Remélhetőleg a nagy legendák nyomdokaiba lép
This is just... pic.twitter.com/FxBzTvE62n
— FC Barcelona (@FCBarcelona) July 16, 2025
Azért aki egész európa egyik legjobb helyzetkialakítója, a VB legjobb helyzetkialakítója, és aki két éven át egész Európa egyik legjobb átlövője volt, annál igenis átfordulhat valami. Mint ahogy bevert a sérülése előtt 2-t 20-ról 3 meccs alatt, akkor elkezdett átfordulni, és elkapni a Leedses lövőkéjét. A sérülése rosszkor jött. Neki a bal lába nagyon jó, hiába nem egy klasszikus értelemben vett atomtehetséges játékos. Felixben meg benne van a foci rendesen, ittléte óta már két pármeccses periódusa is volt, mikor jó volt a kapu előtt. Azon kívül meg mindkét szélső az esetek többségében jó. Előkészítés terén. Ez utóbbival az a baj, hogy önmagában semmire nem jó, mert a fő gólvágónk most épp nem gólvágó, így hiába kreálják szét a meccseket háromból kétszer, ha a vonalról kifelé fejeli Lewy két meccs alatt kétszer. Roque nagyon kell, vagy Lewy régi formája. Két ilyen jól kreáló szélső mellé ez lenne a kulcs. Vagy 1-2 második hullámban érkező középpályás, amiben Gündogan mintha végre kezdene megérkezni, de Pedri és DJ is képes rá. Ebből elkezdett valami látszani a hetekben.Rdinho10 írta: ↑2023.12.12. 23:42:57Xavi Hernández a Barcelona második olyan edzője, aki az elmúlt 15 évben a legrosszabb számokat produkálja. Még Quique Setiénél is alacsonyabb győzelmi arányt tud felmutatni vele a csapat (64,00% vs. 62,16%). Csak Koeman (58,2%) rendelkezik rosszabb mutatóval.
Ennyit errol,xg meg kapufa meg akarmi…Raphinhaeknal az eletben nem fog atfordulni semmi.Gyenge,suta jatekosok,max 1-2 meccsen kijon majd a lepes.Akitol lehet varni,hogy helyrejon az Lewa meg max Roque az elejen amig ki nem olik belole a kapuralovest…
Ha eljön az ideje és lesz értelme, akkor majd visszatérünk a témára. A fórum nem felejt, szoktam volt mondani néhány éve alkalmanként, amikor eljő egy megfelelő pillanat.
Hát, egy páran vannak, akik biztosan, és ahhoz képest erősen ironizálnak azokkal, akik viszont láthatólag nem értelmezik félre
Semmi nem menti, vezetőedzőként a végső felelősség mindenben az övé. De azért talán nem kell túlmagyarázni, hogy nagyon más az ő felelőssége, ha úgy játszana a csapat, hogy esélye sem lenne gólt rúgni, vagy ha valójában az ő csapata dolgozza ki a legtöbb gólhelyzetet, de a csatárok "be vannak oltva gól ellen".
Természetes, hogy az xG nem adja vissza egy csapat teljesítményét, de egy támpontot tud adni. Ha megnézel egy hosszabb összefoglalót is egy-egy meccsről sem lehet objektív véleményt alkotni, de nagyjából le lehet szűrni melyik csapat állt közelebb a gólszerzéshez. Jó példa pl. a Clasicó, amikor egyy gólt rúgtunk, még nem is a legnagyobb helyzetből, a Realnak meg volt egy ide-oda pattanó labdából gólja, mert egy távoli lövésből, ami 10-ből 1x-2x sikerül. Nekünk pedig egy közepes helyzetkihasználással is el lehetett volna tenni legalább kettőt-hármat.gránit írta: ↑2023.12.12. 22:14:22Mi történt meg szeptemberben? Játszottunk két lehengerlő meccset a Betis és az Antwerpen ellen. Ebből tendenciát nem lehet levonni. Az egész szezonban, 21 meccsen volt összesen három darab meccsünk, amit több mint egy góllal tudtunk megnyerni.
