A Barcelona búcsút intett a LaLiga megnyeréséről szőtt álmainak, miután a Santiago Bernabéuban (2-3) kikapott egy olyan mérkőzésen, amelyen csak a győzelem lett volna elfogadható eredmény. A katalánok nagyon intenzív teljesítményt nyújtottak, csapatként játszottak, de Cancelo egyéni hibái és két nagyon vitatható bírói döntés túl nagy teher volt számukra ahhoz, hogy a három ponttal térjenek haza. Vinicius és Lucas Vázquez válaszolt Christensen és Fermín góljaira, Bellingham pedig a hosszabbításban állította be a 3-2-es végeredményét.
Ellentétben sok más meccsel ebben a szezonban, amikor Xavi Barçájának ellenfelei bekezdtek az első percekben, ezúttal felcserélődtek a szerepek és a gránátvörös-kékek voltak azok, akik lendületesen kezdtek. Olyannyira, hogy a mérkőzés hatodik percében már meg is szerezték a vezetést. A Barça Christensen révén jutott előnyhöz, miután Lunin elszámolta magát Raphinha szögleténél. 0-1
Ebben a pillanatban még minden, korábban kételkedő Culé azt hihette, hogy ismét nyitottá válik majd a bajnoki versenyfutás, és hogy miért ne ismételhetnék meg a Real Madrid ellen a szezon véghajrájában azt, ami 2004-ben történt, amikor Xavi a 34. játéknapon győztes gólt szerzett ellenük (1-2), és hét pontos hátrányról négy pontra jöttek fel a Madriddal szemben a bajnoki tabellán, igaz, hogy ezt a kiírást végül a Valencia nyerte meg, de a Barça ekkor előrébb végzett az idény végén, mint a legfőbb riválisa.
Ez túl szép volt ahhoz, hogy igaz legyen, és Cancelo magára vállalta, hogy visszahozza a Barcelonát a néhány nappal korábbi sötétségbe, amikor a PSG szertefoszlatta a Barcelona reményeit, hogy valami olyat tegyen, amire 2019 óta nem volt példa a Bajnokok Ligájában (a legjobb négy közé jutás). A portugál feltette a pontot az i-re a teljesítményét illetően ezen a héten, miután a franciák ellen elkövetett egy buta szabálytalanságot a tizenhatoson belül, ezúttal Lucas Vázquez verte meg egy kulcsfontosságú szituációban, ezután Cubarsíval találkozott, akinek a földön lévő, mozdulatlan lábába Vázquez beakasztotta az övét. Soto Grado nem habozott, egyből a tizenegyespontra mutatott, Vinicius Jr. pedig élt a lehetőséggel. 1-1
A Barça nem hagyta magát, és folytatta a játéktervét, amelynél támadásban a legnagyobb súly Lamine Yamal vállán volt, aki nem úgy nézett ki, mint aki 16 évesen most játszaná az első Clásicóját a Bernabeúban, azt viszont már tudhatta, milyen érzés a pálya szélén trükközni, miután néhány hete a spanyol válogatottban provokálta ki a közönség vastapsát a lecserélésekor. Nem sokkal később egy szögletet próbált sarokkal továbbítani, ez pedig nagyon nagy vitákat váltott ki, mert Lunin tisztázott, amikor a labda úgy tűnt, hogy átlépte a vonalat. Egy 2024-es technológiával rendelkező bajnokságban csak néhány másodperc kellett volna ahhoz, hogy a játékvezető az óráján, tudományosan lássa, hogy gól volt-e vagy sem, de ez a spanyol bajnokság, és több mint három perc vizsgálódás után Sánchez Martínez a VAR szobából azt mondta, hogy ez nem volt bent, minden mehet tovább. Fél óra telt el a meccsből, és két olyan döntés is született a Barcelonát hátráltatva, amely eléggé furcsa volt: egy könnyű síppal befújt büntető és egy teljesen szabályosnak tűnő gól elvétele. A Barça ismét megízlelte, hogy – ahogy Pep Guardiola mondta ebben az esetben – ahhoz, hogy a Bernabéuban nyerj, nagyon jónak kell lenned és nagyon jól kell játszanod.
