Posztonkra bontva erõsebb az idei keret | Interjú, ‘El Mundo Deportivo’
Josep María Bartomeu elnök nem csak a ’Sport’ napilapnak adott interjút az elmúlt napokban, hanem a másik fõbb katalán sajtóorgánum, az ’El Mundo Deportivo’ újságírójával is elbeszélgetett a mögöttünk hagyott nyárról. A téma nagyjából ugyanaz volt, és Bartomeu üzenete sem változott a másik interjúhoz képest: minden optimálisan fut a klub háza táján, az elsõ csapat kiváló idény elõtt áll, az összképbe pedig csupán Neymar valamint a távozók hiánya rondít bele.
Véget ért az átigazolási idõszak anélkül, hogy sikerült volna Coutinhot leigazolni. Vannak, akik elégedetlenek ezért. Krízisben van a Barça?
Nem. Arra törekedtünk, hogy a lehetõ legjobb csapatot hozzuk össze, és most megpróbálunk minél több trófeát nyerni. Most ez következik.
Úgy érzi, hogy túlságosan sok kritikát kaptak anélkül, hogy a szezon igazán elindult volna?
Ami most van, az némi pesszimizmus. De elég legyen most már a culék pesszimizmusából. Sok negatív kommentárt olvasok és hallok. Egy klub vagyunk a világ legfontosabb klubjai közül, készen álunk, versenyképes csapatunk van, új játékosaink vannak, készek vagyunk arra, hogy mindent megnyerjünk. Azt kérem, hogy ne legyen ilyen erõs pesszimizmus, mert úgy tûnhet, hogy a klub veszített a sportszakmai értékeibõl, pedig ez nem igaz.
Miért gondolja, hogy pesszimizmus uralkodik?
Nem tudom. Az elmúlt idényben megnyertük a Spanyol Szuperkupát és a Király Kupát, illetve eljutottunk a Ligában az utolsó fordulóig úgy, hogy harcban voltunk a bajnoki címért. Az igaz, hogy BL-ben nem értük el, amit szerettünk volna. De most volt egy váltás. Elment Luis Enrique, jött Valverde. Elment egy fontos játékos, aki kifizette a kivásárlási árát, és most vannak új játékosaink, hogy fontos szerepet játsszanak. Kezdve Semedóval és Paulinhóval, visszaszerezve Deulofeut és leigazolva Dembélét, aki Neymart pótolja majd. Posztról posztra nézve jobb csapatunk van. És még vannak olyan játékosok, mint Aleñá és Ortolá, akik a B csapatból jönnek, de számolhat velük Valverde. Az emberek majd meg fogják látni, hogy versenyképesebb csapatunk van, mint tavaly. Így van, Neymar nélkül, de olyan játékosokkal, mint Dembélé. Már nem lesz az a tridente, de nagyobb egyensúly lesz a pályán. Ezt nagyon jól lehetett látni Valverdével. Nagyon jól kezeli a csapatot a változásokkal. Hisz a modellben, a Barça stílusában, és nagyon jól fókuszál a La Masíára.
A Madrid a Barça fölött van pillanatnyilag?
Nem ez a helyzet. Ronaldinho érkezése óta nem ez a helyzet. A Barça onnantól kezdve dominálta a focit, sikercsapat volt. Ezt a vonalat követve változtattunk a csapaton idén is. Rijkaard projektjének volt sikere, Pepének is, ahogy Titóénak is, amíg tudott dolgozni. Martino csak egy Szuperkupát nyert, de hozott új dolgokat, majd pedig jött Luis Enrique, aki mindent megnyert. Most jön Valverde, és minden bizalmat meg kell adni neki, mert bízik a modellben, az utánpótlásban, és nagyon jól kezeli a meccseket.
Ez a sikerkorszak Messi korszaka, nem?
Minden Ronaldinho mosolyával kezdõdött, és Messi átvette a hagyatékot. Õk az adott pillanat legjobb játékosai voltak, nagyon jó kvalitású edzõkkel.
Neymar elárulta a Barçát?
Nem megfelelõen viselkedett.
És ez mit jelent?
Ha egy játékos el szeretne menni, akkor egyértelmûen ki kell mondania, és aztán lássuk, hogyan csináljuk. Ez idõt ad a klubnak, hogy az fel tudjon készülni, és legyen ideje helyettest keresni. Ebben az esetben õ ezt az esélyt nem adta meg. Õ és az apukája kétértelmûen játszottak, hogy folytatják, hogy nem biztosak benne… Nem mondták, hogy el akarnak menni, azt követõen pedig, hogy 222 millió eurót kaptunk, a piac inflálódott.
Lassúak voltak abban a tekintetben, hogy a cseréjét le tudják igazolni?
Attól a pillanattól kezdve, hogy tisztában vagyunk vele, elmehet, azon dolgoztunk, hogy ezt megtegyük.
Minguella azt mondta, hogy figyelmeztette Önöket arról, hogy Neymar el fog menni.
Engem nem. Ez nem igaz. Azt nem tudom, hogy mondta-e másnak. Én Minguellával – akit nagyra becsülök – legutóbb fociról januárban beszéltem a házában. Szerintem január 27-én, egy pénteki napon történt ez. A klub az amerikai túra során került tisztába azzal, hogy Neymar elmehet, és el is kezdett ennek megfelelõen dolgozni. A kiválasztott játékos a helyére kezdettõl fogva Dembélé volt. Amit késlekedtünk, minden idõ a leigazolására lett fordítva. Ha Neymar édesapja korábban mondta volna nekünk, hogy el akarnak menni, biztosan más lett volna Dembélé ára is. És szeretnék emlékeztetni arra, hogy olyan pénzzel inflálódik a piac a fociban, ami nem a labdarúgásból származik. Mind Angliában, mind Franciaországban ez történik.
