Tempó nélkül, játék nélkül, gyõzelem nélkül

Egy pont, érdemtelenül

Semmi olyat nem mutatott szerda este a Barcelona, amire igazán büszke lehetne, így értelemszerûen vereséget érdemelt volna a Werder Bremen ellen, de a csereként beállt Messi gólja végül legalább a becsületét megmentette a címvédõnek. A Barca az egész mérkõzésen nem találta a játék ritmusát, lendület és elképzelés nélkül futballozott, ezért még gólhelyzetei is csak elvétve adódtak. Így pedig leginkább Fortunának tulajdonítható az egy megszerzett pont, még akkor is, ha Messi találata maga szép volt.

Mindenki pontosan tudja, hogy a rotációs szisztéma fontos összetevõje Rijkaard repertoárjának, ezúttal viszont túllõtt a célon a mester. Bekerült a kezdõcsapatba Oleguer, Thuram, Sylvinho, Motta, Iniesta és Giuly is a hétvégi meccshez képest, mely egyszerre talán sok volt. Bár nem tisztességes kiemelni egyéneket az egészében gyengén játszó csapatból, azért azt meg kell jegyezni, hogy Oleguer számos védekezési hibát vétett, s szerepet játszott a kapott gólban is. Nem csak õt kell viszont elmarasztalni, mert sem Iniesta, sem Giuly, sem Motta nem nyújtott maradandót az este.

Rijkaard tehát talán tévedett, bár leginkább a játékosok hibáztathatók, akik egyáltalán nem éltek a lehetõséggel, hogy ezúttal kezdõk lehetnek. A Werder az elsõ percektõl aktívabban játszott, a Barca lassú és körülményes volt, ezért érthetõen inkább hazai helyzetekkel kezdõdött a meccs. Néhány apróbb megingás után, a 7. percben volt elõször nagy gondban a vendégcsapat, mikor Oleguer röviden szabadított fel, s Frings lõhetett a tizenegyes pontról, alig a kapu mellé.

A Barcelona rendkívül szétszórtan játszott, a középpályások nem találták a helyüket, és a csapatrészek nem egységben mozogtak. Ennek fõleg a védekezés látta kárát, de támadást is csak némi szerencsével vezetett a narancsmezes vendégcsapat. A 14. percben Deco indítása Ronaldinhót találta egyedül a kapuval szemben, de a brazil sokat várt a lövéssel így a visszaérõ védõ becsúszva még menteni tudott a ziccerben lévõ támadóval szemben. Nem sokkal késõbb Eto’o is nagy helyzetbe került, bár ez sem egy alaposan fölépített akció volt. A 17. percben Ronaldinho indításával iramodott meg a csatár, de õ is sokat várt, s a tiszta gólhelyzetét végül elherdálta. A félidõ második felében aztán a Barcelona némileg rendezte a sorait, bár attól messze állt, hogy jól játsszon. Giuly-nek volt még egy lövése 16 méterrõl, ezt Wiese fogta, a félidõ hátralevõ részében viszont már fõleg a Barca irányította a játékot.

A folytatásban sem volt sok változás a játék képében, annyi különbséggel, hogy mindkét oldalon gyorsan születhetett volna gól. Elõbb Giuly fejelte el a labdát a gólhelyzetben álló Oleguer elõl Ronaldinho szöglete után, majd a túloldalon Klose fejelt kicsit mellé Diego szögletekor. Majd következett a hidegzuhany, vezetést szerzett a Werder az 55. percben. Hunt törhetett elõre õrizetlenül a baloldalon, beadása után pedig a menteni igyekvõ Puyol szerencsétlenül a saját kapujába pörgette a labdát. 1-0!

A Barcán volt tehát a sor, hogy az igen nehéz helyzetben tud-e váltani. Nos, nem nagyon tudott, ráadásul az egyik gond után jött a másik. A 65. percben Borowski ugyan nem használta ki az újabb Werder helyzetet, így maradt az 1-0, viszont egy rossz mozdulatot követõen megsérült Samuel Eto’o, aki – az elsõ jelentések szerint több hónapra kidõlt. Helyére Gudjohnsen állt, s vele jött Messi is Giuly helyett, hogy megújuljon a Barcelona támadószekciója. A frissítés ugyan némileg nagyobb ritmust hozott a játékba, de gólhelyzeteket így is csak ritkán tudott kialakítani a gárda. Egy volt ezek közül Messi csodálatos egyéni cselsorozata, mellyel áthámozta magát a teljes Werder védelmen, és csak Wiese kapus tudta hárítani a lövését. A hajrához érve a Werder egyre jobban védekezett, a Barca pedig leginkább erõlködött, melynek úgy tûnt, semmi eredménye nem lesz. A szerencse, és két ember jó pillanata viszont egy pontot megmentett a narancssárgáknak”, azaz sikerült az egyenlítés. A 89. percben Messi húzott befelé a jobb oldalról, Decóhoz passzolt, aki kivárt, egészen addig, hogy visszaadhassa a labdát a védelem mögé befutó argentinnek. A rendkívül finom passz gólhelyzetben találta Messit, s a támadó pontosan a bal alsó sarokba lõtt.

Végül egy pontot tehát hazavihetett a Barca, de ennél fontosabb lehet, hogy elvesztette Samuel Eto’ót mely igen súlyos károkat okozhat a jövõben. A Bremenben mutatott gyenge játék után a közvélemény pedig várhatóan Frank Rijkaard nyakába fogja varrni a kisiklást, aki valóban kicsit túlzásba vitte a rotációt. Azt a rotációt, melyre ugyanakkor véleményem szerint nagy szükség van, nem csak a frissesség megõrzése miatt, hanem az állandó versenyhelyzet megteremtése végett is, mert rotáció nélkül minden tartalék játékos elértéktelenedne, s amikor kellene, már nem tudna a csapat javára lenni. Rijkaardnak mindazonáltal némileg óvatosabban kell majd cserélgetnie a jövõben.

Werder Bremen-FC Barcelona: 1-1 (0-0)
Bremen, Weserstadion
39.000 nézõ
Vezette:
Rosetti (olasz)

Werder Bremen: Wiese; Fritz, Baumann, Naldo, Mertesacker; Hunt (Owomoleya 91′), Frings, Schultz, Borowski; Diego és Klose.

FC Barcelona: Valdés; Oleguer, Puyol, Thuram, Sylvinho (Zambrotta 82 ‘); Motta, Iniesta, Deco; Giuly (Messi 65′), Ronaldinho és Eto’o (Gudjonhsen 65’).

Gólok: 1-0, Puyol, öngól (55′), 1,1, Messi (89′)
Sárga lapok: Frings (27′), Naldo (73′) és Baumann (86′).

A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Tim Wiese

A Barcelonából a harcos, és végül pontot mentõ Messin kívül nem nagyon lehet senkit sem kiemelni, a Werderben viszont kiválóan védett Wiese, több nagy védése volt, Messi góljáról viszont egyáltalán nem tehetett.