Arsavin: Dilemma egy felfedezettrõl

Hívná-e Guardiola?

Egy héttel ezelõtt alighanem a szurkolók kilencven százaléka azt sem tudta, hogy létezik egy Andrej Arsavin névre hallgató futballista, aki az orosz válogatott mellett a Zenit Szentpétervárban futballozik. Azok után, hogy Arsavin két csodálatos meccset produkált, az általa vezetett orosz válogatott legyõzte Svédországot majd Hollandiát is, már valóban fél Európa szeretné megszerezni magának a támadót, aki állítólag éppen Barcelonába igazolna szívesen.

Ezt a futballista maga természetesen nem mondta el, csak az Orosz Labdarúgó Szövetség elnöke, Vitalij Butkó számolt be róla. „Arsavinnak az-az álma, hogy a Barcelonában játsszon, az orosz válogatott mellett a Barca a kedvenc csapata” – magyarázta a sportvezetõ, aki szerint a futballista bele is illene a katalánok játékrendszerébe, s ugyanazt a játékfelfogást vallja.

„Nyugodtan játszhatna, nyomás nélkül, s bizonyíthatná a képességeit Barcelonában. Andrej nem kevésbé ügyes, mint például Deco” – vélte Butkó, már csak az a kérdés tehát, hogy mit szólnak ehhez a katalán vezetõk.

A tavasz folyamán, mikor még nem volt egyértelmû, hogy Frank Rijkaard elhagyja a klubot, már szóba került Arsavin megszerzése, mivel a holland szakvezetõ látta a Zenit egyik mérkõzését a Leverkusen ellen, ahol szintén jó teljesítményt nyújtott a támadó. Rijkaard támogatta volna Arsavin megszerzését a jövõ évre, ám neki végül mennie kellett, most már az a kérdés, hogy Txiki Begiristain és Pep Guardiola elképzeléseibe beleillik-e az orosz.

Az világos, hogy Arsavin leginkább játékszervezõként vagy visszavont támadóként érzi magát a legjobban a pályán, de a Barcelonában pont ilyen posztok most nincsenek. A középpályára, Deco helyére kockázatos lenne a megszerzése, hiszen a védekezésbõl nem lehet tudni, hogy mennyire venné ki a részét. Egy lehetõség ugyanakkor még adott, hogy a bal szélrõl indulva mire lenne képes Arsavin, aki alapvetõen jobb lábas, de ügyesen használja a bal lábát is.

Erényei között van, hogy villámgyors, nagyon veszélyes egy az egyben a védõkkel szemben, jól lõ távolról is, valamint ügyesen szolgálja ki a társait. Néhány nagy dilemma ugyanakkor van vele kapcsolatban. A legfõbb, hogy Arsavin már közel sem számít fiatal tehetségnek, 27 éves, tehát a pályája derekán is túllép lassan, s ezek után föl lehet tenni a kérdést, hogy mit csinált eddig, miért nem tûnt fel korábban a nagyközönség elõtt. S akik visszafogottak a teljesítményét látva, azok nyugodtan aggódhatnak, hogy Arsavin vajon képes-e mindig úgy futballozni, ahogy most teszi az Európa-bajnokságon, illetve megállná-e a helyét egy olyan nagy klubnál is, mint a Barcelona.

Mert be kell vallani, az orosz régióból egyedül Sevcsenko futott be nagy karriert a nagy európai ligákban az elmúlt évtizedben, másnak ez nem sikerült. Hogy ez véletlen vagy sem, jó kérdés, de azt nem lehet garantálni, hogy Arsavin megállná a helyét a lehetõ legmagasabb szinten folyamatosan, de ez ügyben elsõsorban a Barca szakmai vezetésének kell döntenie.