Barcelona-Wisla Krakkó: 4-0 – Út a döntõig, I. rész
Elkezdjük tehát az elsõ nyári sorozatunkat, ami igen hosszú lesz, hiszen 15 mérkõzést fog felölelni, amelyekbõl egy-egy részt kétnaponta fogunk közölni. A téma – amint már említettük – a Barcelona Bajnokok Ligája menetelése egészen az elsõ selejtezõtõl a római döntõig. Következik az elsõ rész, a Josep Guardiola által irányított csapat elsõ tétmérkõzése, elsõ igazi vizsgája…
Nézd meg a mérkõzés négy gólját!
Miután a Frank Rijkaard-éra utolsó évében a Barcelona csupán a harmadik helyen végzett a spanyol bajnokságban, kénytelen volt a selejtezõbõl kvalifikálnia magát a legrangosabb európai kupaporond csoportkörébe. A sors a lengyel Wisla Krakkót sodorta a Barca útjába, és – valljuk be õszintén – Xaviék kaphattak volna sokkal, de sokkal erõsebb és képzettebb alakulatot is…
De nem kaptak, így a több lengyel válogatott labdarúgót is a soraiban tudó Wisla jött a Camp Nouba 2008. augusztus 13.-án. A katalánok kispadjára a nyáron kinevezett új mester, Josep Guardiola elõször „mutatta meg” a tétmérkõzés elõtti arcát, amelyet azóta már nagyon jól ismerhetünk. Azaz a találkozó elõtti sajtótájékoztatóján maximális tiszteletet fogalmazott meg a Wisla felé, dicsérte a közép-európai együttest, illetve kihívta a drukkereket egy vacsorával egybekötött meccsnézésre.
Ám sajnos nem éltek sokan Pep mester invitálásával, és – a barcelonai meccsek nézõszámához képest – mindössze nagyságrendileg 56 ezer ember látogatott ki a stadionba. Ez többek közt betudható volt annak, hogy a katalán emberek általában augusztusban nyaralni mennek, és hát annak, hogy az elmúlt két esztendõben nem csak címeket nem sikerült nyernie az együttesnek, hanem a kiváló elõadások is ritkaságszámba mentek a Camp Nou „színpadán”…
A mérkõzés – utólag nézve – papírforma szerint alakult, ami akkoriban viszont maga volt a csoda, maga volt az újbóli csillogás, egy olyan este, amit már vagy’ két éve nem láthatott a Barcelonáért szurkoló publikum. Az elsõ játékrészben teljesen irányította a mérkõzést a Barca, és a helyzeteibõl kettõt ki is használt: elõbb a 18. percben Eto’o talált be Márquez mesteri, mélységi indítása után, majd hét percre rá Xavi villant, és duzzasztotta a hazaiak elõnyét két gólra. A félidõig ennyi maradt, azonban – szintén az elmúlt két évvel ellentétben – nem vett vissza a gránátvörös-kék csapat, ám apró szépséghiba volt, hogy a kialakított lehetõségeivel nem tudott élni.
A második 45 perc elsõ felében ment tovább a Barca, és úgy jött ki a pályára, mintha Guardiola forró kavicsot tett volna a cipõkbe… Meg is lett az eredménye a nagy tempónak, ugyanis a 49. percben Eto’o kiugratása után Henry emelt át a kijövõ Pawelek kapuson. 3-0, a Barcelona már a BL-csoportkörében érezhette magát. A francia támadó találata után azonban már nem diktálta ugyanazt a tempót a katalán egylet, mint tette azt az elõtte lévõ szûk 50 percben, így a mérkõzés hátralévõ része már lassabban csordogált, mint az addigi, eseménydús háromnegyed óra.
De még egyszer megrázta magát az ebben az évben 109 éves egyesület, miután Iniesta hozta kihagyhatatlan helyzetbe Eto’ót, a kameruni pedig a lengyel portás hasa alatt a hálóba lõtt.
Kész. Vége. A Barcelona teljesítette az elsõ küldetést, méghozzá olyan pompával, amit már régóta láthatott a katalán szurkolók hada.
FC Barcelona – Wisla Krakkó: 4-0 (2-0)
Bajnokok Ligája harmadik selejtezõkör, odavágó
Barcelona, Camp Nou
56.768 nézõ
Vezette: Circhetta (svájci)
Barcelona: Valdés, Alves (Piqué, 75′), Puyol, Márquez, Abidal; Xavi, Keita, Iniesta: Pedro (Touré, 65′), Eto’o és Henry (Hleb, 85′).
Wisla Krakkó: Pawelek; Baszczynski, Cleber, Díaz, Piotr Brozek; Boguski (Niedzielan, 67′), Cantoro, Jirsak (Kmiecik, 46′), Sobolewski, Lobodzinski (Rado, 85′); és Pawel Brozek.
Sárga lap: Cantoro (16′).
Gólok: 1-0, 18′: Eto’o. 2-0, 25′: Xavi. 3-0, 49′: Henry. 4-0, 83′: Eto’o.
Josep Guardiola, a Barcelona vezetõedzõjének a mérkõzés utáni nyilatkozata:
„Jó benyomásaim vannak, mert nagyon sok helyzetet kidolgoztunk, ezen az úton kell folytatnunk. A csapat egyelõre nincs teljesen készen, és az is biztos, hogy nem lesz minden meccsünk olyan, mint ez volt. Az együttes képes az áldozatvállalásra, a labda mozgatása révén egységesülni tud, illetve visszaszerezte azt az erényét, hogy már az ellenfél térfelén letámad, amibõl megpróbálja a lehetõ legnagyobb hasznot húzni, akár gólt szerezni.” – azonban hozzátette: „„Az idény jelenlegi szakaszában normális, hogy még nem mûködik az összes automatizmus tökéletesen. Még vannak hibák, vannak olyan apróságok, amiken javítanunk kell.”