Magabiztos BL bemutatkozás
A bajnoki szerepléssel ellentétben a Bajnokok Ligájában nem okozott csalódást a Barcelona a bemutatkozó meccsén, és kiváló játékkal, végig veszélyesen, látványosan futballozva 3-1 arányban gyõzött a Sporting Portugal ellenében. A katalánok az elsõ perctõl az utolsóig jobbak voltak ellenfelüknél, és kis szerencsével sokkal több gólt is lõhettek volna. Az együttesbõl nagyon sokan kiemelkedtek a pozitív oldalon, és ennek köszönhetõen a csapatjáték is kiválóan muzsikált ezen a kedd estén.
A találkozó bõ összefoglalója videón
A Barcelona kezdõcsapatában egy jelentõs meglepetés volt, mégpedig az, hogy Sylvinho nem vette át Abidal helyét a védelem bal oldalán, hanem Puyol játszott balhátvédként, s mellette kapott helyet Gerard Piqué és Rafael Márquez. A támadósorban ismét a legerõsebbnek tartott trió jutott lehetõséghez, Eto’o, Messi illetve Henry, a középpályán pedig Xavi és Iniesta mellett ismét csak Keita szûrte az ellenfél akcióit.
Már az elsõ percekben megmutatkozott, hogy a Barcelona ezúttal nem szeretne a meccs hajrájáig izgulni az eredmény miatt, és ha van lehetõsége rá, megpróbálja minél elõbb a maga javára fordítani az eredményt. Ennek szellemében az elsõ tíz percben folyamatos nyomás alatt volt a Sporting kapuja, próbálkozott gólszerzéssel Henry, Xavi, Iniesta és idõvel Messi is, aki már valóban csak egy hajszálnyira volt attól, hogy a bravúros szólója után bevegye a zöld-fehérek kapuját. A meccs elsõ szakaszában még csak a csapat baloldala kelt életre, rendkívül sokat vett részt a játékban Iniesta és Henry, míg a másik szárnyon Messi és Alves kivárták a maguk idejét.
A Racing elleni bajnokihoz képest a katalán tizenegy lényegesen jobban játszott, óriási volt a különbség az iramot, a pontosságot tekintve, és ennek köszönhetõen összehasonlíthatatlanul több helyzete is volt a gárdának. A Barca legnagyobb erénye mégis az volt, hogy a sebesség párosult egy állandó kollektív mozgással, aminek köszönhetõen a játék folyamatos, gördülékeny maradt, illetve mindig lehetett üres területen álló játékosokat találni a labdával. A tavalyi portugál bajnokság második helyezettje idõközben csak a védekezésével tudott törõdni, a labdát általában csak pillanatokra tudta megtartani, és kapura lövése is csak a 25. percben volt elõször – és a játékrészben utoljára. A Barcelona számos szép akció és lehetõség után végül egy szögletbõl szerezte meg a vezetõ gólját a 20. percben, melyet Xavi lõtt be középre, Rafael Márquez pedig ezúttal váratlanul a hosszú oldalon érkezett, s onnan fejelt pontosan a jobb alsó sarokba.
A vezetõ találat után is egyértelmûen a Barcelona maradt támadásban, és ugyan nagy kockázatot ekkor már nem vállalt a gárda, így is dominált, elegánsan, gólra törõen futballozott, és ha van egy kis szerencséje, akcióból is bevehette volna a portugál kaput. A 32. és a 38. percben Henry próbált gólt szerezni, elõbb távolról, majd a tizenhatosról, míg közvetlenül a szünet elõtt Messi mutatott be ismét egy parádés egyéni megmozdulást, és ha elvállalja a lövést a jobb, azaz a gyengébbik lábával is, villámgyorsan megduplázhatta volna az elõnyét.
A szünetben természetszerûleg nem cserét Pep Guardiola, a Sporting ellenben egyre inkább próbált veszélyt teremteni Valdés kapuja elõtt. A Barcelona pihenõt követõ elsõ nagy helyzetét Messi elõretörése, és távolabbi lövése jelentette az 54. percben, nem sokkal késõbb pedig már Andrés Iniesta próbálta meg távolról bevenni a kaput. Az 59. percben aztán egy jobb oldali beadást követõen Eto’ot kibillentették kicsit az egyensúlyából, amiért némi jóindulattal büntetõt adott a játékvezetõ. A tizenegyest végül a sértett a hálóba is lõtte.
A Sporting elsõ igazán nagy helyzetére a 68. percig kellett várni, mikor Dani Alves röviden szabadított fel, Izmailov Moutinho elé tálalt, aki mintegy 14 méterrõl lõhetett, Valdés azonban bravúrosan védett. Ez azonban már jelezte, hogy a Barcelonának illik továbbra is figyelni, mert a Sporting nem adta föl a gólszerzés lehetõségét. A 72. percben aztán egy jobb oldali szabadrúgás után elmélázott a katalán védelem, és a rövid oldalon érkezõ Tonel a hálóba lõtt. A gól után nem zavarodott meg a hazai csapat, Guardiola ellenben igyekezett frissíteni, és pályára küldte a múlt hétvégén is jó benyomást keltõ Pedrót. Az utolsó negyedórában is a Barcelona maradt támadásban, igyekezett megtartani a labdát, valamint ki tudott dolgozni több helyzetet, így például jó lehetõséget hibázott el a 82. és a 85. percben Messi illetve Iniesta.
A találkozó utolsó perceiben a Sporting érthetõen nagyobb kockázatot vállalt a szokásosnál, amit a Barcelona ki is tudott használni a 87. percben. Iniesta kiváló meglátását egy pontosan középre csavart passz is követte a baloldalról, és a lendületbõl érkezõ Xavi elõrevetõdve a hálóba stukkolt.
Így a végeredmény 3-1, ami lényegesen jobban tükrözi a két csapat játéka közötti különbséget, és maximálisan megérdemelt a Barca erõfeszítéseinek tükrében.
FC Barcelona – Sporting de Portugal: 3-1 (1-0)
Barcelona, Camp Nou
58.354 nézõ
Vezette: Duhamel (francia)
FC Barcelona: Valdés; Alves, Piqué, Márquez, Puyol (Sylvinho, 88′); Xavi, Keita, Iniesta; Messi, Eto’o (Touré Yayá. 66′) és Henry (Pedro, 74′).
Sporting: Rui Patricio; Abel, Polga, Tonel, Caneira (Pereirinha, 79′); Romagnoli (Veloso, 64′), Rochemback, Moutinho, Derlei, Izmailov és Yannick (Postiga, 61′).
Gólok: Márquez (20′), Eto’o (büntetõbõl 59′), Xavi (88′), illetve Tonel (72′).
A mérkõzés legjobbja (az Eurobarca értékelése szerint): Andrés Iniesta
A találkozó folyamán kevés játékos volt szinte folyamatosan aktív, Andrés Iniesta azonban valóban szinte végig aktívan részt vett a játékban, a támadásokban, ráadásul mindezt két különbözõ pozícióban tudta bemutatni. Iniesta mellett még számos játékost ki lehet emelni a pozitív oldalon, így például Gerard Piquét és Leo Messit is.