Én a gólszegénységet (legalábbis az elvárásainkhoz képest) inkább egy állandó és változatlan dolognak látom, nagyon elszigetelt fellángolásokat leszámítva, és az átlagunk ezekkel a fellángolásokkal együtt is annyi, amennyi. A bajnokságban meccsenkénti két gól alatt. Gólátlagban nincs elmozdulás az előző bajnoksághoz képest.
Na, ezt támogatom. Elég sokszor lövi az ellenfél az első gólt, aminek az xG-vel ellentétben gyakorlati hatása is van a meccsre, mert az ellenfél még inkább be tud tömörülni, nekünk még inkább mennünk kell, ami további kontrákra és könnyű gólszerzési lehetőségekre ad alkalmat az ellenfél számára. A mentális erő és a teljesítmény között erős az összefüggés.Peter írta: ↑2023.12.12. 22:12:38Bevezetnék egy új statisztikai mutatót, mely a "mentális erő mutatója" nevet kapná. Ez a szerzett gólok és az xG hányadosa lenne. Ki lehetne hozni az értékekre egy-egy tartományt a megfelelő minősítésekhez, melyek "mentálisan erős", "mentálisan normális" és "mentálisan gyenge" elnevezést kapnának.
Tudom, hogy nem ezt mondtad, de szerintem ez a lényeg. A bajnokságban nagyon régóta nincs elmozdulás a gólátlagunkban. Teljesen mindegy, hogy a gólátlagunkat egyik mérkőzésen 1-es xG-vel, a másik meccsen meg 5 xG-vel hozzuk. A tendencia az, hogy a gólképességünknek jelenleg olyan korlátja van, aminél magasabbat szeretnénk. Mivel régóta nem mozdulunk előre ezen a téren, én nem hiszek abban, hogy ez belülről meg fog változni. A rendszerbe bele kell nyúlni. Vagy egy új irányítóval, aki több ajtó-ablak, tiszta gólhelyzetet tud teremteni, vagy egy új csatárral, akivel gólok érkeznek a csapathoz. Roque-ban nagy bizodalmam van.
Milyen az a "peches kapufa"? Azért lett kapufa, mert a játékos oda lőtte. Nem pechből, hanem a játékos által. A pech az az illetőtől független dolog. Leszakadt egy erkély, és valaki éppen alatta állt. Éppen akkor haladt azon az útszakaszon, ahol pont akkor ment szembe a forgalommal egy ámokfutó. Éppen akkor haladt az állatkert mellett, amikor megtámadta egy onnan kiszabaduló hiénafalka. Ezek pechek. A kapufa nem pech. Főleg nem egy olyan játékostól, aki az előző szezonban 36 meccsen szerzett 7 gólt a bajnokságban, most 10 meccsen 2-t. Ötmeccsenként lő gólt, semmi, de semmi elmozdulás nincs. Ha most kifelé pattan, nem számolhatunk azzal, hogy legközelebb befelé pattan, mert nem véletlenül pattant kifelé. Akinél mindig kifelé pattan, annál nem fog befelé pattan legközelebb sem.
Persze, teljesen egyetértek. Más nevében nem tudok beszélni, én a játékot védtem, mert számomra szörnyű volt azt olvasni hogy a Girona játékban szétvert minket, gyengén fociztunk, nem hajtottunk, meg ilyenek, egyszerűen ilyen nem történt. A helyzeteink kihasználásáig jók voltunk, jól építettünk támadásokat. Aztán kukorikú volt sajna a végén.
Nem ezt mondtam (bár ahogy most olvasgatom, lehet, hogy nem fogalmaztam meg jól, amit mondani akartam, ez esetben pardon). Leginább azt volt a lényege, hogy mikor milyen volt a helyzetkihasználás. Abban az időben volt magas az xG-nk is, csak ott meg is lőttük, ami várható volt (sőt). Aztán a sérülésekkel nagyon legyengültünk játékban, ott 1 körüliekkel nyomtuk végig, annyikat is lőttünk átlagban, szóval a kihasználás nem volt rossz, csak nem volt mögötte játék. Szóval hónapokig nemigen lőttük alul a várható góljaink számát, az már egy komolyan vehető minta. A Rayo meccs közepe óta javultunk fel megint jelentősen xG-ben - amúgy látványra, támadásépítésben, helyzetek számában, mindenben, ha nem akarunk xG-t használni, csak a szemünket - azóta rettenetmód alullőjük magunkat. Szóval szerintem ez sokkal kisebb minta, kb 3,5 meccs a kb 20-al szemben (mínusz kb a szezon elejei Getafe meccs, ahol verhettünk volna párat), simán megfordulhat.
