Fél évük volt bizonyítani
Thierry Henry, Eric Abidal, Touré Yaya és Gabi Milito az F.C.Barcelona nyári szerzeményei. Immár fél éve állnak új klubjuk szolgálatában és ez alatt az idõ alatt szinte mindegyikük kulcsemberré vált Frank Rijkaard csapatában. Abidal, Touré és Milito stabil kezdõnek tekinthetõ, míg Henryt több sérülés is hátráltatta abban, hogy bizonyítson. Mellettük két új nevet is megfigyelhettünk a Barca állandó keretében. Az egyik a még mindig csak 17 éves szerb-spanyol Bojan Krkic, a másik pedig a 18 éves mexikói Giovani Dos Santos, mindketten a Barcelona „B” csapatától kerültek fel az elsõ csapathoz.
Ebbõl is látszik, hogy a Barca utánpótlása nem szûkölködik tehetséges játékosokban. Bojan és Giovani egy éve még csak a „B” csapatban játszott hétrõl-hétre. Ketten összesen 16 gólt szereztek, ám ez sem volt elég ahhoz, hogy csapatuk elérje célját, vagyis megmeneküljön a kieséstõl. Ahogy azt itt az Eurobarcán is megírtuk a Barca B csapata az 2007/08-s idényt a negyed osztályban volt kénytelen megkezdeni.
A két játékos fejlõdését szem elõtt tartva az új idényben már az elsõ csapatnál kezdte meg a felkészülést Bojan és Gio. Persze az, hogy az igazi sztárokkal játszhatnak együtt, a teljesítményük egyfajta elismerése is. Elsõsorban tapasztalat szerzés céljából kerültek az elsõ csapat keretéhez, ám Eto’o és Henry sérülésének következtében, valamint Ronaldinho gyenge formájának köszönhetõen egyre több lehetõséget kaptak. Sõt! Sokszor már tõlük várta a csodát a Barcelona szurkolók hada, vagyis azt, hogy a Barca ismét látványosan és eredményesen játsszon. Ekkora terhet nyilvánvalóan nem szabad két tizenéves vállára tenni, ám õk, még ha nem is feleltek meg az ehhez hasonló elvakult elvárásoknak, rendszerint éltek a lehetõséggel és gólokkal hálálták meg a bizalmat Frank Rijkaard vezetõedzõnek. Vagyis közel sem rajtuk múlt, hogy a Barça õszi teljesítménye finoman szólva is hagy maga után kívánni valót…
A Ronaldinho-utódnak is kikiáltott Giovani már a tavalyi felkészülés során is lehetõséget kapott az elsõ csapatnál, akkor ugyan még Rijkaard visszairányította a „B” csapathoz, de már akkor is elismerõen nyilatkozott a fiatal mexikóiról. Aztán az elõzõ szezon végén Giovani már a felnõttek között találta magát, sõt a 2007/08-as szezonra való felkészülés során õ volt a csapat legeredményesebb játékosa. Elõtte még az U-20-as mexikói válogatottal vett rész a Világbajnokságon, de az õsz folyamán Hugo Sánchez irányítása alatt már a mexikói nagyválogatott mezét ölthette magára. Az eddigi 17 bajnoki meccsen tizenkét alkalommal szavazott neki bizalmat a Rijkaard – Neeskens edzõduó. A Bajnokok Ligájában három meccsen egy gólt szerzett.
A másik fiatal tehetség Bojan Krkic remek ajánló levéllel érkezett az elsõ csapathoz. A 2006/07-es szezont még Juvenil A-nál kezdte meg, de a bajnokság felénél már a „B” csapatnál találta magát, ahol a bajnokság hátralévõ meccsein 10 gólt szerzett. Márciusban meghívást kapott az U-18-as Európa válogatottba. Akkor a Meridian Kupa keretében kétszer játszott Afrika hasonló korú legjobbjai ellen. Az U-17-es válogatottal Európa Bajnok lett, a spanyol válogatott az õ góljával gyõzte le a döntõben Anglia legjobbjait 1-0-ra! A Világbajnokságon is szerepelt, ahol ezüstérmes lett úgy, hogy a döntõben nem játszhatott eltiltás miatt. És mindezt 4 hónap leforgása alatt! Majd Iñaki Saez behívta õt a spanyol U-21-es válogatottba ezzel õ lett minden idõk legfiatalabb ilyen korosztályú válogatottja. Ami a Barça elsõ csapatát illeti; rögtön elsõ fellépésén góllal mutatkozott be az elsõ csapatnál az egyiptomi Al-Ahly elleni barátságos meccsen még a tavalyi idény végén. A bajnokságban eddig 13 meccsen kapott lehetõséget és a pályán töltött 353 perc alatt 2 gólt szerzett. Egy gólt jegyez a Király Kupában, amelyet az Alcoyano ellen szerzett, egyedül a BL-ben nem sikerült bevennie az ellenfelek kapuját.