Mit gondol, miért ment el Neymar?
Nem tudom. Õt kellene megkérdezni. Nem mondta meg nekünk. Pénzért? Hogy vezére lehessen egy csapatnak, egy projektnek? Itt a világ legjobb klubjában volt, körülvéve a világ legjobb játékosaival, és köztük a kétségkívül legjobbal, Messivel. De nem ismerem a motivációit, mert nem mondta meg nekünk. Kifizette a kivásárlási árát, és elment.
Az elnök elégedett az igazolásokkal. Olyanok, amire vágyott?
Azt terveztük, hogy igazolunk egy jobbhátvédet és egy középpályást. Nagyon sok név nyilvánosságra került, de végül elégedett vagyok, mert jött Semedo, akinek már volt pár jó meccse, és egy középpályás, mint Paulinho, aki olyan típusú játékos, akit szerettünk volna: erõs fizikailag, és technikailag is jó. És ehhez hozzá kell adni Deulofeut. Az nagyon jó, hogy egy saját nevelésû játékos vissza tudott térni, ami azt is üzeni, hogy lehetõséget adunk a saját neveléseknek. A nem várt igazolás a baloldali támadó volt, mert nem lehetett elõre látni Neymar távozását. Amikor õ távozott, azonnal kerestük a helyettesét, Dembélé volt a kiválasztott, és elhoztuk.
Nem voltak csalódottak azért, mert nem jött Coutinho?
Talán lett volna szükség arra, hogy hozzunk még egy játékost, hogy még jobbá tegyük a keretet, de figyelembe véve az árakat, és a piacon tapasztalható inflációt, úgy döntöttünk, hogy nem folytatjuk a tárgyalásokat. Most várni kell néhány hónapot a januári átigazolási idõszakig, hogy szükséges-e hozzányúlni a kerethez.
Coutinho jöhet januárban?
Nem beszélek nevekrõl. Majd meglátjuk.
200 millió eurót kértek érte? A Liverpool tagadja ezt.
Pedig így van, 200 millió euróért elengedték volna.
Miért nem érkezett Seri?
Edzõi döntés miatt. Van egy pillanat, amikor érdeklõdsz egy játékos iránt, végül átgondolod, mire is van szükséged, majd úgy döntesz, hogy mégsem kell neked az adott labdarúgó.
De azért próbálták megszerezni, mert az edzõk az áldásukat adták rá. Vagy nem?
A Barcelona azért tárgyalt Serirõl a nizzai klubbal, mert az edzõk láttak benne potenciált, ám ilyenkor van egy második értékelési szakasz is, amikor megnézik, mire is van szüksége valójában a csapatnak. Ezután pedig az a döntés született meg, hogy nem vásároljuk meg Seri játékjogát. Ez a második értékelés a csapatról szól, nem a játékosról. Közrejátszhatott az is, hogy rengeteg középpályás van a keretben, távozó pedig nem volt ebbõl a csapatrészbõl…
Milyen önkritikát gyakorolnak?
Elsõdlegesen azt, hogy hittünk Neymarnak valamint az édesapjának, hogy nem fognak távozni. Másodszorra pedig a távozók megtervezése nem úgy ment, ahogy szerettük volna.
A Barcelona megszerezhette volna Mbappét 120 millió euróért?
Amikor Neymar távozott, az edzõk Dembélé mellett tették le a voksukat. Még csak beszélgetések sem voltak Mbappé ügyében.
Emery azt mondta állítólag Valverdének (ezt azóta a PSG trénere tagadta – a szerk.), hogy a Barcelona nem is akarta valójában leigazolni Verrattit. Igaz ez?
Szeretnék mindenkit emlékeztetni a ’Mundo Deportivo’ egyik címlapjára, melyen Verratti tartja a kezében a lapot. Nyilvánvaló, hogy próbáltunk megtenni mindent a leigazolása érdekében.
Végül miért nem jött Verratti?
Te akarhatsz egy labdarúgót, de ha a klubja nem akarja eladni… Ezen a ponton a Barcelona valamint a spanyol klubok védtelenek.
Miért nem lehet megoldani ezt az ügyet?
Folyamatosan beszélünk az UEFA-val valamint a FIFA-val, de ez egy munkajogi probléma. Spanyolországban azért kötelezõ a kivásárlási árak intézménye, mert ezzel kapcsolatosan egy bírósági ügy futott, ahol a bíró a kivásárlási árak mellett döntött. Ennek következtében a játékosok szakszervezetének kellene ezeket kezdeményezni az adott országokban.
A kiemelt célpontok Verratti valamint Coutinho voltak, õket pedig nem sikerült leigazolni. Hiányzik egy kombinatív játékos a középpályáról?
A sportszakmai elemzés csapatszintû volt, ami rávilágított arra, hogy a csapatban már van irányító készségekkel bíró játékos, valamint vannak olyanok, akik a jövõben ezt a pozíciót elfoglalhatják. Egy példa erre Carles Aleñà. Végül a szakmai stáb úgy döntött, hogy a jelenlegi árakat nézve inkább a fiatalokra szavaz, mintsem más játékosokra.
Vannak olyan labdarúgók, akiket most ugyan nem sikerült megszerezni, de a következõ nyáron már gránátvörös-kékben futballoznak majd?
Egy év alatt sok minden történhet még. Attól is függ, hogyan alakul az idényünk, ami befolyással lesz a céljainkra az átigazolási piacon. Meglátjuk, ha majd közeledik a következõ átigazolási idõszak.