Mi történt meg szeptemberben? Játszottunk két lehengerlő meccset a Betis és az Antwerpen ellen. Ebből tendenciát nem lehet levonni. Az egész szezonban, 21 meccsen volt összesen három darab meccsünk, amit több mint egy góllal tudtunk megnyerni.
Na, ezt támogatom. Elég sokszor lövi az ellenfél az első gólt, aminek az xG-vel ellentétben gyakorlati hatása is van a meccsre, mert az ellenfél még inkább be tud tömörülni, nekünk még inkább mennünk kell, ami további kontrákra és könnyű gólszerzési lehetőségekre ad alkalmat az ellenfél számára. A mentális erő és a teljesítmény között erős az összefüggés.Peter írta: ↑2023.12.12. 22:12:38Bevezetnék egy új statisztikai mutatót, mely a "mentális erő mutatója" nevet kapná. Ez a szerzett gólok és az xG hányadosa lenne. Ki lehetne hozni az értékekre egy-egy tartományt a megfelelő minősítésekhez, melyek "mentálisan erős", "mentálisan normális" és "mentálisan gyenge" elnevezést kapnának.
Bevezetnék egy új statisztikai mutatót, mely a "mentális erő mutatója" nevet kapná. Ez a szerzett gólok és az xG hányadosa lenne. Ki lehetne hozni az értékekre egy-egy tartományt a megfelelő minősítésekhez, melyek "mentálisan erős", "mentálisan normális" és "mentálisan gyenge" elnevezést kapnának.
Hans Christian Andersen ( 1805. április 2. - 1875. augusztus 4.)
Szerintem egészen konkrétan ezt írta mindenki, én is, és bárki, aki pozitívan érvelt vele. Amúgy mindkettőt jelzi, hisz a kettő szoros összefüggésben van. Egyrészt hogy "zsírkirályok" voltunk JÁTÉKBAN, hogy eljutottunk 4,25 xG-ig, egy lassan kijelenthetően top szintű csapat ellen, másrészt borzasztó, hogy ebből nem tudnunk 4-5 gólt vágni, ahogy kéne. Csak az érvek leginkább akkor jöttek elő, mikor olyan vélemények jöttek, hogy 0 volt a játékunk, gyengék voltunk előre, nem kapartunk, mittudomén. Mindenki leírta, hogy óriási a gond, hogy nem tudjuk beverni a helyzeteinket. De ez legalább gyorsan tud változni, akár egyik pillanatról a másikra is, mint ahogy szeptemberben már meg is történt. Ezért ad bizakodásra okot. Hosszútávot nézve sokkal jobb, mint 0,3-as xG-vel behúzni két meccset, ott lehet tudni, hogy ebből hosszútávon csak baj lehet. Hosszútávon 4,25-ös xG-vel nem sűrűn fogunk elbukni meccset. Még akkor sem, ha alul lőjük magunkat.
Ezzel TELJESEN egyetértek. Az xG-vel való dobálózás akkor böki a csőrömet, ha ebből azt akarja kihozni valaki, hogy mekkora zsírkirályok vagyunk, mindegy, hogy két góllal kikaptunk, de bezzeg az xG! Tehát, ha valaki ezzel akarja felmenteni, relativizálni, elbagatellizálni a vereségeinket. Miközben, ahogy írod, ez pont nem arra mutat rá, hogy mekkora atomfocit játszottunk, hanem éppen ellenkezőleg, hogy mennyire nem vagyunk hatékonyak elől. Ez pont nem a pontveszteségeink utáni hurráoptimizásra ad okot, éppen ellenkezőleg.
