit nem lehetett helyrehozni a játékosoknak. Dicséret illeti viszont mindkét csapatot. A Zaragoza nagyon jól felkészült a Barcelonából, ami már az odavágó után is nyilvánvaló volt, s nem érdemtelenül jutott a legjobb négy közé. Ez még akkor is igaz, ha a játékvezetõ minden lehetséges módon problémákat okozott a Barcának. A gránátvörös-kékek is megérdemlik viszont a dicséretet, tíz emberrel is elszántan küzdöttek, s nagyon jól játszottak. Néhányan egészen ritkán látható teljesítménnyel rukkoltak elõ, nem az õ hibájuk, hogy mindez nem volt elég a továbbjutáshoz. Kupagyõztes tehát nem lesz a Barcelona, viszont jó esélye van a bajnoki címre, s bõven van ideje arra, hogy alaposan felkészüljön a Chelsea elleni Bajnokok Ligája szuperrangadóra.

FC Barcelona-Real Zaragoza: 2-1 (1-0)
Összesítéseben: 4-5
Barcelona, Camp Nou
56.200 nézõ
Vezette:
Rodríguez Santiago

FC Barcelona: Jorquera; Oleguer, Márquez (Sylvinho, 46), Puyol, Van Bronckhorst (Van Bommel, 79), Edmilson, Deco, Iniesta, Giuly (Larsson, 67), Ronaldinho és Messi.

Real Zaragoza: César; Ponzio, Alvaro, G.Milito, Toledo (Cuartero, 68), Oscar, Zapater (Generelo, 82), Celades (Movilla, 86), Cani, Ewerthon és D.Milito.

Gólok: 1-0, 42.p: Messi. 1-1, 66.p: Oscar. 2-1, 45+2.p: Larsson.

Sárga lapok: G. Milito (27), Alvaro (37), Ponzio (52), Edmílson (59), Zapater (71), Celades (76), Generelo (87) és Deco (90+3).
Kiállítva: Ronaldinho (38′).

A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Deco Anderson de Souza

Leo Messi legalább annyira megérdemelné a megtisztelõ címet, mint Deco, de csak egyvalaki lehet a legjobb. Deco volt a Barcelona motorja, szinte minden támadásban szerepe volt, elõkészítette Messi gólját, s Messivel együtt a hátán cipelte a megfogyatkozott Barcát.