Amíg a fiatalok számára elsõsorban a tapasztalatszerzésrõl szólt ez a fél év, addig a négy, tapasztaltabb igazolással szemben sokkal nagyobb elvárások fogalmazódtak meg a szezon elõtt. S hogy hogyan is váltották be a hozzájuk fûzött reményeket? Nézzük szépen sorban.
Kezdjük elõször Thierry Henryval. A francia támadó sérülten érkezett a nyáron az Arsenaltól és hiába jött rendbe -látszólag- ez a sérülése az õsz folyamán mégis többször kiújult derékfájdalma. Ám a Barca 14-ese így is azon kevesek között van, akik mind a három fronton eredményesek voltak. A bajnokságban 12 meccsen játszott -11-szer volt kezdõ- 5 gólt szerzett, a Levante ellen mesterhármast ért el. A Bajnokok Ligájában a 360 pályán töltött perc alatt kétszer volt eredményes, valamint az Alcoyano ellen is betalált a Király Kupában.
A másik francia szerzemény Eric Abidal eredetileg balhátvédnek érkezett Barcelonában, ám bizonyította, hogy a védelem közepén is megállja a helyét. Érkezése után rögtön beverekedte magát a kezdõcsapatba és az együttes egyik legbiztosabb pontjává vált. Õ töltötte a negyedik legtöbb idõt a pályán a Barca keretébõl, ami mutatja, hogy Rijkaard mennyire bízik benne. Abidal a bajnokság mellett a Bajnokok Ligájában is meghatározó szerepelõvé vált, öt meccsen játszott mindegyiken kezdõként. A kupában eddig mindössze 27 percet töltött a pályán, de ez betudható az eddigi ellenfél „erõsségének” is. Abidal egy rendkívül kemény és agresszív, ám nem durva játékos, amit az is mutat, hogy eddig mindösszesen két sárga lapot gyûjtött be a szezonban, ami egy védõnél kiváló adat.
Abidal, valamint a fiatalabbik Milito fivér érkeztével a védelem stabilabbá vált. Abidal a bal oldalon bizonyult nagyon hasznos játékosnak, míg az argentin válogatott, Gabriel Milito érkeztével a védelem tengelye erõsödött tovább. A két középsõ védõ közül õ jelenti az állandóságot, hol Puyollal, hol Marquezzel, hol pedig Thurammal alkot védõpárost attól függõen, hogy Rijkaard éppen hogyan állítja össze csapatát. Az eddigi szezon során már 20 meccsen lépett pályára 15 bajnoki -ezeken mindössze három sárga lapot kapott-, valamint 5 Bajnokok Ligája mérkõzésen játszott. A Recreativo ellen a Nou Camp-ban pedig megszerezte elsõ gránátvörös-kék gólját, Xavi szögletét követõen. A Bajnokok Ligájában 5 mérkõzésen szerepelt.
Ugyancsak a csapat, ha nem is védelme, de védekezésének megerõsítése céljából érkezett Yaya Touré. Az elefántcsontparti játékos kiváló fizikummal rendelkezik, emellett, rendkívül technikás, valamint fej-játéka is az erõsségei közé tartozik. Kívánhat-e az ember ennél jobb védekezõ középpályást? Nem nagyon. Úgy látszik Rijkaard is hasonló véleményen van, ugyanis Touré 14 bajnokin kapott lehetõséget ezek során 4 sárgát gyûjtött be, és egy gólt is szerzett – legalábbis a játékvezetõi négyes szerint – az Athletic Bilbao ellen. A Bajnokok Ligájában három meccsen szerepelt, míg a Király Kupában végigjátszotta az eddigi egyetlen, Alcoyano elleni mérkõzést.
A fiatal játékosok ez alatt a fél év alatt is bizonyították, hogy nem véletlenül számít rájuk Frank Rijkaard az elsõ csapatnál. Tehetségüket senki nem kérdõjelezi meg, csupán rajtuk múlik, hogy milyen sikereket érnek el pályájuk során. A tapasztaltabb igazolások is többé-kevésbé beváltották a hozzájuk fûzött reményeket. Touré, Abidal és Milito stabilitást hozott a csapatba megbízható játékuknak köszönhetõen. Henry viszont egyelõre nem bizonyította, hogy miért is akarta Laporta annyira gránátvörös-kék mezben látni már évek óta. Ebben nyilvánvalóan szerepet játszott az is, hogy sokat volt sérült, illetve az, hogy a támadó alakzat nem úgy mûködött, ahogy az elvárható lenne egy olyan csapattól, ahol Messi, Ronaldinho és Eto’o játszik egy csapatban.
Írta: Drigo