Valamiért mégis érdemes az xG-vel foglalkozni. Bár nem tudom, milyen tudományos vagy statisztikai alapon számítják ki, de fogadjuk el, hogy valóban a helyzetek minőségét mutatják. Az is igaz, hogy a mérkőzésen a gólok számítanak. De a kettő különbsége mégis azt mutatja, hogy mennyire hatékony egy csatár, vagy a védelem. Messi esetében az xG alacsonyabb volt a szerzett góloknál...gránit írta: ↑2023.12.12. 18:20:55Az egyik: amit írtál, bizonyítja, hogy az xG egy haszntalan mutató, és felesleges belőle bármit levonni. Amíg a labdarúgást gólra játsszák, addig nem a várható gólok, hanem a belőtt gólok számítanak.
A másik: lehet, hogy a második legkevesebb gólszerzési lehetőséget engedjük, mégis csak az 5-6. legkevesebb gólt kaptuk a bajnokságban, holtversenyben a Real Sociedaddal. Mivel túlzottan feltoljuk a védekezésünket, az ellenfeleinknek nem kell sok helyzet, hogy betaláljanak. Néhány kontra elég hozzá. A feltolt védelmünkkel olyan gólszerzési lehetőségeket kínálunk az ellenfeleknek, hogy szinte csak be kell sétálniuk a kapunkba. Lehet, hogy nem adunk sok gólszerzési lehetőséget az ellenfeleknek, de meccsenként adunk nekik néhány olyan kontralehetőséget, amit egy Girona kíméletlenül kihasznál.
Ehhez két dolgot fűznék hozzá. Az egyik: amit írtál, bizonyítja, hogy az xG egy haszntalan mutató, és felesleges belőle bármit levonni. Amíg a labdarúgást gólra játsszák, addig nem a várható gólok, hanem a belőtt gólok számítanak.La Masia1 írta: ↑2023.12.12. 14:32:53A kidolgozott helyzetek alapján a Barcának simán elsőnek kellene lennie. Az xG alapján a legjobbak vagyunk, az xGA alapján pedig csak a Real van előttünk. Nagyon durván leegyszerűsítve, a legtöbb gólhelyzetet dolgozza ki a csapat, és a második legkevesebb gólszerzési lehetőséget engedi.
Ha mindig így játszanánk, nagy bajban lennénk. Most Araújóék is sokat bizonytalankodtak hátul.
Óriási tévedés!bence0330 írta: ↑2023.12.12. 16:31:33Igen. Ha a csapat úgy játszana 38 fordulón át, mint vasárnap, akkor vagy 15 ponttal lennénk bajnokok. Alsó hangon. Az egy kőkemény, bajnoki címre hajtó Barcelona volt, a játék minden elemében a Girona fölött voltunk 1 kivételével, amit nyilván sürgősen meg kell oldani, mert egyértelmű szerintem is, hogy Xavi felelőssége is, hogy a kapu előtt átvenni nem tudjuk a labdát, vagy 2 méterről mindenki mellé vagy kapusba. Szóval az eredményes mondat nyilvánvaló, de a játék... 4,25-ös xG-ről, 31 lövésről egy ilyen formában lévő Girona ellen még egy top City is csak álmodozna kb.
A védelem inogott, bár szerintem most nagyon rossz egyéni teljesítmények miatt történt. Talán a legrosszabb volt a két belső védőnk Xavi óta. Emiatt hosszútávon nem aggódom, meg fog oldódni.
Nálam most az lenne a lényeg, hogy valahonnan szerváljunk egy motivátort. Puyolt, akárkit. A Milan szekere abban a pillanatban lendült fel, mikor Ibra visszaérkezett, elsősorban motivátorként, másdosorban játékosként, onnantól a béna csapat el is felejtette, hogy kell kihagyni egy ziccert, vagy meg sem fordult a fejükben, hogy elbukhatják a bajnokságról döntő meccset. Ezt Xavi nem tudja, és nem is fogja tudni egyedül megoldani már szerintem. Csak ezt neki is fel kell tudni ismernie.
