A BL-rivális elemzése | Csigrinszkij és a brazilok klánja
A Sahtar Donyeck nevét hallva még sokan múlt pénteken is nagyot legyinthettek, ha nem követték figyelemmel közelebbrõl is az ukrán bajnokcsapat fejlõdését az elmúlt idõszakban. Pedig tény, hogy ma már közel sem ugyanarról a Sahtarról beszélhetünk, mint évekkel ezelõtt, nem is arról, amelyik Európa-ligát nyert, és amelyikkel alaposan megszenvedett a Barcelona az Európai Szuperkupa döntõjében másfél évvel ezelõtt. A Sahtart ma már európai nagycsapatként kell kezelni, és aki nem így tesz, garantáltan ráfázik.
Mircea Lucescu évek óta dologzik a ukrán gárdánál, és a türelem, a sok munka meghozta a gyümölcsét. Immár nem is lehet kérdés, hogy a Sahtar Ukrajna elsõszámú csapata, mely nagy fölénnyel fogja megnyerni az ukrán bajnokságot, mely alaposan elverte a Romát a BL nyolcaddöntõjében, de már az õszi BL-csoportkörben is bizonyított, ahol 5 meccset nyert, és csak Londonban, az Arsenal otthonában vérzett el. A Sahtar ma már minden csapat számára életveszélyes rivális, különösen Donyeckben, ahol legutóbbi 17 meccse közül mindössze három esetben kapott egyáltalán gólt a csapat, akkor is mindig csak egyet, és több mint 50 meccse veretlen is saját stadionjában – minden hivatalos sorozatot figyelembe véve.
Erõsségek:
Attraktív, határozott támadófoci, amit már több európai sztárcsapat is megérzett a saját bõrén, ami ugyanakkor nem párosul õrült, fejetlen akciókkal, és a védekezés stabilitása megmarad. A hátsó alakzat ugyanis szintén rendkívül stabil, amirõl már a Barcelona szurkolóinak is lehetnek emlékeik a 2009-es Szuperkupa döntõrõl. A Sahtar számos remek játékossal bír, akik közül ki kell emelni, a két szélsõ védõt, Srnát és Ratot, akik rendre kísérik a támadásokat, a középpályáról érkezõ Mkhitaryant, a támadók közül pedig gyakorlatilag mindenkit. Így fontos Willian és Douglas Costa gyorsasága a két szélen, középen pedig Jadson és Luiz Adriano gólérzékenysége. A korábban az Arsenalnál is járt Eduardo zömmel csak a padra fér el, a csapat egyik sztárja, Fernandinho ellenben kezdhetne, ha egészséges lenne. Természetesen fontos tagja Lucescu tizenegyének Csigrinszkij is, aki a Barcelonából visszatérve stabil kezdõ.
Gyengeségek:
A BL egyenes kieséses szakaszában még tapasztalatlan gárdáról van szó, melyet magával ragadhat a túlzott lelkesség, ami hibákat eredményezhet. A szélsõ védõk gyakran túlságosan is elõremerészkednek a támadásokkal, és a szûrõként játszó Hübschman ezekben az esetekben elégtelen, hogy megállítson egy-egy kontratámadást. Gyengéje még a Sahtarnak, hogy a kapuban Pyatov idõrõl idõre elkövet egy szarvashibát, illetve az a már közismert tény, hogy Csigrinszkij a középsõ védõ poszton nem egy szélvész, de ennek csak akkor láthatja elõnyét a soros rivális, ha a Sahtar túlságosan kitámad.
Mindent egybevetve a Barcelona pokolian nehéz párharcra készülhet. Az odavágón várhatóan nem lesz könnyû feltörni a Sahtar védelmét, és mindvégig nagyon kell vigyázni a kontratámadásokra, mert a Donyeck minden támadója villámgyors és gólérzékeny egyaránt. Ha pedig nem sikerül elõnyt szerezni a visszavágóra, akkor már valóban nem akármilyen produkcióra lesz szükség Donyeckben a továbbjutáshoz.