Ráadásul ez még a félidő előtt rosszabbra is fordulhatott volna volna, ha a vezetést jelentő gól szerzője, Christensen nem teszi jóvá azt a súlyos hibát, amit Bellingham nyomása alatt kritikus helyen követett el, de a dán még időben reagált, és megakadályozta Rodrygót abban, hogy betaláljon. Amennyiben ez nem lett volna elég ,Frenkie de Jongnak hordágyon, sírva kellett elhagynia a játékteret, miután súlyosan összeütközött Valverdével. Az urguayi úgy vetette oda magát, hogy a labda méterekre volt tőle, ez egy teljesen felesleges megmozdulás volt tőle, aminek köszönhetően alighanem a holland szezonjának, de a nyári Európa-bajnokságon való részvételének is lőttek.
Mindkét fél azon volt, hogy döntetlen állással menjen a szünetre, a katalánok az árral szemben, a fehérek pedig a hétközi hosszabbításos City elleni párharc után a fáradtságtól meggyengülve kezdték a második félidőt, és nem akarták pár perc alatt elveszíteni azt, amit az előző 45 percben felépítettek. Vininek volt néhány bátortalan próbálkozása, de Koundé rendre jól védekezett vele szemben, a túloldalon Lamine tett meg mindent a jobb oldalon, de nem sokszor volt társ a közelben, akivel össze tudott volna játszani. A fiatalembernek egyedül kellett hadat üzennie.
Lunin Manchesterben hagyta a szuperképességeit, és egy olyan rosszul időzített kijövetelt csinált, már nem először, amit Lewandowski kihasználhatott volna, de amikor észlelte, némileg váratlanul, hogy a labda eljut hozzá, már nem tudta úgy irányítani a fejest, ahogyan szerette volna. Ez volt a „9-es” utolsó megmozdulása a pályán. Egy óra elteltével Xavi kettős cserét hajtott végre. Joao Félix állt be a lengyel helyére, aki soha nem szerzett gólt és soha nem volt még győztes csapat tagja a Real Madrid ellen, valamint Ferran vette át Raphinha helyét, aki ezúttal nem tudott annyira meghatározó alakja lenni a csapatnak, mint a PSG elleni negyeddöntőkön.
Xavi ismét jól eszközölt edző változtatásai megtették hatásukat, és a második félidőben beálló Fermín révén ismét előnyben volt a Barcelona. Húsz perc volt hátra a meccsből. 1-2
Az első félidőhöz hasonlóan ismét Cancelo gondoskodott arról, hogy csapata előnye múlóban legyen. A portugál újabb megbocsáthatatlan hibája után Lucas Vázquez üresen maradt, és Vini balról érkező keresztlabdáját akadálytalanul lőtte a kapuba. 2-2
A katalánok azon reménye, hogy győztesen távozhatnak a Bernabéuból, teljesen szertefoszlottak az utolsó percekben. Ter Stegen egy egy az egyben védeni tudott Vinivel szemben, de Bellingham már nem hibázott a ráadásban. A csereként beálló Brahim vezette a labdát lendületesen, majd passzolt a jobb oldalra Lucasnak, az angol pedig a túlsó kapufánál érkezve Ter Stegen mellett a kapuba lőtt, és a Bernabéu kitörésére megpecsételte a bajnoki cím sorsát, ami a tavalyi évvel ellentétben, amikor a Barça lett a bajnok, az idei szezonban a Real Madridé lesz. 3-2
Real Madrid – FC Barcelona 3-2 (1-1)
La Liga, 32. forduló
Santiago Bernabéu, Madrid
88.000 néző
Vezette: Cesar Soto Grado
Real Madrid: Lunin – Lucas V., Tchouameni, Rudiger, Camavinga (Fran García, 71′) – Valverde, Kroos (Brahim, 71′), Modric – Rodrygo (Militao, 74′), Bellingham, Vinicius Jr (Joselu, 82′)
Barcelona: Ter Stegen – Koundé, Araújo, Cubarsí, Cancelo – Gündogan, Christensen (Fermín, 46′), Frenkie de Jong (Pedri, 45+7”) – Lamine Yamal, Lewandowski (Joao Félix, 63′), Raphinha (Ferran, 63′)
Gólszerzők: Vinícius büntető 18′, Lucas Vázquez 73′, Bellingham 92′ ill. Christensen 6′, Fermín López 69′
***