Igen. Ha a csapat úgy játszana 38 fordulón át, mint vasárnap, akkor vagy 15 ponttal lennénk bajnokok. Alsó hangon. Az egy kőkemény, bajnoki címre hajtó Barcelona volt, a játék minden elemében a Girona fölött voltunk 1 kivételével, amit nyilván sürgősen meg kell oldani, mert egyértelmű szerintem is, hogy Xavi felelőssége is, hogy a kapu előtt átvenni nem tudjuk a labdát, vagy 2 méterről mindenki mellé vagy kapusba. Szóval az eredményes mondat nyilvánvaló, de a játék... 4,25-ös xG-ről, 31 lövésről egy ilyen formában lévő Girona ellen még egy top City is csak álmodozna kb.
Szerintem jelen állás szerint semmi nem ad rá okot.
Előrebocsáőtom, hogy nem védeni a akarom Xavit, mert bőven követ el hibákat, de én ennyire elítélni nem tudom, szerintem a jelenlegi állapotból sokat kihoz és abban, hogy épülőfélben van a csapat, ha nem is maximálisan, de valamlyen szinten igaza van. Normális esetben egy csapatnál egy átigazolási szezonban a kezddő csapatba (vagy az első 12-13-ba) érkezik valamilyen szinten meghatározó 1-2 játékos, ritkább esetben 3, de a mag együtt marad. Foltozgatások, távozók pótlása stb. A jelenlegi Barcában Xavi regnálása alatt ez a mag kb. 3 ember (a kapust most nem vettem figyelembe). És ez egy másfél éves terminus. És most ide vettem pl. Pedrit, aki 18-19 évesen, rengeteg kihagyott meccsel. Ráadásul elment Messi és tudhattuk előre milyen nehéz lesz ezt a helyzetet megoldani és mennyi idő alatt sikerül. Több, mint 10 évig a csapat legmeghatározóbb embere volt, a taktika/stratégia jó részben rá épült. Még Valverde alatt is nagyon sok meccs csúnyán ért volna véget, ha ő nem villan. Kicsit más, ha a szezon kezdetén számolhatsz egy játékostól 30-40 gólra és 15-20 assistra. Szóval amellett, hogy másfél év alatt csapat (sőt, mondhatnám a keretet is) túlnyomó része kicserélődött, még egy post-Messi korszakot is el kell kezdeni. De eddig is egy teljes szezonja volt. Volt egy fél, amikor szó szerint megmentett a csapatot és a süllyesztőből sikerült kiszednie, a második évében közel a felét kicserélve toronymagasan bajnokságot nyerni. Most már szinte egy teljesen újjal telt egy néhány hónap.(mondjuk a korábbi csapatból megmeradtak is alig játszottak).Peter írta: ↑2023.12.12. 03:31:09Úgy lesz majd, ahogy lennie kell.
Egy generáció viszont már túl lett tolva, öt évet és szinte valamennyi korábban megszerzett anyagi forrásokat veszített a klub, a mozgástere érezhetően szűkült.
Ehhez persze Xavinak semmi köze nincsen, de neki jutott az a feladat, hogy a pályán megpróbálja az FC Barcelona nevet megóvni és a csapatot versenyképessé tenni.
A klub a lehetőségeihez képest tett ehhez hozzá támogatást, szinte valamennyi kezdő játékos a csapatban képviseli magát a saját nemzeti válogatottjában. Vannak tapasztalt BL-t nyert játékosok, vannak legjobb korban lévő és vannak fiatal játékosok, akiknek már csak saját maguk érdekéből kiindulva is éheseknek kellenének, hogy legyenek a sikerekre.
Szerintem már önmagában az rámutat a projekt milyenségére, hogy felmerülnek kételyek annak megítélésében helyben Barcelonában. Nem jó jelek azok, amikor korábbi játékosoknak és az elnöknek is ki kell állni, meg kell védeni, el kell magyarázni a szurkolóknak, hogy miért kell bízni az edzőben.
Ugyanakkor legfőképpen a klub saját érdeke az, hogy a csapat sikeres legyen, hiszen ez jelentősen befolyásolja az anyagi helyzet stabilitását, pozitív irányba történő elmozdulását.